Kuzey Işıkları ve Norveç Fiyordları

Sorunuz

Fiyord buzulların oluşturduğu vadilerin deniz suyu ile dolmasıyla oluşan dik yar ve kayalıkların arasındaki dar deniz koycuklarına verilen isimdir. Norveççe fjord kelimesinden gelir. Dar koylar, buzullar tarafından aşındırılmış ve deniz seviyesinin çok altındaki taban, deniz yüzeyinin bayağı altına kadar devam eden dik duvarlar, kara tarafında ve ortada deniz tarafına göre daha çok olan derinlik ve açık deniz ile bağlantı fiyordların tipik özellikleridir. Norveç Fiyordları Norveç’in batı sahillerinde bulunan fiyortlar, Dünya Mirası alanlarının en popüler olanlarıdır. Herbir fiyort kendine has bir yapıya ve özgün cazibelere sahiptir. En uzun ve en güzel manzaralı çağlayanlar Geirangerfjord’da bulunur. Dünyanın en uzun fiyortu olan Sognefjord burada bulunur. Unesco’nun Dünya Mirası olarak kabul attiği Naroyfjord, bu fiyortun bir koludur.

  

Bu tur programı bilgi amaçlı arşivden gösterilmektedir.
Güncel değildir. Sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Güncel Turlarımız İçin Tıklayınız

Norveç Fiyordları'nda Kuzey Işıkları Zamanı

Dünyanın en çok tercih edilen Norveç Fiyordları turlarını yapan Hurtigruten gemileri ile BERGEN'den KIRKENESS'e...

TUR PROGRAMI

26 Ocak 2013 Cumartesi : İstanbul – Oslo – Bergen – Gemiye Biniş

Sabah saat 06:15’te Atatürk Havalimanı’nda buluşma. 08:30’de kalkan THY uçağıyla Oslo’ya Hareket. Saat 11:30’de Oslo’ya varış. Biraz beklemenin ardından saat 13:45’te kalkan uçakla Bergen’e hareket. Bergen’e varış saat 14:35’te. Bergen, Norveç Fiyord Bölgesi’nin başkenti sayılabilir. Bergen’i keşfedebilmeniz için serbest zaman. Şehrin Rıhtım Bölgesindeki ahşap binalar ve dar sokaklar sizleri büyüleyecektir. Turistik amaçlı gezilerin başladığı ilk zamanlarda ana karadan Bergen’e ulaşmak Oslo’dan Bergen’e gelmekten çok daha kolaydı. Bu da şehirdeki rıhtım bölgesinin ve mimarisinin şehrin kimliğinde ne kadar etkili olduğunu göstermektedir. Gemimize bu akşam biniyoruz.

27 Ocak 2013 Pazar : Maloy – Torvik – Alesund – Molde – Kristiansund

Sabah kalktığımızda gemimiz Stadthavet’i geçerek Torvik’e doğru yol alıyor. Ardından yolumuz üzerinde bulunan Art Nouveau şehri Alesund’da duruyoruz. Molde’de vereceğimiz molanın ardından gemimiz Hustadvika’da dar boğazlardan dikkatlice geçerek Kristiansund’a varıyor. Burada karaya çıktığımız zaman karada yapabileceğimiz çeşitli ekstra geziler bulunmaktadır.

28 Ocak 2013 Pazartesi : Trondheim – Rorvik

Gemimiz bu sabah erken saatlerde Norveç’in ilk başkenti olan Trondheim’a varıyor. Bu şehir M.S.1000 yıllarında Vikingler tarafından Newfoundland’den getirilen malların ilk ticaretinin yapıldığı yerdir. Liev Eriksson'un arazilerinden getirilen keresteler Bremen’li tüccarlara ilk defa bu şehirde satılmıştır. Büyülü sokaklarında yürüyor, huzur dolu limanında oturuyor, tarihi köprüsünden geçerek Bakklandet’de tarihi ahşap binaları seyrediyoruz. Norveç’in ilk krallarının tahta geçmeden önce kutsandığı gotik katedral Nidaros da hayranlıkla izleyeceğimiz bir başka yer. Ardından Trondheim’dan demir alarak kuzey yönünde ve güney yönünde giden gemilerimizin buluşma noktası olan Rorvik’e doğru ilerliyoruz. Opsiyonel olarak düzenlenen Rorvik’de değişik kara gezilerine katılabiliriz.

29 Ocak 2013 Salı : Ornes – Bodo – Stamsund – Svolvaer

Bugün “Kuzey Kutup Kuşağı”nı geçiyoruz. Bu kuşak her ne kadar çıplak gözle görülen bir şey olmasa da Vikingen adasında ki sembolik küre buna bir işarettir. Rotamızda harika manzaralar bizi bekliyor. Karşımıza çıkan adalar ve kaya formasyonlarıyla oluşmuş adacıklar bölgenin efsanevi tarihi hakkında bize ipucu veriyor. Bodo’dan sonra gemimiz açık denize Lofoten adalarına doğru yöneliyor. Denizin üstünde kurulmuş ahşap iskelelerde kurutulmakta olan morina balıklarını seyrediyoruz. Akşama doğru dar Raftsund boğazından ve sarp Trollfjord kayalıklarından geçiyoruz. İsteğe bağlı kara gezileri mevcut.

30 Ocak 2013 Çarşamba : Harstad – Finnsnes – Tromso – Skjervoy

Bu sabah bir ortaçağ kilisesi olan Trondenes’den geçerek Harstad’da kahvaltı ediyoruz. Ardından Vagsfjord’u ve geniş tarım arazileri ve çam ağaçlarıyla dolu Senja adasını geçiyoruz. Sırada “Kuzeyin Paris’i” diye tanımlanan Tromso var. 19 yüzyılda Rus, İngiliz, Hollandalı ve Alman bandıralı gemilerin balina ve deniz aslanı avlamak için çıktıkları kuzey kutbu yolculuklarında durdukları son liman olan Tromso’de isteğinize göre ekstra geziler yapabiliyoruz.

31 Ocak 2013 Perşembe : Hammerfest – Havoysund – Honningsvag – Kjollefjord – Mehamn – Berlevag

Artık bölgenin doğal güzelliklerinin bizi adeta büyülediğini tam anlamıyla hissediyoruz. Ayıbalıklarının mesken ettiği bölgeleri, Ringa Balığı yetiştirmek için Orca Balinalarından temizlenen suları geçiyoruz. Kimbilir Orca Balinaları yine de karşımıza çıkabilir. Kuzey burnunun başkenti olan Honningsvag’da durduktan sonra gemimiz doğuya Kjollefjord, Mehamn ve Berlevag balıkçı kasabalarına doğru yol alıyor.

1 Şubat 2013 Cuma : Kirkenes – Oslo – İstanbul

Yedinci gün kuzeye yolculuğumuzun bitiş ve güneye doğru dönüş noktamız olan Kirkenes’e saat 09:45’te varıyoruz. Gemiden iniş ve havalimanına transfer. Saat 12:00’de kalkan uçakla Oslo’ya hareket. Saat 14:15’te Oslo’ya varış. Havalimanında beklemenin ardından saat 18:20’te kalkan uçakla hareketle saat 23:00’te İstanbul’a varıyoruz.

Program değişikliği : Entaş Turizm ve tedarikçilerinin gezi programı ve personelini değiştirme hakları saklıdır. Açıklanan programa sadık kalınması için tüm çabalar gösterilecek olsa da son açıklanan program sonrası yine de değişiklikler yapılabilir.
 
Sağlık koşulları : Katılımcıların zihnen ve bedenen sağlıklı olmaları gerekir. Özel bakım, diyet ya da tedavi gerektiren herhangi bir fiziksel durumun rezervasyon sırasında yazılı olarak mutlaka Entaş Turizm’e bildirilmesi zorunludur. Entaş Turizm ve tedarikçileri kayıt başvurularını kabul etmeme, ya da diğer gezginlerin sağlık ve huzurlarını temin ya da yararlı olacağına inandıkları herhangi başka bir nedenle bir veya daha fazla katılımcıyı geziden çıkarma hakkına sahiptirler.
 
Tıbbi önlemler : Entaş Turizm ve tedarikçileri; vahşi doğa koşullarında gerçekleştirilecek olan gezilerde ve amazon gibi benzeri bölgelerde ya da Afrika ülkelerinde, CDC (Hastalık Denetim Merkezi) ve WHO (Dünya Sağlık Örgütü) kurallarınca sarı humma, sıtma vb gibi aşıları zorunlu kılabilir.
 
Fotoğraf ve Video çekimleri : Entaş Turizm ve tedarikçileri gezi boyunca fotoğraf ya da video görüntüleri kaydetme ve bu görüntüleri tanıtım amacıyla kullanma hakkına sahiptirler. Entaş Turizm şirketiyle tur paketi kayıt sözleşmesi imzalayan katılımcılar, görüntülerinin tanıtım amacıyla kullanılacağını peşinen kabul etmiş sayılırlar. Görüntülerinin kullanılmasını arzu etmeyen gezginlerin kayıt sırasında kimlik bilgilerini seyahat danışmanlarına vermeleri ve isteklerini yazılı olarak beyan etmeleri gerekmektedir.
 
Diğer koşullar : Bu sözleşmeye ek olarak gerekli görülen başka koşul, düzenleme ve bilgi/belge talebi gezginlere gezi öncesi Entaş Turizm  tarafından posta yoluyla bildirilir.
 

KONSOLOSLUK

BÜYÜKELÇİLİK

 Adres Büyükedere Cad.No:171 Metrocity AVM A Blok Levent İstanbul Kırkpınar Sk No:18 G.O.P Ankara
 Telefon +90 212 344 12 65 + 90 312 405 80 10
 Fax + 90 312 443 05 44
 Web www.norway.org.tr
 E-mail emb.ankara@mfa.no
 Başvuru Günleri Randevu alınarak başvuru yapılmaktadır. Randevu alınarak başvuru yapılmaktadır.
 Vize Teslim Günleri Pazartesi - Çarşamba - Cuma Pazartesi - Çarşamba - Cuma
 Vize Ücreti 60 EURO + 10.50 TL. 60 EURO + 10.50 TL.
 İşlem Süresi 5 İş günü 5 İş günü
Turistik Vize İçin Gerekli Belgeler
  • SIRKETIN ANTETLI KAGIDINA DILEKCE. (KASELI VE IMZALI) OTEL REZERVASYONU YADA DAVET MEKTUBU. (MACARİSTAN’DA KALINACAK OTELDEN KONFİRME EDİLMİŞ OLARAK İSTENMEKTEDİR. ) UCAK REZERVASYONU. SSK GIRIS BILDIRGESI. MAAS BODROSU.SON 4 AYLIK ŞİRKETE AİT VERGI LEVHASI. ( GÜNCEL ) ŞİRKETE AİT FAALIYET BELGESI. ( GÜNCEL ) ŞIRKETE AIT IMZA SİRKULERI. ( GÜNCEL ) ŞİRKETE AİT TICARI SICIL GAZETESI. SSK HİZMET DOKUMU. SON DÖRT AYLIK SSK ÖDENDİ BELGESİ ( TAHAKKUK FİŞİ OLARAK DA GEÇER ) BANKA HESAP CÜZDANI ( SEYAHAT MASRAFLARINI KARSILAYABILECEK YETERLI MIKTARDA BAKIYE BULUNDURMASI GEREKMEKTEDIR.KREDI KART
  • TAPU
  • ARAC RHS. DA EKLENEBİLİR ANCAK BANKA HESAP BİLGİSİ YERİNE GEÇMEMEKTEDİR.) 2 ADET ARKA FONU BEYAZ RESIM. ( ARKA FON BEYAZ YENİ ÇEKİLMİŞ ) 30.000. EURO LİMİTLİ YURT DIŞI KAPSAMLI ÖZEL SAĞLIK SEYAHAT SİGORTASI PASAPORT ( VİZE TATBİK EDİLECEK ÖNLÜ ARKALI EN AZ BİR BOŞ SAYFANIN BULUNMASI VE PASAPORTUN VİZE TALEP EDİLEN SÜRE DIŞINDA EN AZ ALTI AY GEÇERLİ OLMASI GEREKMEKTEDİR.) T.C. KİMLİK FOTOKOPİSİ
Önemli Bilgi

Başvurular şahsen değerlendirilmektedir.

Not

Tur Arama

Entaş Turizm'i Takip Edin

Entaş Turizm'i Arayın

Hemen Bilgi Al


Facebook'ta Bizi Beğenin


Son Baktığınız Turlar