Abu DhabiAbu Dhabi Şehir Rehberi

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’nin orta kuzeyinde yer alan Abu Dabi, BAE’nin ve adını aldığı Abu Dabi Emirliği’nin başkentidir. Abu Dabi Emirliği, ülke topraklarının %80’ini içine alır. Bulunduğu emirliğin en büyük kenti olan başkent Abu Dabi, deniz seviyesine yakın yükseltiye sahip bir ada üzerinde bulunur. Kent topraklarının %70’i çöl ile kaplıdır. Tek bir ada üzerinde yer alan Abu Dabi’ye ait birçok semt, ülkenin ana toprakları üzerinde bulunur. 200’den fazla adayı içine alan başkent, iki köprüyle ülke topraklarına bağlanır. Dünyanın en zengin kenti olarak nitelendirilen Abu Dabi, geçmişin izleri ile modern dünyanın ihtişamını bir arada yaşatır.

Gezilebilecek Yerler

Abu Dabi’nin sahip olduğu zenginlik, kentin her yerinde kendini gösterir. Gösterişli yaşam ve eski kent pazarları, moda ve geleneksel yaşam ahenk içinde bir arada yaşar. Abu Dabi; yüksek binalar, ihtişamlı oteller ve geniş bulvarlarıyla insana gülümseyen bir kenttir. Gökdelenlerin kapladığı başkentin büyük bir bölümünde Manhattan’ı andıran manzaralar bulacaksınız. 200’den fazla adadan oluşan takımada görüntüsü, sakin plajlar, hayret uyandıran deniz yaşamı, gür bitkilerin süslediği vahalar, muhteşem çöl safarileri, zengin bitki örtüsü ve hayvan alemi, görkemli arkeolojik yapılar, çok yönlü kültür ve eğlence yaşamı, sıradışı tecrübeler yaşatmak için ziyaretçileri bekliyor.          

Başkent, çok sayıda tarihi ve kültürel esere ev sahipliği yapar. Al-Maqtaa Hisarı, Heritage Village (Gelenek Köyü), Hili Arkeolojik Bahçeleri, Qasr El Hosn Sarayı, Bateen Tersanesi, Emirlikler Sarayı, en önemlilerindendir.

“Ada Kenti”, 400 km boyunca uzanan bir kıyı boyuna sahiptir. Dünyanın en iyi korunan plajlarına ev sahipliği yapan Abu Dabi; Al Raha ve Al Dana Bayan Plajları’na, Breakwater ve Corniche’e akın eden binlerce turistin hayran kaldığı kentlerden biridir. Plaj tutkunları için mükemmel bir yer olan Al Raha’nın plajları halka açıktır. Abu Dabi Adası’nın muhteşem deniz kıyısı boyunca uzanan Corniche Bulvarı, kentin en popüler yerlerinden biridir. Körfezin en güzel kıyı bölgelerinden biri olan Breakwater, kristal ve turkuaz suların ürünü bir doğa harikasıdır. Corniche, bir geçit ile bu bölgeye bağlıdır.   

Abu Dabi, çok sayıda heyecan verici park, hayvanat bahçesi ve korunan doğa alanına sahiptir.

Sheikh Khalifa Parkı, Hili Eğlence (Fun) Kenti, Al Ain Hayvanat Bahçesi ve Mushrif Çocuk Bahçesi, bu alanlardan birkaçıdır.

Kültür ve Eğlence

Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti, parlak ve zengin bir kültüre sahiptir. Müzeler, galeriler, el sanatları, halk sanatları, müzik, tiyatro, konserler, festivaller ve daha birçok değer, kent kültürünün en önemli parçaları arasında yer alır.

Qasr El Hosn Sarayı’nın yanında yer alan Abu Dabi Müzik ve Sanat Kurumu, kentte düzenlenen popüler konser ve müzik organizasyonlarının en önemli organizatörü konumundadır. Dünyaca ünlü opera sanatçıları ve müzik adamları, daha çok Kültür Vakfı Toplantı Salonu ve Emirlikler Sarayı Oditoryum’unda performanslarını sergilerler. 2011’yapımı tamamlanacak olan ve Saadiyet Adası’nda bulunan Sahne Sanatları Merkezi, 5 tiyatro merkezine ev sahiplği yapar. Al Hosn’ün yanındaki Kültür Vakfı; Ulusal Kütüphane, Ulusal Arşivler ve Sanat ve Kültür Enstitüsü’nü barındırır. Burada, çağdaş ve zengin bir sergiye şahitlik edeceksiniz.      

Al Ain Ulusal Müzesi, Al Ain Üniversitesi Ulusal Tarih Müzesi, Guggenheim ve Louvre Müzeleri, kentin en güzel sergilerindendir.

Geleneksel el sanatları, Abu Dabi’nin en gelişmiş kültürel unsurlarındandır. Kadınların yoğunlukla yaptığı bu geleneksel sanat, yerel kültürün en önemli parçasıdır. Emirliklere özgü el sanatlarının en önemli noktası olan Herritage Village (Miras Köyü) ve Maktoum Caddesi’nde yer alan Kadınların El Sanatları Merkezi, Abu Dabi’ye özgü bu sanatı keşfedeceğiniz en önemli yerlerdir.    

Corniche Bulvarı ve Breakwater (Dalgakıran), kent eğlence yaşamının en önemli ve en gözde bölgeleridir.

Yeme İçme

Abu Dabi mutfağı, hem uluslararası hem de yerel lezzetlerin en iyilerini sunan zengin bir mutfaktır. İyi yemek yemeye düşkün insanlar, kentte bulunan çok sayıda restoran ve kafede bu lezzetlerden tadabilirler. Güneşin altında ve muhteşem deniz manzaralarına karşı yemek mekanları, fast food, dünya mutfağı (Asya’dan İtalya mutfağına kadar), hemen tüm kültürlere ait tatlar ve arzu ettiğiniz her şey, kent mutfağının menüsünde mevcuttur.  

Kentin bütün caddeleri kafeler ve Shisha evleri ile dolup taşar. Yaz kış demeden, deniz ve çöl manzaralarına karşı bu mekanlarda yemek yemek müthiş bir şeydir. Özellikle geceleyin, Corniche, Breakwater veya adalardan birine uğramalısınız.

Alışveriş

Moda ve gelenek, Adu Dabi’de aynı atmosferden soluklanır. Fazlasıyla modern alışveriş merkezleri, butikler, geleneksel çarşılar ve yerel alışveriş mekanları, her türlü merakı giderecek alternatiflere sahiptir. Kent merkezindeki çarşı, kaliteli el sanatları için mükemmel bir yer olarak dururken modern alışveriş mekanları dünyanın en bilinen markalarına ev sahipliği yapar. Başkentte, 18’den fazla büyük alışveriş merkezi bulunur.    

Marina ve Abu Dabi alışveriş merkezleri, kentin en büyük ve en popüler alışveriş yerlerindendir. Yerel el sanatları ürünleri, baharatlar, yerel kilimler, antikalar bulabileceğiniz kent çarşıları, oldukça popülerdir. Al Meena ve Al Ain çarşıları, kentin en bilinen pazarları arasında yer alır.


Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim