Rio De JaneiroRio De Janerio, Ocak ayında keşfedildiği için ‘’Ocak Ayı Nehri’’ (River Of January) ismini almasının yanında, yaklaşık 7 milyonluk nüfusu ile Brezilya’nın Sao Paulo’dan sonra en büyük ve en önemli kenti olma özelliğine sahiptir. Yeşil ormanlarla çevrili dağları, eşsiz denizi  ve plajları ile her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilen Rio De Janerio’da resmi dil Portekizce, para birimi ise Real’dir.

Gezilebilecek Yerler

Ortalama 400 yıllık bir tarihe sahip olan Rio, oldukça modern bir kenttir. 600 metrelik Corcovado Tepesi’nde yer alan ve 30 metrelik boyuyla 2007’de dünyanın görülmeye değer en ünlü yeni 7 harikasından biri seçilen Kurtarıcı İsa Heykeli (The Statue Of Christ The Redeemer), 5 kilometre boyunca uzanan, bisiklet sürmeye ve yürüyüş yapmaya elverişli olan meşhur Copacabana kumsalı, modern görünümü ile ünlü Metropolitana Katedrali, 200 binlik kapasitesi ile hem Rio Karnavalı’na ev sahipliği yapan, hem de dünyanın en ünlü futbol stadyumlarından biri olan Maracana Stadium, şehrin simgesi haline gelen Şeker Ekmeği Tepesi (Pico Pan De Azucar), 5 binden fazla bitki çeşidini barındıran botanik bahçesi Jardim Botanico, koleksiyonunda 800 küsür heykel ve resim mevcut olan National Fine Arts Museum, Rio De Janerio’nun en tepe noktasında muazzam bir manzaraya sahip olan Sugar Loaf Mountain gezilip görülmesi gereken yerlerin başında gelenlerdir.


Kültür ve Eğlence

Karnavalları ile meşhur Rio, yıl boyunca eğlenceli şovları ile pek çok kültürel etkinliklere de ev sahipliği yapmaktadır. Ulusal ve uluslararası anlamda ünlü şarkıcıları bir araya getiren The Rock In Rio For A Better World Festivali, her yıl Ağustos ayında düzenlenen Jaz Festivali ve her sene Kasım ayında yapılan Uluslararası Film Festivali, Rio-Cine başlıca festivallerindendir. Ayrıca, her köşebaşında bulunan Karnaval Balosu, seçilen tema çerçevesinde giyilen elbiseler ve takılan aksesuarları, birinci olmak için Sambadrom’da gösterilerini sunan Samba okulları, bunların dışında profesyonel ve amatör sambacıları ile 4 gün 4 gece boyunca eğlenceli vakitler yaşatan ünlü Rio Karnavalı, Brezilya’nın sembolü haline gelmeyi başarmıştır. Bunların dışında, klasik müzik, bale, opera, tiyatro gibi sanatların sergilendiği Kent Tiyatrosu ve Ulusal Müzesi de görülmeye değerler yerler arasındadır.


Yeme İçme

Turistik bir kent olma özelliği ile dikkat çeken Rio, yemek kültürü bakımından oldukça zengin ve egzotik bir mutfağa sahiptir. Carambola adlı tropikal meyvesi, Mamoa adlı tatlısı, Queijo Quente adlı közde peyniri, güveçte soslu balık ve karidesler ile hazırlanan Moqueca yemeği tadılması gereken yöresel lezzetlerindendir. Rio'nun yöresel yemeği ise "feijoada" adı verilen sığır ya da domuz etinden yapılan ve yanında garnitür olarak lahana ya da çeşitli sebzeler ile sunulan yemektir. Brezilya usulü salata ve pilavda bir çok restoranda tadına bakabileceğiniz lezzetler arasında yer almaktadır.

Alışveriş

Antika ve mücevher açısından ideal bir nokta olan Rio; gezip dolaşırken hediyelik eşya alabileceğiniz pek çok renkli ve eğlenceli mekanlara da sahiptir. 400’den fazla dükkanın bulunduğu, taşıta kapalı Rio Sul alışveriş konusunda tercih edilen yerlerden birisidir.

Ulaşım

Ulaşım araçları arasında ise en ucuz yol metrodur. Metro ile oldukça ucuz ve güvenli bir ulaşım sağlayabilirsiniz. Ancak yer altından değil de yer üstünden gitmek isterseniz o zaman taksiler sizin için bu eğlence şehrinde her saat hizmetinizdedir. Sokaklarda oldukça rahatlıkla bulabileceğiniz taksilerin fiyatları da çok pahalı değildir.
 


Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim