İskoçyaİskoçya (Highland), üçte birini kapladığı Britanya Adası’nın en kuzeyinde bulunan, anakara toprakları haricinde yaklaşık 790 adadan oluşan, İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda ile birlikte Birleşik Krallık’ı oluşturan dört devletten biridir.  Güneyde İngiltere’ye komşu olan bu ülkenin doğusunda Kuzey Denizi, batısında ise Atlantik Okyanusu yer alır. Başkenti Edinburg olan ülke,  ortalama 6 milyonluk bir nüfusa  sahiptir. Ülkede resmi dil olarak İngilizce dışında, İskoçça ve Galce de konuşulur.  78,772 kilometre karelik yüz ölçümüne sahip İskoçya’nın para pirimi ise Pound.

Gezilebilecek Yerler

İskoçya, kendi kültür ve geleneklerine bağlı, tarihine oldukça önem veren bir ülkedir. Başkent olmasının yanında ülkenin ikinci büyük şehri olma ünvanına da sahip Edinburg, Orta Çağ’dan kalma kaleleri, tarihi açıdan önem taşıyan binaları ve doğal güzellikleri ile gezilmesi gereken bir kenttir. Kayaların üstüne kurulu olan şehir pek çok turistik özelliğe sahiptir. 421.000 nüfusu ile İskoçya’nın en fazla nüfusuna sahip olan kentin en işlek caddesi Princess Street. Caddenin kuzeyinde yer alan küçük bir vadide Princess Bahçeleri bulunmaktadır. Şehir merkezinde, Castle Rock tepesinde yer alan, bin yıllık bir tarihe sahip ünlü Edinburgh Castle, etkileyici manzarasıyla en önemli turistik yerler arasında sayılıyor. Giriş kapısı olan Gate House, savunma amaçlı kapısı Portcullis Gate, çeşitli topların bulunduğu Argyll Battery bölümü, Pazar günleri hariç her öğlen saat birde ateşlenen One O’Clock Gun, vaftiz törenlerine ev sahipliği yapan St. Margeret’s Chapel kalenin keşfedilmeye değer yerlerinden sadece birkaçı. Kaleden ayrıldıktan sonra Royal Mile caddesini, modern mimarisi ile dikkat çeken İskoçya Parlamenteso, İngiliz Kralının malikanesi olan Palace Of Holyroodhouse isimli sarayı, masal ve filmlerde rastlanan Edinburg manzaralarına tanıklık edebileceğiniz Holyrood Parkı, Arthur’s Seat isimli volkanik tepesi, neo-gotik tarzda inşa edilmiş taş kulesi Scott Monument sayabildiğimiz yerler arasında. Kentin ‘’Old Town’’ ve ‘’New Town’’ bölgeleri Unesco Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır. İskoçya’nın en büyük şehri ise 1 milyonun üzerindeki nüfusu ve Glasgow Katedrali ile ünlü Glasgow kentidir.

Kültür ve Eğlence

Kuzey Denizi’ndeki ‘’Gulf Stream’’ etkisi altında kalmış olan İskoçya’nın ılıman bir iklimi vardır. Ülkenin mini bir özetini sunan manzarasıyla ünlü, Edinburgh şehrinin doğusunda yer alan East Lothian Kasabası, Brunton Theatre, deniz kenarında bir liman bölgesi olan Leith, heykel ve anıtları ile ünlü Princess Street Gardens görülecekler listesine eklenmesi gereken yerlerdir.

Yeme İçme

İskoçlar, et yemeklerinden sebzeye, deniz mahsüllerinden av ürünlerine, yulaf ezmesinden patatese kadar her şeyi kendilerine özgü enfes tatlara dönüştüren bir mutfağa sahiptir. Drambuie likörü ve Haggis denilen yöresel yemekleri denenmelidir.

Alışveriş

Ülkede, İskoç kumaşlarının ilgi çekici olduğunu belirterek, hediyelik eşya için pek çok mağaza bulunan  Royal Mile Street ve Princess Street alışveriş için ideal yerlerdir.


Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim