NorveçNorveç, başkenti Oslo olan ve yaklaşık 4,5 milyonluk nüfusa sahip bir iskandivav ülkesidir.  Balıkçılık sektöründe zirvede olmasının yanı sıra,  petrol rezevlerinin zenginliğiyle de dikkat çeken ülke, İsveç, Finlandiya ve Rusya gibi ülkelerle komşudur.  Anayasal Monarşi ile yönetilen bu Kuzey Avrupa ülkesinin kıyıları binlerce fiyordla çizilmektedir. Kıyılarda dar ve derin koylar şeklinde uzanan bu jeolojik oluşumların, aşınan eski buzul koyaklarının deniz altında kalmasıyla meydana geldiği söylenir.

Gezilebilecek Yerler

Korkusuz denizciler olarak bilinen Vikingler’in ve meşhur Ren Geyiği avcılarının anavatanı olan Norveç, yılın 6 ayını gündüz, 6 ayını gece (kuzeyinde 2 ay gece, 2 ay gündüz) şeklinde geçirerek  turistlerin dikkatini çekmeyi başarıyor.  Aynı zamanda, muazzam geceyarısı güneşini görebileceğiniz tek ülkedir burası.  Kışın dinmeyen karları, yazın ise batmayan güneşi ile eşsiz bir huzur ortamı sağlamasının yanında, geniş yeşil alanları, nehirleri, fiyordları ve bir de bisiklet sürmeye elverişli yolları var tabii. Tarihinin büyük bir çoğunluğunu oluşturan Vikingler’e ait gemilerin sergilendiği açık hava müzesi ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında geliyor.
Tonsberg, Norveç’in en eski şehri olma özelliğine sahiptir. 1888 yapımı slotts fjell tarnet (kale dağı kulesi), bu sahil kentinin önemli bir simgesidir. Norveç turları her zaman ilgi çekici ve büyüleyicidir.

Kültür ve Eğlence

Ülkenin kuzeyinde yer alan Lofoten Adaları,  akıllara durgunluk veren doğal güzellikleriyle en değerli turistik bölgelerden sadece biridir. Vigeland ve Frogner Parkları, yaklaşık iki saat süren Flam Dağ Treni, eski bir kralın adını taşıyan Karl Johans Gate caddesi, en güzel manzaraları görüp aynı zamanda kayakla atlama merkezi de olan Holmenkollen tepesi, rönesans şatosu olarak da bilinen Akershus Kalesi, Oslo Limanı, 24,5 kilometre uzunluğuyla dünyada eşi benzeri olmayan, başkent Oslo ile ikinci büyük kenti olan Bergen’i birbirine bağlayan bir tüneli ve izlerken insanı şaşkına uğratan ‘’Kuzey Işıkları’’ (Aurora Borealis) ile tam bir rüyalar ülkesidir. Bergen'den hareketle her gün turlar düzenlenmektedir. Senede yalnızca iki kez belirginleşen bu ışıkların ilki, mart-nisan ayları arasında, ikincisi ve en görkemlisi ise eylül- ekim arasında gerçekleşmektedir. Ayrıca yaklaşık 40 bin civarında Laponyalı burada Ren Geyiği yetiştirmektedir.

Yeme İçme

Mutfak kültürlerinin büyük bir çoğunluğunu deniz ürünleri oluşturmaktadır. Taze ve ucuz balıkları, dana etinden yapılma köftesi  ve kendine özgü peynir çeşidi ve havyarları ile yeme içme konusunda farklı lezzetler sunuyor. Meşhur somon balığı, tavuklu ve hindili ciğer ezmesi kesinlikle tadılması gereken tatlardandır. Ayrıca sokaklarda çok lezzetli haşlanmış karideslerin satıldığını belirtmekte fayda var.

Alışveriş

Dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan Norveç’te, alışveriş için gösterişli pek çok dükkan bulunmakta. Gronland ve Karl Johans Gate üzerinde ya da ara sokaklarında zevkli alışverişe imkanı sağlıyor.Ayrıca haftasonları Vigeland Park yakınlarında, Vestkanttorget’te çok çeşitli ve ucuz pazarlar kuruluyor.
 


Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim