MaldivlerResmi adı Maldiv Adaları Cumhuriyeti olan ve hiçbir ülkeyle kara sınırı bulunmayan ülkenin başkenti Male kentidir. Yaklaşık olarak 1200 tane küçük adacık olmak üzere toplamda 26 doğal Mercan Adası’ndan oluşan, 320.000 nüfuslu bu adalar ülkesi, Hint Okyanusu’nda ve Sri Lanka’nın güneyinde yer alıyor. Maldivler kuzeyden- güneye 764 kilometre, batıdan-doğuya ise 130 kilometre genişliktedir. 281 adada yerleşim bulunan ülkede, yaklaşık 1000 civarında ada halen boştur. Resmi dil Maldivce (Divehi) ve İngilizce, para birimi ise Maldiv Rufiyası.

Geziniz & Görünüz

Yılın 12 ayında da denize girilebilen, güneşin yalnız bırakmadığı bembeyaz kumu ve berrak denizi ile ünlü Maldivler, dünyanın saklı güzelliklerinden biridir. Özellikle dalmayı sevenler için, mercanların derinliklerine girdiğinizde, belki de daha evvel yeryüzünün başka hiçbir yerinde bir arada göremeyeceğiniz kadar çok canlı türü ve renk armonisi bir aradadır.  Dünyanın en zengin deniz popülasyonuna sahip ülkeler arasında yer alan Maldivler, neredeyse %90’ı denizle kaplı bir tatil ülkesidir. ‘’Cennet Adalar’’ olarak anılan bu adaların en büyüğü 13 kilometrelik bir alana sahiptir. Başkent Male’nin en önemli tarihi yerlerinden biri olan Presidential Palace (Başkanlık Sarayı), geleneksel ve modern mimarinin izlerini taşır ve gezilerinizde görülecek yerlerin başında gelir. Mavi beyaz renkleriyle ilgi gören bu yapı, yerel halk tarafından ‘’Theemuge’’ olarak bilinir. Bunun dışında uzunluğu 2 kilometre, genişliği ise 1 kilometre olan şehrin önemli yerlerinden biri de Ulusal Müzesi’dir. Müzenin yanında Sultan Park, Grand Friday Camii bulunuyor. Yaklaşık 20 adet cami bulunduran başkent Male’de, camilerin en eskisi taş oymalarıyla ünlü olan Hukuru Miski Camii. Maldivler’in ikinci büyük ve önemli şehri Seenu (Addu Mercan Adası), el işleri ile ünlü Baa Mercan Adası, turkuaz mavisi denizi, ipeksi kumsalı ve ahşaptan yapılan bungalovları ile Cocoa Adası, arkasındaki oyma frizlerle merak uyandıran kırmızı çatılı Mulee-Agee binası görülmeye değer yerlerindendir.Yıl boyunca maldivler'de denize girebilirsiniz. Bazı dönemler yağışlı olsada keyifli vakit geçirebileceğiniz maldiv turları her zaman var.

Kültür ve Eğlence

Tropikal bir ikleme sahip olan Maldiv Adaları, bu sayede yıl boyu sıcaklıkta pek değişiklik yaşamayan ülkelerden biridir. Başkent Male’de ziyaret edilebilecek yerlerden biri de, kentin tam merkezinde yer alan Sultan’s Park’tır. Tropikal ağaçları ve inanılmaz çeşitte çiçekleri görebileceğiniz park alanında bir de National Museum bulunmaktadır.Ülkede bir de basılmış bütün dergi ve kitapların birer suretinin muhafaza edildiği ve ziyaretçilere sunulduğu National Library mevcuttur. Ayrıca eşsiz manzaranın tadını çıkarabileceğiniz The Artifical Beach görülmeye değer plajlarından.

Yeme İçme

Hint ve Uzak Doğu mutfağından etkisinde olan Maldivler’de,  genellikle deniz ürünleri tüketilmektedir. Bol yağda kızartılmış pirinç, ton balığı, mercimek ve baharat ile hazırlanmış ‘’Kavaabu’’ adlı yemekleri ünlüdür. Köri (Hint Baharatı) neredeyse her yemekte kullanılır.

Alışveriş

Chandhanee Magu; Male şehrinin ana alışveriş caddesidir. Burada, her türlü hediyelik eşyayı bulmanız münkün. Ayrıca Trade Centre, kentin ünlü alışveriş merkezidir.


Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim