KrakowKrakow Polonya'nın en eski ve en büyük üç şehrinden biridir.Ülkenin güneyinde Vistül nehrinin üzerinde ,Karpat dağlarının eteğinde yer alır.Krakow geleneksel olarak ülkenin bilim,kültür ve sanat merkezi olmuştur.Yerli ve uluslararası turizm yoluyla yılda yedi milyon turisti ağırlamaktadır. Krakow   Değeri En Bilinmeyen Şehir seçilmiştir. Ekolojik değerleri sebebiyle tüm Krakow doğa rezervleri yasal olarak koruma altındadır.Yurtdışı turları arasında en popüler yerlerden birisidir.

Gezilebilecek Yerler

Krakow turizm alanında ön plandadır. Gezilebilecek yerlerin başında Vavel Kalesi geliyor, mümkünse erken saatte gidilmeli,burada Devlet odaları,Kraliyete ait Odalar ve Kraliyet hazinesi gibi ilgi çekici yerler görülmelidir.Şehrin ikinci önemli durağı Şehir Meydanı (Rynek Glowny). Avrupa'nın en büyük şehir meydanıdır.Burada turistler için ilgi çekebilecek ürünler bulunmaktadır; Amber taşları,geleneksel kıyafetler,çok çeşitli yüzük ve kolyeler...

Meydanda bulunan Virgin Mary Bazilikası Krakow şehrinin en önemli figürlerinden biridir.Ayrıca Town Hall Tower'da görülmesi gereken değerli yerlerdendir. Kazmierz Yahudi bölgesi ise eski evleri,mahalle pazarları,sinegogları ve müzeleriyle ünlüdür.Bu bölgeyi gezmek için 3-4 saate ihtiyacınız olacaktır. Krakow'un en ünlü değeri ise Wieliczka Salt Mine yani Tuz Madeni'dir. Madenin toplam uzunluğu 250 km olup 3km civarında bir mesafesi turizme açıktır.Madenin içinde 50 kat merdiven inip ,tamamen tuzdan yapılmış yollarda eski zaman kullanılan araçların olduğu odalardan,küçük göletlerden ve şapellerden geçeceksiniz.Son olarak Prens Czartoryskis Müzesi ; Da Vinci'nin "Lady with an Ermine" adlı eserine ev sahipliği yapan ve görülmesi gereken müze.Eğer sizin de eski tarih ve kültüre düşkünlüğünüz var ise bu yurtdışı turumuzu inceleyebilirsiniz.

Kültür ve Eğlence

Polonya'nın en önemli turizm noktası olarak kabul edilen Krakow, kiliselerin tüm ihtişamıyla göğü süslediği bir kenttir. Büyüleyici Ortaçağ atmosferiyle, UNESCO'nun en önemli 12 tarihi yerlerinden biridir. Eski Kent (Old Town)'teki Pazar Meydanı (Market Square), Ortaçağ'ın büyülü havasını günümüze taşır. Burada bulunan Wawel Katedrali ve Wawel Kraliyet Kalesi, kentin bu yönüyle en önemli eserleridir.

Sıcak renklere sahip olan Krakow'da dolaşmak ,barlarda değişik biraları tatmak yada farklı lezzetleri tatmak yapılabilecek aktivitelerdendir.Bohem bir eğlence isteyenler için Kazimierz bölgesi tercih edilebilir.Bunun dışında Lizard King,Pod Papugami,Irish pub,Boogie Jazz Club hareketli gece hayatını sevenler için sabaha kadar eğlencenin devam ettiği mekanlardır.Krakow da Erasmus partileri de oldukça eğlenceli geçer,açık yerlerde içki içmek yasak olduğu için bu kurala dikkat etmek gerekir.

Yeme İçme

Polonya ve Orta Avrupa mutfağına ait farklı seçenekleri bir arada bulabileceğiniz şehirde fastfood restoranları da çok fazladır.Bu arada Zapienka denilen pide benzeri geleneksel yiyeceği de tatmanız gerekir. Bunun yanında şehirde çok fazla kebapçı ve dönerci bulmak mümkün.Sabah kahvaltısında ekmek,sosis,salam ve yumurta yiyen Polonyalılar akşam yemeklerinde genelde soğuk yiyecekleri tercih ederler.Bunlar da ekmek,salam,peynir,soğuk dilimlenmiş et,füme et,rus salatası,lahana salatası ve turşulardır.

Alışveriş

Galeria Krakovska ve Galeria Kazimiers kentin en önemli alışveriş noktalarıdır.Burada dünyaca ünlü markaları bir arada bulmanız mümkün,ayrıca ana meydandaki Clothall'da hediyelik eşya,amber,antikalar gibi pek seçeneği bir arada bulabileceğiniz bir diğer alışveriş mekanıdır.Şehrin her tarafında irili ufaklı pek hediyelik eşya mağazası bulmak mümkündür.

 


Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim