JaponyaJaponya  uzun süre kendi kültürünü elinde tutmasına rağmen, 19.yy sonu 20.yy başında Batı teknolojisine ve kültürüne açılmaya başlamıştır.Başkenti Tokyo olup nüfusu 127.530.000 'dur. Para birimi 'YEN'dir.Hiçbir ülkeyle kara sınırı yoktur. Japonya üç binden fazla adadan oluşur.Bu adaların en büyükleri olan Honşu, Hokkaido, Kyuşu ve Şikoku adaları ülkenin %97'sini oluşturur. Dünyanın nüfus açısından 10. büyük ülkesidir.

Japonca adını oluşturan kanji karakterleri "güneş" ve "köken" anlamına gelir. Bu nedenle Japonya "Doğan Güneşin Ülkesi" diye de bilinir. 
 
Yeme içme
 
Japon yemekleri mevsimleri takip eder ve mevsimlere göre değişiklik gösterir. Görünüş çok önemlidir.Japon mutfağı deyince insanların ilk aklına gelen sushi olur fakat aslında, tempura, sukiyaki, udon, okonomiyaki, soba, ramen vb. yemekleri ile çok çeşitli ve zengin bir mutfaktır.Aşırı baharatlı, tuzlu veya tatlı yemeklere Japon mutfağında rastlamanız oldukça nadirdir. Japonya’da bir restorana gittiğinizde en zor bulacağınız şey tuz olacaktır. Yemeklerde çok yağ kullanılmıyor daha çok haşlama ,buharda pişirme, ızgara gibi yöntemler tercih ediliyor.
 
Japonyada'ki lezzetlerden bir kaçını şöyle sıralayabiliriz;
 
Sukiyaki; ince kesilmiş etin çeşitli sebzeler , tofu ve pirinç şehriyesi ile bir arada pişirilmesiyle hemen servis masasının üzerinde hazırlanır.
 
Tempura : Büyük karides, mevsim balıkları ve sebzelerin yumurta, su ve unlu bir karışıma bulandıktan sonra kızgın yağda kızartılmasıyla yapılır.
 
Sushi; Bir parça çiğ deniz ürününün bir topak sirkeli pilav üzerine yerleştirilmesiyle yapılır.Başlıca malzemeleri ton balığı,mürekkep balığı ve karidestir.
 
Sashimi : Soya sosuyla yenilen dilimlenmiş çiğ balıktır.
 
Eğer bir Japon yemeği yiyorsanız büyük ihtimalle HASHI (Çubuk) ile yiyeceksinizdir. Hashiler'i masada Hashioki (çubuk dayanağı) üzerine ve ucu sol tarafa gelecek şekilde yerleştirirler.
 
Kültür - Eğlence
 
 Kimono da Japon kültürünün en önemli unsurudur. Kimono giyen Japonlar adeta sihirli çubukla büyülenmişcesine seremonik ve kibar davranışlar sergilerler.Japonlar seremonilerinde hep dingin bir ruha sahip olup doğayla bir yaşamaya çalışırlar.Bunun yanında Matsuri olarak adlandırılan ve yıl içerisinde çeşitli zamanlarda kutlanan bayram ve festivallerin çoğu kraliyet döneminden günümüze kadar gelmektedir. Bu kutlamaların çoğu Çin ve Budist kökenlidir fakat Japonlar bu kutlamaları dini tören havasında yapmamaktadırlar. Ocak ayında kutlanan "Yetişkinler Günü" gibi bazı özel günler hafta sonları ile birleştirilmesi amacıyla daima pazartesi günleri kutlanır.
Bunların dışında Mart ile Nisan ayları arasında "Çiçek Seyretme"(Hanami), Mayıs ayında "Altın Hafta"(Golden Week), Temmuz 13 ile 15 arası bazen Ağustos ayında "Bon Festivali" (Obon) ve Eylül ayı ortalarında "Ay seyretme" (Tsukimi)dir.
 
Gezilecek Yerler
 
Japonya, tarihi, kültürü, doğası, bilim ve teknolojideki ağırlığı ve dünya ekonomisindeki yeri itibariyle tanınması, gezilmesi görülmesi gerekli bir ülke.
Himeji Kalesi, Kansai, Kobe, Kyoto, Osaka, Shinkansen, Universal Studios Japan, Wakayama Japonya'nın en ünlü yerleridir.
 
Osaka Dotombori Kansai Bölgesi, eski zamanlardan beri Japonya’nın ticaret başkenti olmuştur.Bunraku ise kukla tiyatrosunun doğduğu yer olması, geleneksel dokudaki bu şehir için bir övünç kaynağıdır.Hollywood’dan esinlenilen bir eğlence parkı olan Universal Studios Japan’ın Mart 2001 tarihinde açılmasıyla bölgede bulunan ilgi çekici yerlere bir yenisi eklenmiştir.
 
Osaka kalesi 1586 yılında Toyotomi Hideyoshi tarafından inşa edilen ve Japonya’nın  en büyük tarihi kalelerinden biridir.Orijinalinin birebir kopyası olan bu beş katlı kalede, Toyotomi hanedanına ve eski Osaka’ya ait bir çok sanat eseri ve belge bulunur. Eğlenmek ve alışveriş yapmak istiyorsanız, Umeda ve Namba semtlerine mutlaka uğrayın. Umeda istasyonunun çevresinde yoğunlaşmış olup ziyaretçilerin ve alışverişi sevenlerin uğrak yeri olan modern yer altı çarşılarıyla ünlüdür.
 
Ulaşım
 
Kısa süreli bir seyahat için havayolları iyi ama pahalı bir tercih olabilir.Uzun süreli bir seyahat ve ülkenin birçok yerine ulaşım için ise trenler cok kolay bir ulaşım aracıdır.Trenler için 7,14,21 günlük pass kartlar da kullanılmaktadır. Metrolar Japonya'da şehir içi ulaşımı çok rahatlatmaktadır.Metrolar trenlere göre biraz daha pahalıdır, en kısa mesafe 160 yen'dir. Taksi fiyatları ise geçmiş yıllara oranla rekabetten dolayı daha ucuzdur, fakat hala en pahalı ulaşım aracıdır. Başlangıç 600 yen'dir ve her 400 metrede bir 80 yen artış göstermektedir.Gece 23:00'den sonra ise hizmet %20 daha pahalıdır.
 

Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim