Lizbon\"\"


Portekiz’in başkenti ve en büyük şehridir. Lizbon bölgesine bağlı Büyük Lizbon altbölgesinin belediyelerinden biridir. Tejo Nehri’nin oluşturduğu haliç üzerine kurulu olan Lizbon, Atlantik Okyanusu kıyısındadır. Avrupa’nın en renkli başkentlerinden birisi olan Lizbon Roma ve İstanbul gibi yedi tepe üzerine kurulmuştur.

Gezilebilecek Yerler

Lizbon’da tam anlamıyla geçmişe yolculuğa çıkmak isterseniz eğer, Tarihi tepe olarak kabul edilen Alfama’ya gitmelisiniz. Dar ve dik olan sokaklarda Portekiz müziği eşliğinde yemekler yiyebilir, 12.yy’a kadar dayanan tarihin kokusunu içinize çekerek, bildiğiniz tüm bilgiler tekrar gözünüzde canlanabilir, o günlere ait hayallere dalabilirsiniz. Yemekten sonra 28 numaralı tramvay hattında bir Lizbon turu atabilirsiniz.Şehri gezerken Roma, Gotik ve Barok mimari tarzlara sıklıkla rastlayacaksınız. Şehrin her yerinde modern ve post modern tarzda yapılar göreceksiniz. Değişik bir altenatif yurtdışı turu olarak değerlendirebileceğiniz şehirdir.

Kültür ve Eğlence

Lizbon şehri mimari açıdan çok zengindir. Roma, Gotik, Manuelin, Barok, Geleneksel Portekiz, Modern ve postmodern tarzı yapılar şehrin her yerinde görülebilir. Şehirde aynı zamanda büyük bulvarlar ve bunların üzerinde de çeşitli anıtlar bulunur. Özellikle yukarı kısımda bulunan bu bulvarların arasında Avenida da Liberdade, Avenida Fontes Pereira de Mello, Avenida Almirante Reis ve Avenida da República sayılabilir.

Şehrin önemli müzeleri arasında Museu Nacional de Arte Antiga (Antik Sanat Ulusal Müzesi), Museu dos Azulejos (Portekiz tarzı Azulejo Mozaik Müzesi), Museu Calouste Gulbenkian (Calouste Gulbenkian Müzesi, çeşitli antik ve modern sanat eser koleksiyonları mevcuttur), Lisbon Oceanarium (Lizbon Okyanus Müzesi, Avrupa'daki en büyük Okyanus Müzesidir), Centro Cultural de Belém (Kültür Merkezi), Museu Nacional dos Coches (Ulusal At arabası Müzesi, Dünya'daki en geniş kraliyet at arabaları koleksiyonuna sahiptir) ve Museu da Farmácia (Eczacılık Müzesi) sayılabilir.Lizbon'un opera salonu Teatro Nacional de São Carlos, özellikle sonbahar ve kış sezonunda yoğun gösterilere sahne olur. Lizbon;  yurtdışı tur destinasyonları arasında öne çıkan bir destinasyondur.

Yeme İçme

Her tada ve zevke uygun restoranlar bulabileceğiniz bir kenttesiniz. Portekiz mutfağı ucuz, kaliteli ve lezzetlidir. Sofranizda dünya mutfağının tüm örneklerini bulabilmeniz mümkün. Lizbon, balık lezzetleri cennetidir. Sardinhas assadas (mangalda pisirilmis sardalye balığı) ve pastéis de bacalhau (balık kekleri, kentin en popüler yemeklerindendir.Baixa (kent merkezi), geleneksel teras kafeleri için kentin en uygun bölümüdür. Bairro Alto, kentin geleneksel restoranlarıyla ünlü ilçesidir. Ayrıca, Lizbon caddeleri özgün kafelerle dolup taşar. Portekiz, kaliteli şarabıyla ünlü bir ülkedir. Şarap, Lizbon mutfak kültürünün en önemli parçasıdır.

Alışveriş

Çok sayıda büyük alışveriş merkezinin yanı sıra, Lizbon'da sınırsız alternatifler sunan yerel mağazalar ve özel butikler bulunur. Hasır sepetler, çömlekçilik, nakışçılık, seramikler ve örgü kentin başlıca el sanatları ve kültürel değerlerindendir.Baixa, kentin en önemli ve çok yönlü alışveriş bölümüdür. Burada çok sayıda küçük mağaza yer alır.Chaido semti, kentteki zevkli ve modaya uygun alışverişin merkezidir. Burada çok sayıda moda alışveriş mekânları bulunur. Bairro Alto, geleneksel alışveriş merkezleriyle doludur. Vasco da Gama Alışveriş Merkezi (Comercial Vasco da Gama) ve İber Yarımadası'ndaki en büyük alışveriş merkezi olan Colombo Alışveriş Merkezi, Lizbon alışveriş dünyasının incilerindendir.Campo de Santa Clara'daki Feira da Ladra pazarı, Lizbon'un en popüler alışveriş pazarıdır. Burada her türlü süs eşyasına rastlarsınız.

Ulaşım

Lizbon’un kamu ulaşım ağı oldukça geniş ve güvenilirdir. Bu ulaşım ağının ana arteri şehir merkezini yukarı ve doğu mahallelerine bağlayan Lizbon Metrosudur. Genişletme projeleri havaalanını ve kuzey ve batı mahalleleri de içine alacak şekilde ulaşım ağını üçte bir oranında büyütecektir. Yüzyılı aşkın süredir şehrin otobüs, füniküler ve tramvay hizmeti Companhia de Carris de Ferro de Lisboa (Carris) tarafından verilmektedir.

 


Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim