KapadokyaBölge 60 milyon yıl önce; Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkmıştır. Bölgede 10 değişik uygarlığa ait 429 tescilli yapı ve 64 sit alanı bulunuyor. Doğa harikası peri bacalarının yanı sıra Hristiyan keşişlerinin kayalara oydukları kiliseler ile bağlantıları henüz tam çözülemeyen yeraltı şehirleri ve balonla yapılacak çarpıcı Kapadokya turları bölgenin çekici özelliklerinden...

Gezilebilecek Yerler

Bölge günümüzde turizm açısından büyük bir öneme sahiptir. Avanos, Ürgüp, Göreme, Akvadi, Üçhisar ve Ortahisar Kaleleri, El Nazar Kilisesi, Aynalı Kilise, Güvercinlik Vadisi, Derinkuyu, Kaymaklı, Özkonak Yeraltı Şehirleri, Ihlara Vadisi, Selime Köyü, Çavuşin, Güllüdere Vadisi, Paşabağ-Zelve belli başlı görülmesi gereken yerlerdir. Kayalara oyulmuş geleneksel Kapadokya evleri ve güvercinlikler yörenin özgünlüğünü dile getirirler.Kapadokya'da konaklamak isteyenler ise The Museum Hotel ve Argos in Cappadocia Hotellerini tercih edebilirler.

Kültür ve Eğlence

Kapadokya adeta bir açık hava müzesi görünümündedir. Bu beldenin pek çok yerinde rastlanan hediyelik eşyalar içinde, yöreye özgü bir özelliğe sahip olan bez bebekler, el işi dantel ve oyalar, mermer biblolar, farklı bölgelerden getirilmiş madenler ve taşlar, Erciyes taşlarını oyarak hazırlanmış peribacaları maketleri, bakırdan yapılan türlü ev eşyaları, el örgüsü yün bere, eldiven ve rengârenk çoraplar, Avanos Yahyalının Niğde Bor ve Taşpınar’da imal edilen halı, kilim ve heybeleri, yazmaları bulunmaktadır.

Kapadokya'nın simgesi haline gelmiş olan balon ise gezinizin en keyifli parçalarından biri olacak. Kapadokya'nın güzelliklerine bir de yukarıdan bakmak için balon gezisini mutlaka rotanıza ekleyin. Göreme'nin düzlüklerinden havalanıp muhteşem manzara eşliğinde size unutulmaz bir deneyim sunacak olan balon gezisiyle Kapadokya'ya hayran kalacaksınız.

Kapadokya bölgesindeki bütün yollar asfalt kaplıdır ve bu bölgedeki çevreyi jeep, motosiklet ya da bisiklet kiralayarak gezebilirsiniz. Üstelik at ya da eşek kiralayarak safarilere de katılabilmektesiniz.

Yeme İçme

Kapadokya yöresinin zengin lezzet seçeneklerini sıra dışı kılan unsur, peri bacalarına oyularak yapılmış lokanta, bar ve gece kulüplerinin gizemli atmosferi. Kapadokya, zengin bir mutfağa sahip. Türkiye’nin her yöresinin özgün tatlarını taşıyan yemeklerden çok mekanlar ilginizi çekecek. Bir çağlar öncesi filmin gerçeküstü dekorunu andıran peri bacalarının içine oyularak yapılan barlar ve restoranlar büyüleyici.Fakat Kapadokya’ya gidince mutlaka yapmanız gereken şey, yöre üzümlerinden elde edilen şarapların tadına bakmak. Kayalara oyulmuş peri bacalarından oluşturulmuş bar ve restoranlarda nefis şarapların tadına bakacak, atmosferin zenginliği karşısında şaşıracaksınız.

Kapadokya turları size yörenin en meşhur yemeği Testi Kebabı ve Çömlek Fasülyesi'ni tatma imkanı da sunmaktadır. Cana can katan pekmezlerden de tadabilirsiniz. Kulaktan kulağa yayılan ünlü Kapadokya şaraplarını içebilirsiniz. Bulgurlu salyangoz yahnisini ve yörenin ünlü kuru fasulyesini tadabilirsiniz.

Alışveriş

Buradaki sıralamanın başında bölgeye has motiflerin özellikle de yörük motiflerinin yer aldığı el dokuması halı ve kilimler gelir. Bunu sırasıyla Çanak & Çömlek & Çini & Onyx ve Tüf veya alçıdan yapılmış yöresel biblolar, heykeller izler. Çifte kavrulmuş kabak çekirdeği ve yörenin ünlü şaraplarını da almayı unutmayınız.

 


Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim