Peru 

 
30 milyon civarında nüfusu olan Peru, Bolivya ve Guatemala'nın yanında nüfus çoğunluğu kızılderili halkından oluşan üç ülkeden biridir. Nüfusun yüzde 45'i kızılderili kökenlidir.Başkenti Lima olup para birimi Nueva sol(PEN)'dir ve dil olarak ispanyolca konuşulur. Kuzeyinde Ekvador, kuzeydoğusunda Kolombiya, doğusunda Brezilya, Bolivya ve Şili ile komşudur.Batısı Pasifik  Okyanusu ile örtülmüştür.Kuzeybatıdan güneydoğuya doğru uzanan Andes Dağları ülkeyi üç esas bölgeye ayırır: Kıyı bölgesi, Sierra bölgesi ve Martana bölgesi. Ülkenin en dağlık bölgesi Sierra'dır.Başlıca büyük nehirleri ; Sierra bölgesinden doğar ve Amazon bölgesinde yoğunlaşırlar.
 
Yeme İçme
 
Peru mutfağı tam anlamıyla çok yönlü olarak kabul edilir. Sahil, plato ve yağmur ormanları arasındaki coğrafi farklılıklar ve buna bağlı Peru`nun Pre-Kolombiyan sakinlerinin beslenme gelenekleri, İspanyol istilacıların kısmen Araplar`dan etkilenmesiyle mutfakları birleşmiştir. 19. yüzyılın ortalarında Çinli göçmenler, özel bir Çin-Peru mutfağı oluşturmuştur. (Chifa)
 
Tipik yemekleri şunlardır;
 
Ceviche (taze çiğ balık veya deniz ürünlerinden bir yemek. Ender olarak etten yapılarak, limon suyu ve ekşi soğan ile marine edilerek servis yapılır.)
Anticucho (şişte ızgara sığır kalbi)
Arroz con Pollo (tavuklu pilav) ve Arroz con Pato (ördekli pilav)
Ají de gallina (hafif acılı, kremli Chili-soslu tavuk eti)
Rocoto Relleno (sığır eti ile doldurulumuş paprika biberi)
Estofado ( et, patates, mısır ve havuç ile yapılan acı peynir-paprika soslu güveç.)
Papa a la huancaina (acılı peynir soslu patates dilimleri)
Carapulcra (kurutulmuş patates ve etten güveç)
Albondigas (et topları)
Lomo Saltado (soğan ve paprika ile kızartılmış sığır dilimleri )
Chupe de Camarones (karides, patates ve sebzeli çorba)
Sopa a la Criolla (ülkeye özgü et parçalı makarna çorbası)
Tacacho (domuz yağı ve haşlanmış muzdan yapılmış köfte)
Choclo con queso (haşlanmış, peynirli mısır koçanı)
Cuy Chactado (kızartılmış hintdomuzu)
 
Peru`nun en ünlü alkollü içkisi Pisco bir brand olup, Pisco Sour ve Perú Libre gibi kokteyllerin ana malzemesidir. Peru da diğer sevilen içkiler Chicha, Chicha Morada ve Inca Kola`dır.
 
Alışveriş
 
Peru tüm Güney Amerika ülkeleri içinde insana en çok alişveriş yapma hissi veren ülkedir.Mesela Urubamba nehrini en keyifli izleyebileceğiniz noktada yer olan Pisaq kasabası çok ucuz ve orjinal bir pazara sahiptir.Günlük turların dönüş yolunda mola verdiği, çoklu saç örgülü kızlarıyla ünlü ve Inkalarca “gökkuşağının doğum” yeri olarak kabul edilen Chinchero kasabası ve Lama yününden yapılan ürünleri satın almak için size teklif edilenin yarısını ödemek koşuluyla çok uygun.
 
Kültür ve Eğlence
 
Peru turuna katılarak bütün Güney Amerika`yı gezmiş gibi oluyorsunuz. Pencereden gördüğünüz, tarlada çalışan ya da çamaşır yıkayan kadınlar, futbol oynayan çocuklar, zirveleri bulutlarla kaplı yemyeşil dağlar, size farklı bir Peru macerası yaşatıyor. Nostaljik gezilerin en önemli duraklarından biri olan Peru turun da uygarlıkları inceleyebilir, arkeoloji ve antropoloji müzelerini gezebilir ya da tercihinizi heyecandan yana kullanıp Yağmur Ormanları’na gidebilirsiniz. Peru’daki dağlarda trekking veya safari yapmanız da mümkün.Bunun yanında flütlerden çıkan yakıcı Inka ezgilerine ve And dağlarının eteklerindeki etnik doğal hayata hayran kalabilirsiniz. Ülkede görülecek çok yer var. Kısa zamanı olanlara Puno'dan baslayarak Titikaka golu, Arequpa şehri, Nasca çizgileri, Cuzco ve çevresi, Machu Picchu, Manu yagmur ormanlari ve Iquitos sehrine uzanabilirler.Turistik bölgeleri dışında gece dışarda gezilmesi pek önerilmemektedir.
 
Ulaşım
 
Havaalanından şehre ulaşım oldukça pahalıdır. Ülke yoğun bir karayolu ağı ile iyi bir şekilde örülmüş olsa da, en önemli trafik rotalarının kör noktalarında kalan yolların çoğu asfalt değildir.
 
 

Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim