St. PetersburgSt. Petersburg Rehberi

St. Petersburg Hakkında

Toplam 42 ada üzerinde kurulmuş olan St. Petersburg,  yaklaşık 5 milyonluk nüfusu ile Rusya’nın  ikinci büyük şehri olmasıyla beraber önemli bir kültür bölgesi haline gelmiştir. Kış aylarında donan Baltık Denizi’nin kıyısında, Neva Nehri’nin  üzerinde bulunan St. Petersburg, Rusya’nın kuzeytbatı eyaletinde yer alan bir su kentidir. Neva Nehri’nin heybetli görünmesi için sarayların uzunlamasına inşa edildiği St. Petersburg, Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

Gezilebilecek Yerler

Rusya’nın ‘’Avrupa’ya açılan penceresi’’ olarak tanımlanan bu şehirde, mimari açıdan Batı Avrupa kentleri örnek alınmıştır. Uzun bulvarları, dekoratif heykel ve yapıları, saray ve parkları, nadir de olsa soğan biçimli kubbeleri ile etkileyici bir tarihi dokuya sahiptir. Neva Nehri üzerindeki ihtişamlı kanal ve bentlerin dışında toplam 342 tane de köprü bulunmaktadır. Aleksandr Nevski şehrin en uzun köprüsü, Moyka Nehri üzerinden geçen Sini en geniş köprüsüdür. Bu köprülerden sadece 21 tanesinin kanadı geceleri ayrılabilmektedir.  Kuzey’in Viyana’sı olarak da adlandırılan bu kentte, 4,5 kilometre uzunluğundaki Neva Caddesi, kent merkezinde yer alan Catherina The Great Statue (Büyük Catherina Heykeli), dünyanın en geniş binalarından biri olan Rus Sanatları Müzesi, Leonardo Da Vinci ve Michelango gibi ünlü sanatçıların da eserlerinin saklandığı Hermitage Müzesi, altın ve granitten yapılma kubbeleriyle meşhur St. Isaac Katedrali, ince işlemeli parmaklıklarıyla kent merkezinde bulunan Yazlık Bahçe, Rus hükümdarlarının defnedildiği, mezarlarının pek çok turist tarafından ziyaret edildiği Peter&Paul Kalesi gibi bilinmeyen pek çok güzellik yer almaktadır. Ayrıca kentin batısında yer alan Petrodvores Sarayları şehrin gezilip görülmesi gereken yerlerindendir. Yıl boyunca her zaman gruplarınız için st. petersburg turlarımız bulunmaktadır. Sayfanın altında ilgili turları görebilirsiniz. St. Petersburg turları hakkında detaylı bilgi almak için seyahat danışmanlarımızla görüşebilirsiniz.

Kültür ve Eğlence

Genellikle, Karasal iklimin hüküm sürdüğü St. Petersburg’un bir diğer ilgi çekici özelliği ise, dünyanın en çok müze barındıran şehri olmasıdır. Kentin sınırları dahilinde yaklaşık olarak 306 tane müze olduğu bilinmektedir.  Dünyaca ünlü Ermitaj Müzesi, Lenin Müzesi, Pushkin Müzesi, Kunstkammer Antropoloji ve Etnografya Müzesi gezilmesi gereken başlıca müzelerindendir. Ayrıca geleneksel kültürün merkezi haline gelen Mariinsky Tiyatrosu, drama türünde en eski olan Alexandrinsky  Tiyatrosu, komik ve eğlenceli oyunların sahneye konulduğu Akimov Komedi Tiyatrosu başlıca tiyatrolarından, her yıl Haziran ayında havaların gün boyunca çok az derecede karardığı Beyaz Geceler Dans Festivali ve Uluslararası Caz Festivali ise kentin dikkat çeken festivallerindendir.

Yeme İçme

St. Petersburg; daha çok av eti ve deniz ürünlerinden oluşan bir mutfağa sahiptir. Yemeklerinin içinde kullandıkları baharatlar ile ortaya farklı lezzetler çıkartmayı başarmışlardır. Malassol, Beluga gibi çok nadir bulunan özel havyar çeşitleri ve siyah çayları oldukça popülerdir.

Alışveriş

Alışveriş konusunda oldukça eğlenceli bir kent olan St. Petersburg’da Nevsky Prospect, ünlü markaların konumlandığı bir caddedir. Ayrıca, barındırdığı 50 moda salonuyla kentin en önemli alışveriş merkezi olan Shopping World, hediyelik eşya, giysi, ayakkabı ve mücevher gibi konularda aranılan bir adrestir.


Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim