LübnanOrta Doğu’nun en ilgi çeken ülkelerinden Lübnan, Akdeniz kıyısında bulunan küçük bir ülkedir. En önemli ve büyük şehri başkent Beyrut’tur. Uzun sahil şeridi ile dikkat çeken şehirde Lübnan iç savaşından sonra yeniden yapılanıp, önemli bir turizm destinasyonu haline gelmiştir. Tarihi eserlerde, Roma, Osmanlı ve Arap kültürünün harmanlandığı mistik bir ülke olan Lübnan’da aynı zamanda modern yapılarda sıklıkla görülebilir. Birleşmiş milletler bilim ve kültür organizasyonu, Uluslararası işçi organizasyonu gibi uluslararası organizasyonların Orta Doğu merkezleri Lübnan’da yer alıyor.

Gezilebilecek Yerler

Lübnan denince akla ilk gelen yer Beyrut’tur. Uzunca plajları, tarihi yapısı ve çeşitliliği ile Beyrut, başlı başına bir turizm kentidir. En çok turist çeken noktaları arasında, Nejmed meydanı, Martyrs meydanı, Corniche sahil yolu, Pigeon kayalıkları sayılabilir. Ayrıca Hamra’da Akdeniz manzarasında alışverişinizi yapabilirsiniz. Beyrut dışında görülmesi gereken yerler, kültür mozaiği Tripoli şehri, tarihi çarşılarıyla ve plajlarıyla Sur ve Byblos, deniz kalesi ile meşhur Sayda kenti ve Beyrut’a 18 kilometre uzaklıkta bulunan ve UNESCO tarafından dünya harikaları arasında gösterilen Jaita mağarası da turistlerin uğrak yerleri arasında yer alıyor.

Kültür ve Eğlence

Roma, Bizans ve Osmanlı etkilerini yoğun bir şekilde hissedeceğiniz Lübnan’da, bu kültürlere ait pek çok eser bulunuyor. Bunun yanında özellikle Beyrut’ta modern yapılar ve eğlence anlayışı da mevcut. Beyrut’ta bulunan tiyatrolar, sergi alanlarında yıl boyu sanatsal aktiviteler devam eder. Beyrut’un kuzeyinde bulunan El Mresisseh bölgesinde sahil şeridinde bulunan publar, barlar ve restaurantlar da eğlence için birebirdir. Beyrut’ta pek çok müze de bulunur, Orta Doğu’nun en eski müzelerinden Beyrut Amerikan Üniversitesi yanı sıra, Ulusal Beyrut Müzesi ve Sursock müzesi de turistlerin ilgisini çekmektedir.

Yeme İçme

Lübnan mutfağı, başlı başına ülkeyi ziyaret etme sebebi bile olabilir. Mezeler ve tatlılar, arap ve dünya mutfağından örnekler ile muhteşem lezzetler sizi bekliyor.  Beyrut’ta Archrafiye bölgesi ve özellikle Place de L’etoile bölgeleri yöresel tatlar arayan misafirlerini en iyi şekilde ağırlıyor. Gemmayzeh dünya mutfağından seçkin restaurantlar ile hizmet veriyor. Abdel Wahab El-Inglizi sokağında bulunan konsept restaurantlar da turistlerin ilgisini bir hayli çekiyor. Ayrıca Lübnan’ın özel şaraplarından tatmanızı da tavsiye ederiz.    

Alışveriş

Lübnan ve özellikle Beyrut, Orta Doğu’nun alışveriş merkezlerinin başında gelir. Beyrut’ta dünyanın hiçbir yerinde bulamayacağınız tasarım ürünler satan dükkanlar bulunmaktadır. Bu tarz dükkanları en çok Solidere de bulabilirsiniz. Bunun haricinde Hamra ve Verdun’da moda dünyasından örnekler ve dünya markalarını bulabilirsiniz. Beyrut’ta kent pazarlarının önemli bir yeri vardır. Souk El Tayeb ve Sunday Çarşısı’nda mücevherler, süs eşyaları ve ülkeye özgü hatıra eşyaları bulmanız mümkündür.
 


Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim