Salzburg\"\"

Son alınan verilere göre yaklaşık olarak 200.000’lik nüfusu ile Avusturya’nın Salzburg eyaletinin aynı isimli başkenti olan bu güzel şehir, Alp dağlarının eteğinde, Viyana’nın ise 270 kilometre batısında (karayolu ile 4 saatlik mesafede) yer almaktadır. Almanya sınırında yer alan ve içinden Salzach Nehri’nin geçtiği bir vadiye kurulmuş olan Salzburg, nüfusu bakımından Avusturya’nın 2. Büyük kentidir. Adını, burada yaşayan ilk sakinlerinin geçim kaynağı olan zengin tuz çökeltilerinden aldığı bilinmektedir.

Gezilebilecek Yerler

Hallein, Salzburg-Umgebung, St. Johan Im Pongau, Tamsweg, Zell Am See Salzburg eyaletine bağlı olan şehirlerdir. Her yıl binlerce turist tarafından izyaret edilen şehir, 1997 yılında Unesco tarafından Dünya Miras Listesi’ne dahil edilmiştir. Tarihi ve mimarisinin dışında, daracık sokakları, birbirine açılan meydanları, içinden geçen nehri ve çevresini saran dağları görülmeye değerdir. Başta ünlü klasik müzik bestekarı Mozart’ın müze haline getirilen doğduğu ve yaşadığı evler olmak üzere, Avusturya’nın Almanya sınırına yakın, 250 metre uzunluğu ve 150 metre genişliği ile muhteşem bir manzaraya sahip olan, Avrupa’nın günümüze kadar gelebilmiş önemli Ortaçağ yapımı Hohensalzburg Kalesi, şehrin en eski kilisesi olması bakımından önem taşıyan Stiftskirche St. Peter, 1606 senesinde imparatorun aşık olduğu kadını etkilemek için yaptırdığı Mirabell Sarayı (Schloss Mirabell), Mirabell Garden, Mozart’ın ailesinin mezarlığı olan St. Sebastian, şehrin önemli sembollerinden biri olan Salzburg Katedrali (Domkirche St. Rupert), Leopolsdkron, Johannes, Fransis, Arenberg sarayları ve son olarak Avusturya sokak tünelleri gezilip görülmesi gereken önemli yerler arasındadır. Salzburg, barındırdığı üç üniversite ile aynı zamanda bir üniversite şehridir. Salzburg turları ile ilgili bilgi almak için seyahat danışmanlarımızla ileitşime geçebilirsiniz.

Kültür ve Eğlence

Özellikle klasik müzik denildiğinde akla ilk gelen yer olan Salzburg’da her yıl Temmuz ve Ağustos aylarında düzenlenen 90 yıllık ünlü Salzburg Müzik Festivali binlerce klasik müzik hayranını biraraya getirmektedir.  Bunun dışında güzel bahçeleri, süs havuzları, sokak müzisyenleri, şahane manzaralı bisiklet yolları ve heykelleri ile adeta bir masal şehri olan Salzburg,  her gece düzenlenen piyano resitalleri ile Mozart’ın adını gururla taşımaktadır. Ayrıca, oyuncak müzesi olan Spielzeugmuseum, doğal tarih müzesi olan Haus Der Natur, Rupertinum ve Baroque müzeleri ile de ünlüdür.

Yeme İçme

Salzburg, Avusturya mutfağının en önemli yiyecekleri olan hamur işleri ve et yemekleri ile ünlü bir kenttir. İnce kıyılmış sığır ya da dana etinden yapılan Schnitzeli, haşlanmış et yemeklerinden biri olan Tafelspitz, meşhur hamur işlerinden Knödel, un kurabiyesini andıran Vanillekipferl ve son olarak kentin en ünlü tatlısı Salzburg Nockerl denenmesi gereken yöresel lezzetlerindendir.

Alışveriş

Alışveriş konusunda kentin en şirin sokağı olan Gatreidegasse, hediyelik eşya açısından verilebilecek ilk adres. Bunun dışında, şehirde pek çok hediyelik eşya ve antikalar satan dükkanlar bulabilir, Mozartkugeln adlı şeker ve çikolatalardan satın alabilirsiniz.


Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim