DublinDublin; İrlanda Cumhuriyeti'nin başkenti olup adanın en büyük ve en hızlı büyüyen kentlerinden biridir.İrlanda'nın idari,ekonomik ve kültür başkentidir.Dublin dünyaca ünlü edebiyatçıları ve edebiyatı ile tanınan bir kenttir.Avrupa'nın eğlence partileri açısından en populer yeridir.Dublin çok sayıda ada ile çevrili olup, İrlanda Denizi ve Britanya'dan ayrılan büyük bir adadır.Dublin yılda dört milyonun üzerinde ziyaretçisiyle, Paris ve Londra'dan sonra Avrupa'da en çok ziyaret edilen yerdir.

Gezilebilecek Yerler

Dublin tarihi alanlar ve yapılar,fotoğrafik köyleri, harika sahil şeridi, görkemli kaleleri ve değerli kültür merkezleriyle milyonlarca turisti cezbeden kentlerden biridir.Adeta eski bir uygarlığın yaşayan yüzlerinden biridir.Christchurch Katedrali,Dublin'in en eski ve en önemli yapısıdır.Drimnagh kalesi ise feodal dönemden kalma eşsiz bir yapıdır.Su akan hendeğiyle çevrili tek İrlanda Kalesidir. Ardgillan Kalesi, Balbriggan ve Skerries arasındaki sahil bölümünde parklar arasına yerleşmiş harika bir yapıdır.Bu arada Dublin parklarına dair manzaralar, insanı kendine hayran bıraktıracak niteliktedir.Dublin kalesi ve Whitefriar Caddesi Kilisesi kentin diğer mimarilerindendir. Liffey nehri'nin her iki yakasını birbirine bağlayan Ha'peny Köprüsü, kentin en eski yayalara ayrılmış köprüsüdür.

Dublin'de çok sayıda güzel parkın varlığına rastlarsınız; Blessinton caddesin'de yer alan Dublin's Secret Bahçesi kent yabani hayatının en güzel bölümüdür. Özel mülkiyet Fernhill Bahçeleri ise park alanları,ormanlık alanları ve su bahçeleriyle muhteşem bir bölgedir.kısacası Dublin'e geliyorsanız hayatınızın en renkli yurtdışı tatilini yaşayacaksınız.

Kültür ve Eğlence

Dublin kültür turizmi açısından da zengin bir yerdir.İrlanda Ulusal Basım Müzesi,Modern Sanat Müzesi,Ulusal Galerisi,Ulusal Kütüphanesi ve Ulusal Müzesi'nin üç merkezi; ayrıca Hugh Lane Belediye Galerisi ve Chester Beatty Kütüphanesi Dublin'de bulunmaktadır. Şehrin merkezinde; Şehir Sanat Merkezi,Dört Galeri, Douglas Hyde Galerisi,Proje Sanat Merkezi ve İber Kraliyet Akademisi gibi, birçok galeri ve sanat merkezi vardır. Şehir Merkezinde birkaç tane tiyatro bulunmaktadır. Bunlardan en büyükleri Abbey Tiyatrosu,Gate Tiyatrosu,Olympia Tiyatrosu ve Gaiety Tiyatrosu'dur. Buralarda oyunlara ek olarak canlı müzik,dans ve filmlere de yer verilmektedir.

Dublin'de renkli bir gece hayatı vardır.Liffey nehrinin güneyinde bulunan ve İrlanda dışında da ün yapmış olan Temple Bar, gece hayatının en hareketli yerlerinden biridir. Özellike bekarlığa veda partileriyle ünlü olan bu yer birçok turist tarafından tercih edilmektedir.Ancak yerel halk tarafından çok tercih edilmemektedir. Temple Bar günümüz sokak performansları,davulcuları,ufak ve içiçe müzik mekanlarıyla bu ruhunu az da olsa korumaktadır.Yurtdışı turu ile bu eğlenceli hayatı sizde tadabilirsiniz.

Yeme İçme

Geleneksel olarak İrlanda mutfağı; farklı et türlerinin havuç, turp ,şalgam ve patates gibi sebzelerle birlikte yahni olarak pişirilmesiyle elde edilen yemeklerden oluşmaktadır.Dublinde restoranların büyük bölümü Temple Bar ve Trinity Koleji semtlerinde yer almaktadır. Bunun yanında dünya mutfaklarından tatlar denemek isteyenler için Güney William ve Grafton sokaklarına uğrayabilirsiniz. Çin ve Asya mutfağına düşkünseniz Dublin'de gideceğiniz yer; Gardiner, O'Connell ve Parnell sokaklarıdır.

İrlandan'nın bir numaralı geleneksel yemeği İrlanda yahnisidir, Dublin halkı tamamı domates, kabak ve etten oluşan bu tencere yemeğine bayılmaktadır. Bunun yanında ulusal çapta ünlü yemeklerinden biri de coddle'dır.Domuz salamı ve dana jambonun'nun kombiniyle oluşan farklı bir yemek türüdür.Özellikle kış mevsiminde tüketilen bir yemektir.Dublin’de tüketilen atıştırmalıkların başında fish & chips adı verilen balık ve patates kızartmasından oluşan mönü gelmektedir. Şehrin içerisinde birçok barda ve yerel fast food restoranlarında bu lezzetli spesiyali deneyebilirsiniz.

Alışveriş

Dublin, sürükleyici bir alışveriş dünyasına sahiptir. Alışveriş caddeleri, büyük alışveris merkezleri ve muhteşem pazarları ile insana sınırsız alternatifler sunan bir kenttesiniz. Grafton, O'Connell, Moor, Henry ve Grafton caddeleri, kentin en popüler alışveriş caddelerinden bazılarıdır. Bu alışveriş noktaları; dünyaca ünlü markaları, özel butikleri, modaya uygun alışveriş mağazaları, antika dükkanlarını ve yerel hediyelik eşya satan mekanları bünyesinde barındırır. Temple Bar, yerel el sanatları ve hediyelik eşyalar için mükemmel bir bölgedir. George's Caddesi Pasajı, Boor Pazarı, Cow Lane's Moda ve Tasarım Çarşısı, Temple Bar Yiyecek Pazarı ve Temple Bar El Sanatları ve Mobilya Pazarı , Dublin'in en popüler alışveriş pazarlarındandır.

Ulaşım

Dublin'de tren,otobüs,metro,tramway gibi birçok çeşitli toplu taşıma araçları kullanılmakla birlikte; Dublin ülkenin karayolları ağının da merkezidir. Otobüsle adanın her yerine ulaşım mümkündür.Ülkenin en yoğun havaalanı olan Dublin havaalanı ise Avrupa'nın en yoğun 14.havaalanıdır. İrlanda'nın en önemli limanı olan Dublin Limanı da burada bulunmaktadır.

 


Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim