İbiza 

İbiza ya da Eivissa ;İbiza ismi Arapça "Yabisah" kelimesinden gelmiştir.Sebebi de Orta Çağ'da önemli bir süre Müslümanlar'ın kontrolünde kalmış olmasıdır. Katalanca'da ise; Eivissa ismi kullanılmaktadır. Akdeniz’deki Balear Adaları’nda bulunan ve İspanya yönetiminde olan bir adadır.Adada başı çeken üç şehir vardır; İbiza Town, Santa Eularia del Rui ve Sant Antoni de Portmany’dir. Her ne kadar Balear Adaları’nın en büyüğü Mallorca olsa da; İbiza son 30 yıldır gerek turizmin, gerekse de eğlence dünyasının Avrupa’daki önemli bir merkezi olmuştur.Balear takımadalarında yer alan ve dünyanın en tanınmış adalarından biri olan İbiza hayatınızın keşfi olabilir.İnsanların gündüz uyuyup gece yaşadığı İbiza; müzik, giyim, eğlence konusunda son modanın belirlendiği ve tüm dünyaya yayıldığı bir merkez.Ekonomi turizme dayalıdır.Çok fazla sayıda turistin ilgisini cektiği için gemi ile yurtdışı turu size eğlenceyi sınırsız yaşamak için büyük bir fırsat.

Gezilebilecek Yerler

İbiza gündüz vakitlerinizi hoşça geçirmenizi sağlayacak birçok aktiite bulunmaktadır.Bunlardan ilki bu adada bulunan muhteşem plajlara gitmektir.Uçsuz bucaksız plajları, yeşil bitki örtüsü ile turistleri büyüler durumdadır.Cala Comte,Cala Bassa,Cala Salada ,Cala Tarida buranın önemli plajlarıdır. Burada bulunan Formentara adlı bölgeyi ise en az bir kez ziyaret etmenizi öneririz. İbiza' ya gemiyle 25 dk uzaklıktaki bu bölge yer yüzündeki cennet köşelerinden biri durumundadır.Ayrıca güniçinde düzenlenen turlara katılıp bu eşsiz güzellikteki adanın her yerini görebilirsiniz.Dilerseniz İbiza'da bulunan müzeleri de gündüz aktivitlerinde ziyaret edebilirsiniz.Bunun yanında burada düzenlenen halk pazarlarını da mutlaka görmeden dönmeyin.

Kültür Eğlence

İbiza adası; daha çok yaz partileri ve Dünyaca ünlü gece kulüpleri ile tanınır. Bunlar arasında, Space, Pacha, Privilege, Amnesia, Eden ve Es Paradis gelir. Her yaz Avrupa ve Amerika’nın en ünlü dansçılarını ve DJ’lerini ağırlıyor. Öyle ki buranın eğlence yaşamında, müzikten kıyafete kadar o yazın bütün hit’leri belirleniyor. Gece kulüplerinin hepsi birbirinden ünlü olsa da özellikle bir mekan ön plana çıkıyor. Hem de bu mekan gece kulübü değil; 'Cafe Del Mar'. Bu meşhur kafenin terasından dünyanın en güzel gün batımı manzarasını seyrederken bir yandan da chill-out müzik dinlemek, ‘huzur’ kelimesinin anlamını hatırlatıyor.Her mekandan dışarıya taşan müzik sesleri, sokaklardaki ve plajlardaki hareketliliğe karışıyor. Bazen öyle bir an oluyor ki, müziğin nereden geldiğini anlayamıyorsunuz. İbiza aynı zamanda meşhur plajlarıyla da tanınıyor. Bunlardan en popüleri Bora Bora Plajı. Eğlence işte bu upuzun plajda başlıyor. Diğer bir ünlü Salines Plajı’nda da benzer manzaralar var. Yalnız burada milyon dolarlık yatlar dikkat çekiyor. Sant Antoni Plajı ise gün batımını seyretmek isteyenlerin uğrak mekanı olarak yer alıyor.İbiza Closing Parties adı verilen partiler serisi Eylül ayında düzenlenmektedir.Kısacası İbiza yurtdışı turu ile hayatınızın en renkli anlarını yaşayacaksınız.

Yeme İçme

İşte karşınızda enfes bir Akdeniz Mutfağı.Zeytinyağının bolca kullanıldığı yemekler, deniz mahsulleri, birbirinden enfes şaraplar… İspanya dediğimiz zaman tabii ki akla hemen ‘paella’ geliyor. Tavuklu ya da deniz mahsullü yapılan bu bir nevi pilav, mutlaka tadılması gereken lezzetlerin başında geliyor. Bunun dışında günün belirli saatlerinde atıştırılan ‘tapas’ları da unutmamak lazım. Barlarda, restoranlarda sunulan bu atıştırmalıklar, genellikle birayla ya da şarapla yeniliyor. Endülüs Mutfağı’ndan izlerin de bulunduğu İbiza’da, bu yüzden kızartma yiyecekler de ağırlıkta. Elinizde bir kadeh İspanyolların ünlü içeceği ‘sangria’ ile adanın tadını çıkarabilirsiniz.

Alışveriş

Diğer tüm tatil mekanları gibi İbiza’da da dükkanların hepsi rengarenk. Dövme salonlarından aksesuvar dükkanlarına kadar aklınıza gelebilecek her çeşit mağaza burada mevcut. Sahilde ise birbirinden renkli tezgahlar sergileniyor. Tezgahlarda gözlükten şapkaya kadar ne ararsanız var.İbiza'da alışveriş için bazı özel dükkanlar ve bit pazarları bulunmaktadır.Buralarda gerek kendi ihtiyaçlarınız için gerekse hediyelik eşya olarak birçok şey bulabilirsiniz.Tercih edebileceğiniz yerler; İbiza town,Hipodromo Sant Jordi,Ponylandia'dır.

 


Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim