SlovenyaSlovenya; Başkenti Ljubljana olan ve Orta Avrupa'nın güneyinde yer alan bir ülkedir.Dağılan Yugoslavya'dan Avrupa Birliği'ne girebilmiş ilk ve tek ülkedir. Slavlar ülkesi olarak da kabul edilen Slovenya'ya Alplerin güneşli yüzü de denmektedir.Yüzölçümü ile dünya ülkeleri arasında 150.sırada yer almaktadır.Ülke casinolarıyla,termal spa turizmi ve doğa sporları ile çok çekici bir destinasyondur.

Geziniz & Görünüz

Güneşli Alp dağlarının büyük bir kısmı Triglav milli parkında bulunmaktadır.Buranın tam yanında ise dünyaca bilinen Bled gölü yer alır.Burası kongre salonu,gazino,golf sahaları ve eğlence yerleri ile tamamen turistik bir bölgedir.Dağ turizmini sevenler için Bohinj dağı, su sporu aktiviteleri sevenler için ise Bohinj gölü doğru adrestir.Her sene kayak sporu yarışmaları düzenlenen Planica'da turistlerin yoğun olarak ziyaret ettikleri bölgedir.Hem sessizlik hem de adrenalin arayanları cezbeden yerler bulunmaktadır.

Kültür ve Eğlence

Ulusal kültürleri ile ilgili tutumları oldukça güçlüdür.Zengin kültürel yaşam sadece şehirlerde değil,slovenya'nın her köşesinde yaşanmaktadır.Her Sloven doğuştan bir ressam,aşçı,dansçı,yönetmen veya gravür ustasıdır.Kültürel etkinliklere katılım oldukça fazladır, tiyatro ve konserleri oldukça popülerdir.Okumayı çok severler ve gelenekleriyle gurur duyarlar.

Yeme İçme

Orta Avrupa,İtalyan ve Balkan Mutfaklarıyla şekillenmektedir.En ünlü yemekleri domuz bacağından yapılmaktadır.Yerel yemekleri içi et yada sebze ile doldurulan bir tür mantı ve buğdaydan yapılan bir tür keşkek'dir.Mayalı hamurdan yapılan ve cevizle doldurulan hamur tatlısı olan potica da sloven yemekleri arasında en fazla tanınanıdır.Bu yemeklerin dışında diğer dünya mutfaklarından da lezzetler sunan pek çok restoran bulunmaktadır.

Alışveriş

Burada alışveriş yapmak çok keyiflidir.Tarihi yerlerde ve küçük butiklerde dolaşırken kendinizi geçmişe yolculuk yapmış gibi hissedeceksiniz.Çok çeşitli butiklerden,alışveriş merkezlerine  kadar herşeyi bulmak mümkün.Slovenya'da alıveriş deyince akla geleneler cam,kristal ve antikalardır.


Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim