MısırAfrika’nın kuzeyinde yer alan Dünya’nın eski uygarlılarından biri olan Mısır, tarihi dokusu ile dikkat çekiyor. Özellikle Dünya’nın en kalabalık şehirlerinden olan Başkent Kahire, eşsiz güzelliğiyle Akdeniz kıyısında bulunan İskenderiye ve muhteşem plajlarıyla son günlerin popüler deniz turizm merkezi Sharm El Sheikh misafirlerini bekliyor. Eşsiz piramitleri, tapınakları, müzeleri ve Nil Nehri ile Mısır kesinlikle görülmesi gereken bir ülke.

Gezilebilecek Yerler

Mısır’ın en önemli tarihi mirası Giza’daki büyük piramitlerdir. Çoğunluğu başkent Kahire’de bulunan piramitler haricinde Kahire’de Darb-Al Ahmar, Salahide Kalesi, ayrıca, Sakkara piramitleri, Sfenks, Memfis harabeleri de görülmesi gereken yerler arasındadır. Yine Kahire’de bulunan Khan El Khalili çarşısı ülkenin yerel yapısını merak edenler için ideal bir mekan. Dünyaca ünlü bir başka  tapınak olan Luxor ve aynı zamanda Luxor’a çok yakın bir mesafede bulunan Karnak Tapınağı da turistlerin uğrak yerleridir. Akdeniz kıyısında bulunan İskenderiye Mısır’ın farklı yüzünü yansıtıyor. Kent Dünya harikalarından İskenderiye fenerini bünyesinde bulundurmuştur. Ayrıca Kızıldeniz kıyısında bulunan Sharm El Sheikh eşsiz kumsalları ile deniz turizmi için çok çekici bir şehir durumunda.

Kültür ve Eğlence

Mısır, ülke olarak pek çok kültüre ev sahipliği yapmıştır. En eski uygarlıklardan, Osmanlı’dan günümüze gelmiştir. Mısır’ın en önemli kültür mirası, tabi ki piramitlerdir. Özellikle Kahire çevresinde bulunan piramitler her yıl dünyanın 4 bir yanından turistleri çekmeye devam ediyor. Kahire’de pek çok cami bulunuyor, ayrıca Nil nehri kıyısında gezmek de çok keyifli. İskenderiye’de bulunan Kayıtbey Kalesi ve İskenderiye limanı görülmeye değer. Sharm El Sheikh de bulunan Naama Bay bölgesinde ise sabaha kadar eğlence devam ediyor. Özellikle Kahire’de bulunan Khan Al Khalili çarşısı, Papirüs müzesi, Mısır müzesi ve Kraliyet mumya müzesi gibi pek çok müzede Antik dönemden, günümüze Mısır tarihi ve kültürü hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Yeme İçme

Mısır’da geleneksel ve dünya mutfağından örnekler bulmak mümkün. Hem Akdeniz, hem Kızıldeniz hem de Nil nehri sayesinde çeşitlilik oldukça fazla. Başkent Kahire’de dünyanın pek çok kentinden daha fazla yemek seçeneği bulabilirsiniz. İskenderiye’de deniz ürünleri ile geleneksel lezzetler sizi bekliyor. Kahire’de Ahwa adlı kente özgü kafeler ve özellikle pizza restaurantları çok yaygın bir şekilde görülebiliyor.

Alışveriş

Kahire’de bulunan kapalı çarşı benzeri Khan Al Khalili çarşısında geleneksel hediyelik eşyalar, el yapımı süsler, elbiseler satın alabilir, kafelerde soluklanıp alışverişinize devam edebilirsiniz. Mısır’da özellikle Kahire’de geleneksel ürünler satan pazarlar dışında dünya markalarını bulabileceğiniz pek çok alışveriş merkezi de bulunuyor. Bunlara en önemli örnekler olarak, Mısır’ın en büyük alışveriş merkezi olan Citystars, Madi Grand, Yamama ve Nil Hilton alışveriş merkezleri sayılabilir.


Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim