VaranasiDünyanın en büyük ikinci nüfusuna sahip olan Hindistan’ın, Uttar Pradesi adlı eyaletinde yer alan, yaklaşık 2 bin yıllık ciddi bir geçmişe ve 4 milyonluk bir nüfusa sahip olan, günümüzde de dünyanın en eski yerleşim merkezi olarak bilinen Varanasi (Benares), yokedici Tanrı Şiwa Vishwanat’ın şehri olarak anılır. Hinduizmin en kutsal yerlerinden biri sayılan Varanasi, Hintlilerin Ganga diye adlandırdıkları 2.700 kilometre uzunluğundaki Ganj Nehri’nin kenarında bulunmakta ve her yıl binlerce misafir ağırlamaktadır. Kente, günahlarından arınmak ve ibadet etmek amacıyla gelen turistlerin sayısı oldukça fazladır.Varanasi Yurtdışı turlarında yabancı turistlerin merak ettiği farklı bölgelerden birisi olarak yerini korumaktadır.

Gezilebilecek Yerler

Masalsı bir kent görünümüne sahip olan Varanasi, daracık sokakları, onlarca kutsal tapınağı ve oldukça otantik atmosferi ile size huzur dolu bir dünyanın kapılarını açıyor. En çok dikkat çeken yerleri arasında, yılın her döneminde sürekli yükselip alçalması sonucu nehre doğru inen basamaklardan oluşan, ayrıca Hinduların kutsal banyo ve temizlik işlerini gördükleri Ghatlar vardır. Şehirde yaklaşık olarak 100 civarında Ghat yanyana sıralanmış durumdadır. Bunların en başında, merkezi bir yerde bulunuyor olmasından dolayı Dasaswamedh Ghat gelmektedir. Varanasi’ye sadece 10 kilometre mesafede olan Sarnath, Buda’nın ilk dersini verdiği 34 metre yüksekliğindeki Dhamekh Stupa adlı tapınağa ev sahipliği yapan önemli bir kültür merkezidir. Ayrıca, Bharat Kala Bhavan Müzesi, Asya’nın en büyük üniversitesi olan Benares Hindu University, altın tapınak olarak bilinen Kashi Vishwanat ve Tulsi Manas tapınakları gezilip görülmesi gereken yerler arasında en önemlileridir. Yurtdışı turu ile bu bölgeyi keşfetmek isteyenler ufuklarına yeni bir bölgeyi daha ekleyecekler.

Kültür ve Eğlence

Hindistan’ın hem kalbinin attığı, hem de kalbinin durduğu bu kutsal şehirde ulaşım genellikle Moto-Rikşa ya da Bisiklet-Rikşa adı verilen üç tekerlekli, arkasında yolcu taşıma yeri olan taşıtlarla yapılıyor. Bunun dışında, boya günü olarak da bilinen Holly Festivali kapsamında bedenlerini binbir türlü renge boyayanları ve birbirlerine hiç sakınmadan avuç dolusu boya fırlatanları görmeniz mümkün. Ayrıca, Ganj Nehri’nde, nehrin tanrısı olarak bilinen Ganga’ya saygı amacı ile sabahları gün doğmadan ve akşamları güneş batarken yapılan Ganga Aarti törenleri de oldukça ilgi çekicidir. Muhteşem bir manzaranın tadını çıkarmak ve güzel kareler yakalamak için sandal kiralayıp Ganj Nehri üzerinde tura çıkabilir, bu esnada yüzen ve yıkanan binlerce insana da tanık olabilirsiniz.  

Yeme İçme

Baharat cenneti olarak bilinen ünlü Hindistan mutfağının zenginliğinden etkilenen Varanasi’de, tatlı dahil tüm yemekler oldukça baharatlı ve lezzetlidir. Özellikle yaz mevsiminde yetişen bir mango çeşidi olan Langda Aam, gül gibi esanslar kullanılarak yapılan güzel kokulu Benarasi Paan ve zencefilli Paapri Chaat denenmesi gereken geleneksel tatlarındandır.

Alışveriş

Kentte, alışveriş denildiğinde akla ilk gelen dünyaca ünlü Varanasi İpeği’dir. Bunun dışında, pirinç eşyaları ve halı işçiliği de değer kazanmaktadır. Chowk, Thatheri, Vishwanath Lane ve Godaulia şehirdeki önemli alışveriş mekanlarındandır.
 


Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim