CezayirCezayir, Akdeniz kıyısında, topraklarının büyük bölümü Sahra Çölü ile kaplı, kültür ve turizm ülkesi olarak dikkat çekmektedir. Antik Çağda Mısır, Roma döneminden günümüze kadar pek çok farklı kültür ile harmanlanan bu ülke ziyaretçilerinde hayranlık uyandırmaktadır.  Ülkeyi boydan boya kat eden Atlas Dağları ve çöl iklimi, ülkenin karakteristik özelliklerindendir.

Gezilebilecek Yerler

Ülkenin tarih merkezi Kazbah’dır(Casbah). Kökeni Osmanlılara kadar dayanan bu bölge Unesco tarafından tarihi miras kategorisine alınmıştır.  Akdeniz Kıyısı boyunca uzanan plajları, çöl ve denizi bir arada sunan Başkent Cezayir’de Fransız etkisi ile Berberi etkisinin karışımı sizi büyüleyecek, ayrıca Djemila ve Timgad’da bulunan müslümanlara ait kalıntılar, Türk evleri görülmeye değerdir. Başkent’e çok yakın bir bölgede buluna Tipasa’da ise Roma ve Hristiyanlara ait kültür mirasına tanık olabilirsiniz. Sahra Çölü’nün ortasında yer alan Timimoun kasabası ise çölün ortasında bir vaha olarak dikkatleri çekiyor. Burada tamamen ülkeye ait özgün kültür yapısı ve yerel halkın yaşamını keşfedebilirsiniz.

Kültür ve Eğlence

Ülkede tarihinin getirdiği Mısır, Türk, Arap, Roma etkileri günümüze kadar ulaşması, farklı pek çok kültürü bir arada görmenizi sağlıyor, özellikle Kazbah bölgesinde, Osmanlı döneminden camiler ve yapılar, Fransız döneminden kiliseler ve Fransız evleri görülmeye değer. Hamma mahallesinde, Doğa Müzesi ve bahçeleriyle kültürü ve doğayı içiçe yaşayabilirsiniz. Fransız etkisinin yoğunlukla hissedildiği Cezayir’de dolaşırken kendinizi herhangi bir Fransız şehrinde hissetmeniz mümkün. Endülüs göçmenlerinin müzikleri sokaklarda sıkça duyuluyor. Devletin kendi inşa ettiği turistik kompleksler olan Zeralda ve Sidi Fredj bölgelerinde marinada ve kumsalda gezinti yapabilir, özgün yemekleri tadabilirsiniz. Başkentte yer alan Bardo müzesinde arkeolojik kalıntılar, Ulusal Modern Sanat müzesinde ise ülkenin yerel sanatçılarına ait eserler ise kültür ve sanat meraklılarını beklemektedir.     

Yeme İçme

Cezayir özellikle Fransız mutfağından etkilenmiş, ancak yerel tatların yer aldığı özgün yerler bulmakta mümkün. Özellikle Sid Fredj yakınlarındaki Staouli semtinde çok sayıda farklı mutfaktan örnekler sergilenmekte. Akdeniz kıyısında olması ile çok çeşitli deniz ürünleri bulmak mümkün. Ülkede baharatlı yemekler sıkça tüketiliyor, özellikle baharatlı et yemekleri ve yöresel ekmeklerle birlikte ziyafete dönüşüyor. Arap ve Fransız mutfaklarının kombinasyonundan ortaya çıkan özgün tatlar sizi büyüleyecek. Ayrıca Cezayir’de dondurmanın çok özel bir yeri var, her bölgede kendine has değişik dondurma lezzetleri bulabilirsiniz.

Alışveriş

Alışveriş için özellikle Didane Mourad caddesi, Khalidj Center ve yeni açılan alışveriş merkezi Bab Ezzouar tercih ediliyor. Ayrıca başkentin lüks semtlerinden Hydra’da alışveriş tutkunları için birebir. Zeralda, Sidi Fredj ve Staouli bölgeleri de alışveriş olanaklarının fazlaca bulunduğu yerlerdir.
 


Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim