LibyaLibya'nın başkenti Trablusgarp olup nüfusu yaklaşık 7,5 milyondur.Nüfusun büyük bölümünü Arap ve Araplaşmış Berberiler meydana getirir.Resmi dil Arapça olup halkın tamamı tarafında Arapça konuşulmaktadır.Libya'da eğitim ve öğretim seviyesi çok düşüktür.Libya uzun yıllar Osmanlı idaresi ve Türk-İslam kültürü altında kalmıştır.Dolayısıyla tarihi mirası, Libya'ya turizm açısından önemli bir gelir kaynağı teşkil etmektedir.

Gezilebilecek Yerler

Kentin en etkileyici alanları için Yeşil Meydanı ve Şehitler Alanı'nı söylemek mümkündür. Bu çevrede bulunan Assai El-Hamra Kalesi'ni mutlaka görmelisiniz. Kalenin içinde yer alan Cemahiriye Müzesinde neolotik çağdan günümüze pek çok eser sergilenmekte. Kalenin arka tarafında Eski Kent yer alıyor, burada beyaz badanalı evler, Karamanlı Camisi, 1200 yıllık olduğu söylenen En Naka Camisi, Osmanlı döneminin Gurci, Osman Pasa, Turgut (Dragut) camileri, medreseler ve hanlar Eski Kent'in zenginlikleri arasındadır. Ayrıca Eski Fransız, İngiliz elçilikleri, kiliseler, surlar, kapılar ve Marcus Aurelius Kemeri'ni de mutlaka görmelisiniz.Trablus'un kalbi olarak anılan Cemahiriye Müzesi oldukça önemli bir kurum. Sergilenen eserler ve onların sunumu buranın dünyanin en önemli müzeleri arasiında yer almasını sağlıyor. Neolitik çağlardan modern zamana kadar çeşitli eserlerin sergilendiği müze dört katta yayılan 47 galeriden oluşmaktadır. Osmanlı kültürü yakından tanımak istiyorsanız yurtdışı turları arasında seçebileceğiniz bir destinasyon olabilir.

Kültür ve Eğlence

Libya, Arap ülkeleri içinde alkol ve uyuşturucu bakımından en katı olan ülkedir. 1969 Devriminden sonra Trablus'da gece hayatı tamamiyle bitmiştir.Libya'lılar Devrim gününü 1 Eylül'de kutlarlar. Otel barlarında meyve kokteylleri,naneli çayları,meyve suları ve nargile içmek mümkündür.En popüler kafeleri Osmanlı Kulesi ve Yeşil Meydan'dakilerdir. Belli başlı kutlama günlerinde müzisyen ve dansçılar performanslarını buralarda sergilemektedir. Tarih ve kültür turunu içinde barındıran Libya değişik mimarisiyle birçok turisti cezbetmektedir.

Yeme İçme

Libya'nın en bilinen yöresel yemeği; buharda pişirilmiş koyun ve kuzu etinin buğday ve irmik ile servis edilmesinden oluşur.Sebze ve baharatlardan oluşan sos eşliğinde yenmektedir.Ulusal içecekleri olarak naneli kırmızı ve yeşil çay öne çıkmaktadır.Büyük bir şehir olan Trablus'da Avrupa'dan Çin mutfağına kadar balık da dahil birçok yemeği bulma şansınız vardır.Fast food restoranları şehrin içinde birçok yerde bulunmaktadır.

Alışveriş

Libya'da hediyelik eşya olarak deriden yapılan ürünler,el yapımı klim ve halılar, geleneksel ipek,altın ile gümüş mücevherler gelmektedir.


Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim