MoskovaMoskova

Yaklaşık 12 milyonana dayanan nüfusu ve 850 yıllık muazzam tarihiyle Rusya’nın hem başkenti hem de kalbi olan şehir, Oka ve Volga nehirleri arasında yer alıyor. Buram buram tarih kokan geniş sokakları ile turist çeken Moskova, aynı zamanda dünyanın sayılı metrapolleri arasında gösteriliyor. Karasal iklimin hakim olduğu şehrin bir diğer özelliği ise, her tarafa yayılan orman bitki örtüsüdür.

Gezilebilecek Yerler

Başkent oluşu 15. yüzyıla, yani Çar 3. İvan dönemine denk gelen Moskova’nın simgesi Kızıl Meydan gezilip görülmesi gereken yerlerin başında yer alıyor. Büyüklüğü ve eşsiz Barok mimarisi ile büyüleyen bu meydan araç trafiğine kapalıdır. Çevresinde, rengarenk kubbemsi çatılarıyla ünlü olan St. Basil Katedrali, klasik rus yapısı olan soğan şeklindedir. Toplamda 8 tane olan kubbeler, ilk başta devletin zenginliğini belirtmek adına som altından yapılsa da, sonradan boyama yoluna gidilmiştir. Rusya’nın bu en renkli katedrali şu anda müze olarak kullanılmaktadır. Rusça’da kale ve hisar gibi anlamlara gelen Kremlin’in, içi de dışı kadar görkemlidir. Kızıl Meydan’ın bir kenarında yer alan bu saray, rusların ikona ve ortodoks ritüellerine bağlılıklarının kanıtı olarak gösterilmektedir. Eski bir savunma kalesi olan Kremlin, 19 metre yükseklikte kırmızı bir duvar ile çevrilidir. Kızıl Meydan’ın yanı başında yükselen bir diğer güzellik ise Spasskaya Kulesi. 1935 yılında tepesine yerleştirilen kızıl yıldızla beraber kulenin yüksekliği  71 metreyi bulmuştur. Bir ucu Kızıl Meydan’a da çıkan Tverskaya Caddesi, şehrin en şık ve uzun caddelerinden birisidir. Ayrıca, şehrin her ana caddesini birbirine bağlayan görkemli bir metro ağına da sahiptir. Dünyanın en eski metrosu olmasıyla da dikkat çeken bu metro, günde yaklaşık 8 milyon yolcu taşımaktadır.

Eğlence ve Kültür

Mimari bakımdan gezilip görülecek pek çok yere sahip olan şehirde, tiyato, bale ve müzikaller çok sık rastlanılan etkinlikler arasında. İçinde göletler, lunapark aletleri, kafeteryalar bulunduran, kışın soğuk olmasına aldırmadan bir sanat eseri gibi buzdan heykellerin  sergilendiği, gelen turislerle meşhurlaşan Gorki Parkı, Moskova’nın güzel dakikalar geçirip eğlenebileceğiniz yerlerinin başında geliyor. Bunun dışında, dünyanın en bilindik tiyatro binası olan Bolshoi, şehrin en güzel halini görebileceğiniz Poklonnoya Tepesi, Büyük şair Nazım Hikmet Ran’ın mezarının da bulunduğu Novodeviçi Mezarlığı ve tarihi bakımdan oldukça önemli Tretyakov, Kuskova, Bakhruşin, Lev Tolstoy ve Puskhin müzeleri de tavsiye edilen yerler arasındadır.

Yeme İçme

Öncelikle, uluslararası bir mutfağa sahip olduklarını belirtmekte fayda var. Suşi, her restaurantta karşınıza çıkar. Supy adlı çorbaları ve Beef Stroganoff adlı etli ve mantarlı yemekleri vardır. Lapşa ise, erişteye benzer bir yemek çeşitleridir. Çay çokça tüketilir.

Alışveriş

Tverkaya Caddesi üzerinde bulunan mağazaları, Mega ve Ramstore gibi alışveriş merkezleri ünlüdür. Ayrıca Danilovski kapalı pazar yeri de gözdeler arasında. Son olarak, alışverişin bir diğer mabedi, hediyelik eşyalar için ideal bir yer olan Arbat Sokağı tavsiye edilir.


Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim