KamboçyaBaşkenti Phnom Penh olan, hem kuzeyi hem de batısı dağlarla, güneyi çeltiklerle, doğusu ise plato ve ovalarla çevrili, yaklaşık 14 milyonluk nüfusa sahip bir ülkedir.  Resmi dili Khmerce olan bu asya ülkesinde ayriyetten Vietnamca da konuşulur ve 72 harfle dünyanın en uzun alfabesine sahiptir. Ufka kadar uzanan pirinç tarlaları ve benzersiz tapınaklarıyla ünlü, tropikal iklim ülkesi. Adeta bir turizm cenneti olan Kamboçya, Çinhindi Yarımadası’nda bulunur.

Gezilebilecek Yerler

Siem Reap, her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilen ve ulaşım açısından gayet rahat olan şehirlerinden  birisidir. The Angkor Havalimanı’na sadece 15 dakika uzaklıktadır. Ayrıca Güneydoğu Asya’nın en büyük tatlı su rezervi olan, üzerinde 1113 kişilik Chong Khneas adında yüzen evlerden meydana gelen bir köyün yaşadığı Tonle Sap gölüne de  oldukça yakındır. Yağışsız zamanlarda 1 metre derinliği olan gölün, muson yağmurlarının etkisiyle neredeyse 8 metrelik derinliğe ulaştığını belirtmekte yarar var. Gölün üzerindeki yüzen evlerde oldukça değişik ve sakin bir yaşam süren köylüler ise, bambudan yapılma varendalarda tarım ve hayvancılıkla uğraşabilmekte, elektrik olmamasına rağmen köyün jeneratör istasyonunda biten akülerini şarj edebilmekteler. Kentimiz, meşhur Angkor Tapınakları’na da 5,5 kilometrelik mesafededir. Muhteşem gizemi ve detaylı işlemeleri, eşmerkezli duvarları ve su kanalları ile gezilmesi gereken yerlerin başında yer alır burası. Bayon, Babhuon, Mebon, Banteay Srei (Lady Temple) ve tabii ki Angkor Wat. 12. yüzyılda yapıldığı bilinen bu tapınak, klasil Khmer mimarisinin en önemli örneklerindendir. Etrafı 3,6 kilometrelik bir duvarla çevrili, toplamda 82 hektarlık bir alanda kurulmuş, lotus çiçeğine benzetilen bu dev tapınak her insan tarafından gülmeli. 1992 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Korunacaklar Listesi’ne alındığını ve Kamboçya bayrağında siluetinin yer aldığını da belirtelim.

Kültür ve Eğlence

Yaklaşık 4.900 kilometrelik uzunluğu ile dünyanın en uzun 12. nehri olan Mekong; Çin, Laos, Tayland, Kamboçya ve Vietnam’ı geçerek  Güney Çin Denizi’ne yani Pasifik Okyanusu’na dökülür. ‘’Nehirlerin Anası’’ olarak anılan Makong, günbatımlarında rengi kızıla dönüşerek görülmesi gerekenler listesinde yerini alıyor. Ayrıca, şehir merkezi Phnom Penh’de Kraliyet Sarayı, adını zeminine döşenmiş gerçek gümüşten yapılma karolardan alan ve içinde binlerce pırlanta ile bezeli meşhur bir Buda heykeli barındıran görülesi bir yerdir. Kamuya açık geleneksel Khmer Dansı gösterileri muhteşemdir.

Yeme İçme

20 eyalet ve 4 belediyeden oluşan Kamboçya’nın, çok geniş bir tarımsal üretim yelpazesine sahip olduğu için damak zevkinize  göre bir şeyler bulmanız çok kolay. Noodle, erişteyi andıran fakat farklı soslarla sevis edilen ve baharatlı milli yemeklerinden, Amok ise, tadılması gereken lezzeti ile meşhur yemeklerindendir.

Alışveriş

Alışveriş konusunda Siem Reap kentinin gece pazarlarını gezebilir, hediyelik eşya cenneti olan sanat pazarında dolaşabilirsiniz. İpek ve keten kumaşlı Sarong, sıkça kullanılan etekli giysileridir.


Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim