VietnamVietnam Rehberi
Başkenti Hanoi olan ve yaklaşık 87 milyonluk nüfusu sahip Vietnam’da, resmi dilin Vietnamca olmasına rağmen ülkenin yıllarca sahip olduğu değişik siyasi kimlikler nedeniyle yaşlı neslin Fransızca, gençlerin ise çoğunlukla İngilizce bildiğini söylemek gerekir.  Ülkenin resmi adı Hoa Xa Hoi Chu Nghia Viet Nam (Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti)’ dır.  Sınırları toplamı 4,639 kilometre olan Vietnam, uzun ve dar bir kara parçası üzerinde, Çinhindi Yarımadası’nın doğusunu kaplayan ormanlık ve dağlık bir ülkedir.

Gezilebilecek Yerler

Tropikal iklime sahip bu ülkede, gezilecek yerler arasında Halong Bay koyu ilk sırada geliyor. 1500 metrekarelik ve 120 kilometrelik sahili ile 1994 yılında dünya mirası olarak kabul edilen bu ada olağanüstü jeolojik yapısıyla çok ilgi çekmektedir. Vietnam Savaşı’nda Amerikalılara karşı kullanılan yaklaşık 250 kilometrelik dar yer altı tünelleri harp esnasında yapılmış, en çok merak edilen ve Ho Chi Minh şehrinde bulunan etkileyici bir mühendislik harikasıdır. Bunun yanı sıra, Hoi An eski evleri, Hanoi Thang Long kalesi, Champa İmparatorluğu, My Son tapınağı ve savaş zamanından kalma Mekong yaylası ve eşsiz manzarasıyla bozulmadan günümüze kadar gelmeyi başarmış büyüleyici bir ülkedir Vietnam. Son olarak, ülkenin ilk üniversitesi olan Literatür Tapınağı da gezilip görülmesi gereken yerler arasındaki yerini almalı. Yılbaşında Türkiye'den bir çok turist Vietnam turlarına katılmaktalar.

Kültür ve Eğlence

Özellikle tapınakları, rengârenk pazarları ve boydan boya pirinç tarlaları ile 4000 yıllık bir medeniyet olan Vietnam, turistlerin oldukça merakını çekiyor. Dev mağaraları, türlü türlü bitkisi ve çeşitli sayıda hayvanıyla, ziyaretçi sayısını her sene düzenli bir şekilde arttıran Phong Nha Ke Bang ulusal parkı eğlenmek için tavsiye edilen yerler arasındadır. Mezar taşları ve tapınaklar gibi 1,300 adet tarihsel yapıyı içerisinde barındıran Hoi An ülkenin tarihsel kentlerinden olmasıyla beraber seramik konusunda da çok ünlüdür.  Ayrıca, ulusal ve geleneksel kuklalı tiyatro gösterilerine bakmakta fayda var.

Yeme İçme

Bilindik adıyla Saygon şehrinde, kır lokantalarının vazgeçilmez yemeği Bo Tung Xeo’dur. İnce doğranmış dana eti dilimleri, soya – sarımsak – kırmızıbiberle hazırlanan keskin aroması ve tatlı bir sosla terbiye edilip, çiğ olarak masaya getirilen bu yemeği masanızdaki barbekünüzde pişirebiliyorsunuz. Pirinç tarlalarıyla ünlü olan ülkede pirinç tüketiminden bahsetmeye gerek yoktur herhalde fakat sabah kahvaltılarında Pho olarak adlandırılan şehriye çorbaları denemeye değer lezzetler arasındadır.  Taze kahvesi ve yeşil çayı, her an, her yerde içebileceğiniz güzel içeceklerinden sadece birkaçıdır. Bunun yanında ülkede oldukça talep gören bir içki olan Pirinç Şarabı oldukça sert özelliği ile bilinmektedir.

Alışveriş

Ülkede ipek, turistlerin ilgisini çeken alışveriş ürünlerinden sadece biridir. Bunu dışında duvar halıları ve sanatsal dekoratif ürünlerini uygun fiyatlara almanın gayet mümkün olduğu Floating Market (yüzen pazar), alışveriş için size fazlasıyla seçenek sunan ilgi çekici yerler arasındadır. 
 


Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim