BarselonaAkdenizin en güzel şehirlerinden olan Barselona’dan kısaca bahsetmek gerekirse burası Katalonya özerk bölgesinin başkenti. Yaklaşık 1.5 milyon insanın yaşadığı Barselona’da  ağırlıklı olarak Katalanca ve İspanyolca konuşuluyor. Şehir yapı olarak ise başkent Madrid ve diğer İspanyol şehirlerinden ayrılıyor. Şehirde milliyetçi Katalan nüfusu oldukça fazladır.

Gezilebilecek Yerler

Şehirde yer alan Mimar Gaudi’nin muhteşem eserlerini gezip görmek aslında Barselona’da yapmanız gereken en önemli şeylerin başında geliyor,L'Eixample'de bulunan La Pedrera, Guadi tarafından 1905-1910 yılları arasında yapılmıştır. Süslü demir balkonlarından dolayı İspanya'nın eli olarak anılır. Guadi'ye ait eserleri barındıran bu önemli mekan Barselona'nın muhteşem manzaralarıyla baş başa kalabileceğiniz bir teras katına sahiptir.La Libera'da bulunan Museum Picasso (Picasso Müzesi) kentin en çok ziyaret edilen müzesidir. Picasso'nun hayatını ve tecrübelerini yansıtan sanat galerisi Picasso'nun çalışmalarını sergiler. Özellikle Picasso'nun Mavi Periyod (Blue Period) dönemine ait çalışmalarını görmek için müzeyi mutlaka ziyaret etmeniz önerilir. Barselona’nın en önemli simgelerine imza atan Antoni Gaudi’nin en güzel eserlerinden olan Sagrada Familia ve Park Guell gezilerini Barselona'ya gidip yapmamak olmaz. Buranın en önemli simgelerinden olan Sagrada Familia‘ya girmek isterseniz giriş önündeki uzun kuyrukları göze almanız gerekiyor. Barselona’nın en güzel caddelerinden La Rambla’da tur Barselona’da yapılabilecek bir diğer aktivite. La Rambla Caddesi aslında çoğumuza tanıdık çünkü yapısı hemen hemen İstanbul İstiklal Caddesi ile benzer niteliktedir.Bunun yanında son yıllarda Barselona deyince akla ilk olarak gelen futbol takımının mabedi Nou Camp'ı ve soyunma odalarını gezmeden gelmeyin.Bir yurtdışı turunda aramak istediğiniz birçok şey sizi barselona'da bekliyor.

Kültür ve Eğlence

Barselona kent kültürü deyince Boğa güreşi ve flamenko akla gelir. Kent merkezinde yer alan arena kenti ziyaret eden turistleri cezbeden bir yapıdır.
Sardana çok özel bir Katalan dansıdır. Barselona'da yaşayan insanlar Pazar günleri bu dansı yapmak için Katedralin önünde toplanır. Her yıl 24 Eylül’de Barselona azizi La Merke için yapılan La Merce Festivali’nde oldukça farklı organizasyonlar ve aktiviteler gerçekleştirilir.Barselona kafe, bar, diskotek ve kulüplerle dolup taşan bir yerdir. Caz, rock, flamenko ve salsa dansları birçok bar ve diskoteğin vazgeçilmezleridir.Barselona’da en güzel geceler Pobble Espanyol Köyü’nde yaşanır. Calle Pau Claris ile Call Aribau arasında çok sayıda bar, diskotek ve çeşitli eğlence mekanları bulunur. Her çeşit atmosfer ve müzik ziyafetini burada yaşayabilirsiniz.Barselona boğa güreşi ve flamenko danslarıyla yurtdışı turları arasında en ilgi çeken turlar arasında yer alır.

Yeme İçme

Barselona, Katalan mutfağı ve Akdeniz mutfağının etkisi altında kalmış bir şehir. Deniz mahsülleri, balık, sebze yemekleri, zeytinyağlılar ve et ürünleri Katalan mutfağının önemli yiyecekleri. Şehirdeki yemek çeşitliliğini görünce Barselona’lıların yeme içmeye ne kadar önem verdiğini anlayabiliyorsunuz. Barselona’da deneyebileceğiniz lezzetler arasında Pa amb tomàquet, Tortilla a la Espanola, Paella ve ülkenin en önemli yiyeceği olan Tapaslar bulunuyor.Yemek yeme alışkanlıkları da değişik Katanların. Öğle yemekleri 14:00‘den önce, akşam yemekleri ise 20:00‘den önce pek yenmiyor. Doğal olarak yeme içme olayı gece geç saatlere kadar devam ediyor. Yalnız hemen gözünüz korkmasın, bu saatler dışında bir şeyler yemek içmek isterseniz bir çok kafe bar ve fast food zinciri imdadınıza yetişecektir.eğer yabancı tatlara mesafeliyseniz La Rambla Caddesi gibi şehrin birçok yerinde Mc Donald's, Kfc ve Subway bulabilirsiniz. Barselona yeme içme konusunda çok fazla sıkıntı yaşamayacağınız , lezzetli yemeklere sahip mutfağı olan bir şehirdir.

Alışveriş

Barselona alışveriş konusunda diğer Avrupa şehirlerine oranla ne çok pahalı ne de çok ucuz. Alışveriş denildiğin ise akıllara ilk olarak Barselona’nın en ünlü hediyelik alternatiflerinden olan İspanyol yelpazeleri, flamenko aksesuarları, İspanya’ya ait biblolar ve magnetler geliyor. Özellikle İspanyol yelpazeleri Barselona’dan kendinize ve sevdiklerinize alabileceğiniz en güzel ve otantik hediyelerin başında geliyor.Barselona’yı gezerken şehrin en güzel yapılarının kırık mozaiklerden yapıldığını göreceksiniz. Gaudi’nin tarzını yansıtan bu yapılar hediyelik eşyalara da yansımış durumda. Kırık mozaikten yapılmış birbirinden güzel kül tablaları, süsler alınabilecek en güzel hediyelik eşyalardan. İspanya denilince ilk akla gelenlerden biri de Flamenko dansıdır. Hal böyle olunca flamenko dansına özgü elbilseler ve aksesuarlar hediyelikçilerde en çok rağbet edilen eşyalardan oluyor. Ziller, ayakkabılar, elbiseler, müzik cd'leri…Tüm bu flamenko aksesuarlarını bütün şehir içindeki hediyelikçilerde bulmanız mümkün.

Ulaşım

Barselona'da ulaşım birçok ülkeye göre daha rahat.Gelşmiş metro sistemi ile şehirde her yere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.Ayrıca şehirde birçok önemli gezi noktası da birbirine yürüme mesafesindedir.Bunlarında dışında şehirde turistik otobüsler ile şehri baştan sona çok kolay ve zevkli bir şekilde gezebilirsiniz.Hiçbir yerde uzun süre otobüs beklemek zorunda kalmıyorsunuz.Aerobus olarak adlandırılan havaalanı otobüsleri şehir merkezine en kolay ulaşımı sağlıyor, her 15-20 dakikada bir sefer yapıyorlar.
 


Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim