YaltaYalta Ukrayna’ya bağlıdır ve Kırım’ın güneyinde yer alan bir sahil kasabası olup , nüfusu 170,000 ‘dir.1945 senesinde Yalta Konferansı’na ev sahipliği yaptığından “Dünyanın Paylaşıldığı Yer” olarak bilinmektedir.

Geziniz & Görünüz

Dereköy Camisi ; faal olan tek camidir. Nikita Devlet Botanik Parkı ; 1812 yılında aslen İsveçli olan Rus botanikçi Steven tarafından Yalta’ya 7 km mesafesi bulunan Magaraç Şarap Enst.yanında, okyanusa nazır yapılan mükemmel bir bahçedir,bahçenin aynı zamanda restaurant ve barı da mevcuttur.Aleksander Nevski Rus Ortodoks Katedrali ; 20.yüzyıl başında Mimar Krasnov ve Şapovalov tarafından inşa edilen katedral,şehir merkezinde yer alır,denizden şehre doğru yaklaşıldığında görünen ilk yapıdır.Saray / Yasna Polyana Sanatoryumu ; 1831-1836 – Kırım’daki ilk yapılardan biri olup,Mimar V.Hunta tarafından Gotik tarzında inşa edilmiştir.Polukorovsky Tepesi & Anıtı ; ünlü kişilerin mezarları bulunmaktadır.Ermeni Kilisesi 1907-1917; kilisede bulunan resimler , aynı zamanda mezarı da orada bulunan Ermeni ressam V. Sureniants tarafından  inşa edilmiştir. Peri Masalları Çayırı / Polyana Skazok bir açık hava müzesidir ve Yalta’dan 5 km uzaklıkta bulunan ve içerisinde Rus çocuk masallarının içinde geçen  karakterlerin  heykellerinin bulunduğu bir müzedir. Darsan Tepesi;Yalta’nın merkezinde bulunur,teleferik ile tepeye çıkıp,Yalta’nın müthiş manzarasını izleyebilirsiniz.( Gece 23.00’e kadar açıktır) Evangelist St.John Çan Kulesi (Joan Zlatoust Tapınağı ) 1832-1837; Yalta’da Mimar Gelogi Toriçelli tarafından inşa edilen kule tarihi ve mimari bir anıttır.

Kültür  Eğlence

Yalta Kırım’ın tatil başkenti olmasıyla ,kumsal ve denizi ile tatilcilerin en sevdiği yerler arasında yer almaktadır. Yalta’da isterseniz plajda denize girebilir, tekne gezisi yapabilir , isterseniz teleferik ile Darsan Tepesine çıkabilirsiniz.Yalta’da gece hayatı oldukça hareketli olduğu için her zevke göre düzenlenmiş bar,disco,tavernalar bulmakta zorluk çekmeyeceksiniz.

Yeme İçme

Tatar ve Gürcü yemek kültürü hakim olup, lahana ile yapılan yemekler çok meşhurdur.Türk yemekleri de bulacağınız restaurant ve cafeler bulunmaktadır.Türk yemekleri yemek isterseniz Victoria Cafe’ye uğrayabilirsiniz.

Alışveriş

Yalta’da sokak ressamları portre ve karikatürleri vücudunuza veya tırnağınıza resmedebiliyorlar,dilerseniz sevdiklerinize hediye olarak bu portrelerden alabilirsiniz veya dünyaca ünlü Massandra şaraplarından  alabilirsiniz ancak ülkeden 4 şişeden fazlasını çıkartamamaktasınız. Alışveriş esnasında hatırlatmamız gereken noktalardan bir tanesi ve en önemlisi şayet antika bir  eşya alıyorsanız ve 100 yıldan eski ise kesinlikle ülke dışına çıkartamamaktasınız, 50 yaşından küçük ise de Kültür Bakanlığı’na bildirilmesi gerektiğini unutmamak gerekiyor.


Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim