KenyaHint Okyanusu’na kıyısı olan, tam olarak bilinmemekle birlikte yaklaşık 41 milyon nüfuslu ve ortalama 2000 Metre yükseklikte, Doğu Afrika platosundaki bu ülkenin başkenti Nairobi’dir. Deniz kıyıları tropikal olmasıyla pek çok turisti kendisine çeken bir ülke olan Kenya, 536 kilometrelik bir sahil şeridine sahip. Resmi dili Swahili ve İngilizce olan bu ülke, Afrika’nın en eski yerleşim yerlerinden biridir.  Toplam sınır uzunluğu ise 3,477 kilometredir.

Gezilebilecek Yerler

Nairobi Nehri üzerine kurulan ve nüfus bakımından Afrika’nın en kalablık 13. Şehri olan başkent Nairobi, denizden 1661 metre yüksektedir. Başkent Nairobi dışında görülmesi gereken bir diğer şehir ise, Mombasa’dır. Ülkenin başlıca limanına sahip, Kenya’nın bu ikinci büyük şehri olan yer, bir turizm cenneti olarak bilinir. Kıyı Kenya bölgesinde yer alan güzel bir tatil yöresidir.  Bunun dışında Afrika’da, kuzeyden güneye doğru uzanan, yaklaşık 7000 kilometre uzunluğundaki Rift Vadisi ülkenin güzelliğine büyük katkı sağlıyor. Kenya’nın sınırlarına sadece bir kaç kilometre mesafede bulunan Klimanjaro Dağı ve milyonlarca pembe filamingoya ve sarı gagalı pelikana barınma imkanı sağlayan meşhur Nakuru Gölü Ulusal Parkı da dikkat çeken yerler arasında.

Kültür ve Eğlence

Bir kısmı Tanzanya’nın sınırlarını da kapsayan, Kenya’nın güneydoğusudaki Masai Mara, belgesellerin vazgeçilmezi olan bir bölgedir. Koruma altında olan bu bölgede vahşi hayvan popülasyonu oldukça fazladır. Nesli tükenmeye yakın hayvanların önemli bir kısmının gözlemlendiği ve bakıcılar tarafından takip edildiği bu bölgede tabiata kesinlikle müdahale edilmemektedir. Vahşi hayvanların yanı sıra, Masai yerlilerinin yaşam tarzları da sizi ayrı bir dünyaya sürükler. 1946 yılında Nairobi’de ilk kurulan ulusal park ünvanına sahip Nairobi Ulusal Parkı, şehir merkezinin 7 kilometre güneyinde yer almaktadır. Nairobi Demiryolları Müzesi, 19. yüzyılda ilk kurulduğu zamandan bu yana, pek çok demiryolu tarihi sergilemektedir. Ayrıca, Nairobi Yılan Parkı, Karen Blixen Müzesi, Ulusal Nairobi Müzesi, Uhuru Bahçeleri, Parlamento Binası, Langata Zürafa Merkezi, Jamia Camisi, Aberdare Ulusal Parkı ve Galleri Watatu gezilip görülmesi gereken yerler arasında sayabildiklerimiz sadece. Son olarak Bomas Of Kenya,ülke içerisinde yer alan bir çok yerel kültürü, tek bir çatı altında gözlemleme şansı bulabileceğiniz bir minyatürlerler cennetidir ve görülmesi şiddetle tavsiye edilir.

Yeme İçme

Hint Mutfağı ile karışmış bir yemek kültürüne sahip olan ülkede,  pirinçin önemli bir yeri var. Denize yakın yerlerde, bolca deniz ürünleri bulmak mümkün. Özellikle başkent Naurobi’de, geleneksel Kenya  yemekleri ile ünlü, bütçenizi sarsmayacak güzel restoranlar bulabilirsiniz. Meşhur yemeklerinin başında İrio gelir. Ulusal alanda en bilindik yemekler ise, Ugali ve Nyama Choma (Rosto). Dünyaca bilinen kahvesi ve Papaya Şarabı tadılması gereken lezzetlerindendir.

Alışveriş

Alışverişin bir sanat biçimi olarak algılandığı ülkede, el sanatları ya da antika hediyeler almak için Moi Avenue üzerindeki Zanzibar dükkanını ziyaret edebilirsiniz.


Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim