Sao PauloSao Paulo Şehir Rehberi

São Paulo anakentte 11 milyon ve şehir genelinde 20 milyonu bulan nüfusu ile Güney Amerika’nın en kalabalık şehri. Brezilya’da ekonominin ve sermayenin merkezi olan kent ayrıca kültür parkları ve müzeler bakımından da oldukça zengin.

Şehirde yaşayanların etnik çeşitliliği de şaşırtıcı güzelliklere neden oluyor. Örneğin, São Paulo Japonya’nın dışında en büyük Japon nüfusa ev sahipliği yapıyor. Sadece gündelik yaşamda değil sanat ve iş yaşamında da İtalyan, Yahudi ve Arap etkisi gözleniyor.

Gezilebilecek Yerler

Güzel bir gezinti için iyi bir başlangıç noktası Avenida Paulista. Çünkü Bela Vista ve Jardim Paulista mahalleleri arasında yer alan bu nokta her yöne ulaşmak için, otobüs veya metro desteği sunuyor. Paulista de Centro ve Ibirapuera Parkı’na oldukça yakınlığı ile yürüyüş turuna başlamak için de en doğru yer.

Gezilebilecek ana konumlar şehrin "genişletilmiş merkezi"nde toplanmış durumda. Bu bölge kuzeyde Tietê Irmağı, batıda Pinheiros Irmağı ve Avenida Dos Bandeirantes ile doğuda Avenida Salim Farah Maluf caddeleri ile sınırlı. Tarihi merkez beyaz levhalar ile ayırt ediliyor. Genişletilmiş merkez renklerle ayrılmış. Gri, kuzeybatı; açık yeşil, kuzey; koyu mavi, kuzeydoğu; sarı, doğu; kırmızı, güneydoğu; koyu yeşil, güney; açık mavi, güneybatı; mor, batı renkli plakalarla beliriyor.

São Paulo, merkezinde şehrin "sıfır noktası"nı simgeleyen bir taş işaret bulunan Praça da SE denen bölge çevresinde genişliyor. Brezilya’da en büyük yeraltı ulaşım sistemine sahip şehir "metro"su temiz ve verimli. Avrupa veya Kuzey Amerika'daki benzerleri kadar kapsamlı değil, ama en önemli alanlarda hizmet veriyor. Metro uzantılarının inşası halen sürüyor. Komşu mahalleler; Jardins, Itaim ve Ibirapuera Parkı görülebilecek ilginç yerlerden bazıları.

São Paulo'nun 20. yüzyılda yaşadığı olağanüstü büyüme sonrası eski kent binaları yerini çağdaş mimari örneklere bıraktı. Tarihi merkezin çevresinde yoğunlaşan 17. yüzyıl kiliseleri gökdelenler ve onların gölgeleriyle örtülü geleneksel etnik mahalle komşulukları da merkezin oldukça yakınında yer alıyor. São Paulo 7 ana bölgeye ayrılmış durumda.

Tarihi merkez ya da diğer adıyla “Centro Histórico” eşit oranda kozmopolit bölgelerinden biri. İtalyan bölgesi Bixiga, Japon bölgesi Liberdade, Sé ve Vale Anhangabaú, República, Bom Retiro ve Luz bu bölümde yer alıyor.

Genişletilmiş Merkez, “Centro Expandido” 20. yüzyıl boyunca gelişen şehir etrafında çizilmiş bir çember gibi düşünülebilir. Turistlerin uğradığı yerler çoğunlukla bu çemberin içinde kalıyor.

Güney bölgesi yeşil alanlar ve bir gölle yayılmış yerleşimlerden, yerel ticaret ile işleyen orta sınıf köy yaşamı arasında bir geçiş sergiliyor. Bu geçiş yine gökdelenlerle donanmış yeni kent merkezi ile son buluyor.

São Paulo Üniversitesi’ne ve Hükümet Sarayı’na ev sahipliği yapan batı bölgesinde aynı zamanda şehirdeki en büyük futbol stadyumu da bulunuyor. Batı tarafı ayrıca kaotik şehir görüntüsü ile tezat, yeşil bir banliyö hissi de sunuyor. Rio Pequeno E Jaguaré ve kuzeybatı mahallelerinde sanayi bölgeleri ile görece düşük gelir düzeyli yerleşim alanları bulunuyor.

São Paulo’nun kuzey bölgesinde yer alan Freguesia adındaki mahallelerde küçük kasaba duygusunu bulabilirsiniz. Ayrıca Güney Amerika’nın en büyük fuar ve gösteri merkezlerinden Expo Center Notre,  Serra da Cantareira Devlet Parkı ve Anhembi Park bu alanda yer alıyor. Bölge aynı zamanda samba okulları ile de ünlü.

Doğu tarafında São Paulo’nun aynı zamanda en eski sanayi bölgesi. 20. yüzyıl başında yerleşmiş binlerce göçmenin yuvası olmuş. Şehrin en büyük nüfuslu bu bölgesinde, Lituanya yerleşimi Vila Zelina ve İtalyan yerleşimi Mooca mahalleleri de görülebilecek yerlerden.

Kültür ve Eğlence

São Paulo’da 88 müze bulunuyor ve bu sayede kent sanat başkenti olarak kendini gösteriyor.

Bu müzeler ve sanat evleri; resim, heykel, fotoğraf ve tüm görsel sanatların seçkin örneklerine ev sahipliği yapıyor. Brezilyalı ünlü mimar Oscar Niemeyer tarafından yapılmış Modern Sanat Müzesi (MAM), Pinacoteca Devlet Müzesi, Kutsal Sanat Müzesi, Lasar Segall Müzesi, Görüntü ve Ses Müzesi – MIS gezilecek onlarca seçenekten sadece birkaçı. São Paulo Uluslararası Sanat Bienali ve film festivalleri sayesinde ayrıca sayısız müzik, dans ve tiyatro gösterilerine sahne oluyor.

São Paulo gece hayatı çok canlı; eğlence dönüşüne denk gelirseniz, gecenin ortasında trafikte sıkışıp kalabilirsiniz. Trafik ayrıca sabah 8–10 ve akşamüstü 6–8 saatleri arası tam bir keşmekeşe dönüşüyor. Haftanın belli günleri araçların bazılarının dolaşıma çıkamaması uygulanan yasaklardan biri…

Yeme İçme

Kentin ana görüntüsü, İtalyan, Japon ve Arap etkileri taşıyan farklı mahallelerle belirginleşiyor. Kendi özgün atmosferini koruyan bu yerlerde sadece dolaşmak bile çok eğlenceli görüntüler sunuyor. İrili ufaklı birçok küçük restorana gitmek bir başka seçenek. São Paulo yerlileri diğer bölgelerdeki Brezilyalılar tarafından “paulistanos” olarak anılıyor. Onlara göre “paulistano”lar iki şey için yaşıyor; çalışmak ve yemek yemek.

Bölge de ufak bir gezinti bu yargıyı kesinlikle doğruluyor. Yiyecek bakımıdan São Paulo yalnız ülke çapında en iyiyi değil dünyada da adından söz ettirecek çeşitler sunuyor. Ancak birçok etli yemekte domuz eti sıklıkla kullanılıyor. Oldukça geleneksel yapılan pizzalar son derece leziz bir başka çeşidi oluşturuyor.

Alışveriş

Moda mağazalarında alışveriş yapmak için yeni alışveriş merkezlerinden Higienópolis, “Ibirapuera” ve “Rua Oscar Freire


Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim