EntebbeEntebbe Şehir Rehberi

Tropik doğanın keşfedilmeyi bekleyen güzellikleriyle, vahşi yaşamın göz alıcı renkleri Entebbe’de birleşiyor. Victoria Gölü’nün hemen kuzeyinde, Uganda’nın ise güney bölümünde yer alan bir şehir Entebbe. Ülkenin başkenti Kampala’nın güneyinde, 37 km. uzağında bulunan bu kent, her geçen gün kendini yeniliyor. Yerli dili Lugandaca’da “Entebbe” sözcüğü oturak anlamına geliyor. Bir diğer adı da “Ganda” olan bu dili 10 milyondan fazla insan konuşuyor. Hava sıcaklığı yıl içinde çok farklılık göstermeden 17-27 °C arasında değişirken, orta derecede nemli bir hava etkili oluyor. Yağışlı dönem ise mart ve mayıs ayları boyunca sürüyor. Yılsonu yağışları, kasım ve aralık aylarında yaşanıyor.

Gezilebilecek Yerler

Victoria Gölü yüzmek için olduğu kadar balık tutmak için de konukların ilk uğrak yeri. Yanıbaşındaki golf sahasından görülen manzara kolay kolay unutulur gibi değil. Göl kenarındaki kumsal tesislerde su sporları yapanlara siz de katılabilirsiniz. Gün içinde Sesse adalarına düzenlenen şempanze turlarını ya da diğer seferlerden birini yakalayıp küçük bir gezinti yapmak iyi bir deneyim olabilir.

Kitubulu’ya komşu ormanda yaşayan tropik kuşları, siyah-beyazlı colobus ve diğer maymun türlerini gözlemlemek için turlar düzenleniyor. Bunlardan birine katılabilir ya da Uganda doğasının bitki ve hayvan çeşitliliğini görmek için Vahşi Yaşam Eğitim Merkezi’ne (Wildlife Education Centre) konuk olabilirsiniz http://www.uweczoo.org/. Entebbe’de yerliler botanik bahçelerinde piknikler yapıyor. Siz de bir zamanlar Tarzan filminin çekildiği bu korunmuş alanda gezebilir, doğanın sunduğu rahatlıktan payınıza düşeni alabilirsiniz.

Kültür ve Eğlence

Entebbe başkent Kampala’ya çok yakın. Başkente sırf kahve evlerine uğramak için bile gidilebilir. Kampala'da bulunan Indian Quarter özellikle eski caddeler ve sokaklarıyla bir gezi durağı olmayı hak ediyor. Orta Afrika müziğini dinlemek üzere Ndere Centre’daki gösterilere bilet almalısınız. Her cuma ve cumartesi yerel müzisyenlere, pazar günleri ise ulusal dans performanlarına ayrılmış. Ayrıca National Theatre, pazartesilere özel olarak dileyen her müzisyenin katılabileceği doğaçlamalara sahne oluyor.

Entebbe’ye şubat ayında gidiyorsanız “Dans Haftası” adı altında düzenlenen gösterileri kaçırmayın. Yolculuğunuz mayıs ayında ise bu kez de aynı yerde Amakula Film Festivali’ndeki filmleri görebilirsiniz. Amakula’nın uluslararası bir dünya festivali olduğunu anımsatmakta yarar var. Yılbaşına yakın bir zamanda şehre geldiyseniz arp eşliğinde yapılan dinsel müzikleri ve klise korolarını dinleyebilirsiniz. Ayrıca şehrin yılın bu zamanında bir alışveriş festivali görüntüsü çizdiğini de belirtmek gerek.

Yılbaşı, Noel, İşçi Bayramı, gibi bildik tatillerin yanı sıra; Ulusal Direniş Günü her yıl 26 Ocak’ta, Kahramanlar Günü 9 Haziran’da, Bağımsızlık Günü 9 Ekim’de kutlanıyor.

Yeme İçme

Kampala yolu üzerindeki yemek yenecek yerlerin çoğunda Uganda mutfağından örnekler tadabilirsiniz. Yeşil muzlardan yapılan matooke, ızgara ete çok benzeyen muchomo, yer fıstığı soslu ve limonlu ıspanak yemeği malakwang denenebilir. Tavada kızartılmış ya da domatesle fırınlanmış Tilapia balığı ve lumombo adı verilen muz yaprakları içinde pişirimiş tavuk ilginç lezzetlerden sadece bazıları.

Alışveriş

Kitoro Pazarı yerel renkleri ve tatları yakalamak için görülmeli. Capcanlı Kitaro’yu görmek için salı gününüzü ayırmayı unutmayın. Entebbe doğasını evinize getiremezsiniz belki ama minyatür hayvanlardan kurulu bir hayvanat bahçeniz olabilir. Ağaç işçiliğinin oldukça başarılı örneklerinden satın alabilirsiniz. Şapkalar, çantalar ve yumşak ağaç kabuğundan yapılmış giysiler satın alınası diğer anı ürünler. Yörede yetiştirilen kahveden bir paket olsun kesinlikle yanınızda getirmek isteyeceksiniz.

Ugandalı satıcılar hep güleryüzle ve “Jambo” sözcüğü ile karşılıyor konuklarını. Sözcüğün Swahili dilinde “Merhaba” anlamına geldiğini belirtelim. Alım-satım işlemlerinde “Ush” kısaltmasıyla bilinen Uganda Şilini kullanılıyor. Entebbe’de bir yerden diğerine gitmenin en kolay yolu “boda boda” adı verilen motosikletli taksiler.

Önemli Bilgiler:

Mesai Saatleri: Resmi daireler 08:00 – 13:00 ve 14:00 – 17:00 (Pztsi- Cuma).
Mağazalar; 08:30 –19:30
Acil Telefonlar:  Polis 999, İtfaiye 112, Ambulans için genel bir numara yok, hastaneler aranıyor.
Vize: Uganda vizesi, tek girisli veriliyor her defasında ve ücreti 50$.

 


Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim