PragÇek Cumhuriyetinin başkenti ve en büyük şehri olan Prag 1,2 milyon kişilik bir nüfusa sahiptir. Şehrin masallar şehri olarak anılmasında en büyük pay, eşsiz mimarisidir. Prag ; 2. Dünya Savaşı yıllarından, Nazilerle yapılan anlaşma sonucunda, fazla yara almadan çıkmıştır. Şehir;  Romanesk, Gotik, Rönesans, Barok, Art- Nouveau akımlarının etkilerini mimarisinde taşır. Müzeleriyle, saraylarıyla ve bahçeleriyle Prag turu tam bir rüya şehir olarak karşımıza çıkmaktadır.Ülkenin en uzun nehri olan Vltava Nehri üzerinde bulunan kent, Bohemya'nın merkezinde yer almaktadır.Son yıllarda Turizm alanında rağbet görmektedir.

Gezilebilecek yerler

Köprüleri, katedrali, turistik mahalleleri ve devasa müzesi görülmeye değer. Konaklama dışında çok ucuz denebilecek bir şehir.Prag turları ile şehre gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken güzellikler;

CHARLES KÖPRÜSÜ : Kral 4. Charles’ın baş mimarı "Peter Parler" tarafından 13. yüzyılda yapılan bu köprü Vitava Nehri'ni birbirine bağlayan en meşhur köprüdür. Bu köprü o dönemlerde şövalye turnuvaları için yaptırılmıştır. Ancak günümüzde şehrin ilk ışıklarını seyretmek için mükemmel bir yer halini almıştır.

PRAG KALESİ : Tüm şehri tepeden gören muhteşem bahçesi, sanat galerileri ve kiliseleri ile muhteşem bir yerde olduğunuzu hissedeceksiniz.

OLD TOWN SQUARE (Eski Kent Meydanı) : Nehrin batı kıyısında yer alan Old Town, Prag’ın tarihi merkezidir.

TV KULESİ : 100 metre yüksekliğinde olan kuleyi Prag’ın her yerinden görmek mümkün.

SAAT KULESİ : 500 yıllık bir geçmişi olan bu saat, başlı başına görülmesi gereken bir eser olmanın dışında ilginç bir mühendislik harikasıdır.

Kültür Eğlence

Prag, tarih ve doğanın iç içe geçtiği global bir kenttir. Kaleler, Prag gettoları, kuleler, meydanlar, galeriler, müzeler, kiliseler ve abideler Prag’ın tarihini, doğasını ve kültürünü yansıtır. Prag,ayrıca Avrupa'nın en ünlü kültür merkezlerinden de biridir. Kentte çok sayıda galeri, konser salonu, opera, tiyatro merkezi, sinema ve müzik kulübü bulunur. Kentte yıl boyunca çok sayıda festival ve kültürel etkinlik gerçekleşir. Kentte yer alan birçok kültür merkezinde tiyatro, opera, bale ve klasik müzik konserleri düzenlenir. Prag operası tüm dünyada ünlüdür. Vltava Nehri'nin kıyısında yükselen Ulusal Tiyatro, kentin en güzel opera ve bale performanslarına kapılarını açar.
 
Yıl boyunca, çok sayıda festival ve kültürel organizasyon düzenlenir. Film, müzik ve yazarlar festivalleri, moda şovları önde gelen kültürel etkinliklerdendir. Prag Uluslararası Bahar Müzik Festivali, Prag Uluslararası Sonbahar Müzik Festivali, Fobiofest (film festivali), Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali, Prag Yazarlar Festivali, Prag Uluslararası Organ Festivali ve World Roma Festivali her yıl düzenlenen yüzlerce kültürel etkinlikten başlıcalarındandır.Eğer festival ve kültürel organizasyonlar sizin için vazgeçilmez ise mutlaka Prag turu ile bu eşsiz güzelliğe ortak olabilirsiniz.

Yeme İçme

Prag, her türlü ihtiyaç ve isteği cevapsız bırakmayan, her damak tadına hitap eden, Çek mutfağından müthiş tatların ve her çeşit uluslararası lezzetin yer aldığı geniş bir yemek kültürüne sahiptir. Farklı fiyat kategorilerinde, özellikle, balık, geyik eti ve vejetaryen yemeklerinin sunulduğu mekanlar Prag kentinin her yerini kuşatmıştır. Lahana turşulu et, kavrulmuş et, özel patates salatasıyla sunulan şnitzel, domates ve mantar sosları ile sunulan biftek ve hamur köfteleri, beyaz peynir ve şekerle kaplanmış meyveli hamur tatlısı kentin başlıca geleneksel lezzetleri arasındadır. Prag Kent restoranlarında çok çeşitli mantar ve patates yemekleri, pastanelerinde çeşit çeşit Bohemya kekleri yapılır.

Çeklerin en çok bira tüketen olduğunu biliyor muydunuz? Hatta Alman ve Belçikalılar'dan  bile daha fazla bira tüketen halktır. Sadece Prag'da 1500 tane birahane bulunduğu biliniyor. Ünlü Pilsen ve Budweiser biralarının üretildiği şehirler de Çek Cumhuriyetin'de yer almaktadır.

Alışveriş

Alışveriş için birden çok seçeneğin bulunduğu bir şehir ancak büyük alışveriş merkezlerinde ihtiyacınız olan herşeyi bulabilirsiniz. Şehir kültürünü yaşamak için kent pazarlarına gitmelisiniz, antikadan ,kullanılmış mobilyalara,elektronik eşyalardan, bilgisayarlara kadar kent pazarlarında herşeyi bulabilirsiniz. Prag'ın en meşhur ürünleri Bohemya kristalleri, porselen ve takılarıdır.

 


Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim