TanzanyaEn son alınan verilere göre, yaklaşık 45 milyon civarında bir nüfusa sahip Tanzanya, Tanganyika ile Zazibar’ın birleşmesi ile kurulan ve başkenti  Dodoma (Darrüsselam) olan bağımsız bir Afrika ülkesidir. Hint Okyanusu’nun yanı başında olan ve tam olarak 126 farklı etnik grubu bünyesinde barındıran bu ülkenin kendisine ait bir dili bulunmasa da yaygın bir şekilde İngilice ve Swahili dilinin konuşulduğunu söyleyebiliriz.  Para birimi Tanzanya Şilini olan bu ülke, turistlerin son yıllardaki uğrak yeri olmayı başarmıştır. Toplam sınır uzunluğu 3,402 kilometredir.

Gidilebilecek Yerler

Tropikal iklimin hüküm sürdüğü Tanzanya’da, safari için en uygun yer olan Aruja,  Serengeti Ovası’na ve Afrika’nın en yüksek dağı olan Kilimanjaro’ya yakındır. Muazzam bir altyapıya sahip olan kent, ülkenin kuzeyinde yer alıyor. Televizyonlarda seyrettiğiniz birçok belgeselin çekildiği Serengeti Milli Parkı, Unesco tarafından dünyanın kültürel miraslarından biri olarak kabul görmüş, içerisinde yaklaşık 2 milyondan fazla hayvan barındıran ve 14,763 kilometrelik bir savan alanını kapsayan Afrika’nın en büyük ulusal parkıdır. Aslan, fil, leopar, gergedan, ceylan, zürefa, çita, gnu ve zebra gibi hayvanların bir arada yaşadığı bu doğal parkı görmeniz gereken yerlerin başına koymanızı tavsiye ederiz. Bu arada Darüsselam şehrine yaklaşık 50 kilometre mesafede bulunan ve geçimini timsah satarak sağlayan bir köyün, gelen ziyaretçiler tarafından ilgi çektiğini de belirtelim. Bunun dışında, Serengeti yakınlarındaki 600 metre derinlikte, 2500 metre yükseklikte ve 326 kilometrekarelik dünyanın en büyük krateri olan Ngorongoro, görülmesi gereken doğa harikası bir yerdir. Volkanik patlamalar sonucu oluşan bu kraterde, elverişli iklim koşullarının da etkisiyle çok çeşitli hayvanların yıl boyunca burada yaşadıkları bilinmektedir.

Kültür ve Eğlence

Hint Okyanusu’na kıyısı bulunan bu ülkede hava genellikle sıcak olur. Bunun için, Darüsselam’ın gayet bilindik ve eğlenceli kumsallarından biri olan Koko Halk Plajı, etkileyici manzarası ve denizi ile  gidilmesi gereken yerler arasındadır. Barındırdığı hayvanlar bakımından keyifli anlar yaşamanıza olanak sağlayan Lake Manyara National Park, ülkenin popüler parklarından sadece biri. Tanzanya’da, mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri de doğal tarih müzesi. Müzede, insanlık tarihinde bir hayli köklü ve önem teşkil eden, yaklaşık 3.5 milyon yıllık olduğu belirtilen bir insan ayak izi bulunuyor. Ayrıca, Village Müzesi, Msasani ve Botanik Bahçeleri gezilmesi tavsiye edilen yerlerden. 

Yeme İçme

Topraklarında, bin bir çeşit tropikal meyve barındıran bu ülkede, belki de daha evvel hiç görme fırsatı bulamadığınız, mor bir kabı ve üzerinde ufak bir çiçeği bulunan Mangostick, özellikle de C vitamini deposu olarak bilinen Passion Fruit (tutku meyvesi) gibi tadılması gereken lezzetler mevcuttur. Bunun yanı sıra, deniz ürünleri bakımından oldukça zengin bir mutfağa sahiptir.

Alışveriş

Çok sayıda mağaza ve labirentleri andıran sokaklarında Hint ürünlerinin de satıldığı pazarıyla Samora Caddesi, Kariakoo Pazarı ve Mnazi Mmoja alışveriş için ideal yerler arasında sayabildiklerimiz.


Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim