İranİran; Asya'nın batısında yer İran 1953'e kadar Persiya olarak biliniyordu.Nüfusun %90'nını Şii Müslümanlar oluşturmaktadır.70 milyon civarında nüfus sahip olduğu bilinen İran hem etnik hem mezhepsel bakımdan büyüktür.

Geziniz & Görünüz

Tahran'ın yoğunluğundan ve sıcağından kurtulmak için yazın Derbend'e gelebilirsiniz.Bunun için önce Tejriş meydanına gitmeniz gerekmektedir.Burası dağ eteklerinde kurulmuş olan bir tür eğlence ve piknik alanıdır.İran'ın ünlü halılarının sergilendiği Ulusal Halı Müzesi de görülecek yerler arasındadır ancak burada fotoğraf çekimine izin verilmemektedir.Şehirin kuzeyinde Sadabad Sarayı Müzesi  bulunmaktadır. İran'ın Ulusal mücevher müzesi ile özgürlük anıtı da ziyaretçi çeken bölgelerdir. Farklı bir kültürü tanımak istiyorsanız İran yurtdışı turu ile bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Kültür ve Eğlence

İran'ın kültürel geçmişi piramit şeklindeki yapıları ile ünlüdür.Pers kralı Kurus'un Persopolis yakınındaki anıt mezarı İran'ın önemli tarihi eserleri arasındadır.Burada Dünya Kültür Mirası listesine alınmış önemli eserler vardır; Taht'ı Süleyman volkanik bölgede yer alır eski bir tapınaktır,Sultaniye Gümbedi,Chogha Zenbil Ziggura,İmam Meydanı'dır.

Yeme İçme

İran mutfağında farklı pişirme ve yemekleri mevcut.Temel maddesi pilav olan ve ağırlıklı olarak acı ve baharatlı yemeklerden oluşan bir mutfağı olan İran'da ıspanak,dereotu,taze soğan,sarımsak ve çemen gibi sebzeler sıklıkla kullanılmaktadır.Yemeklere tat vermek amacıyla tarçın,limon,zerdecal,taze soğan,maydanoz tercih edilmektedir.

Alışveriş

Tahran'ın kalbinin attığı yer olan Büyük Çarşı İstanbul'daki kapalı çarşının bir benzeridir.İranın tüm yönleri sanki buraya yansımış gibi.Hediyeli eşyalar hemen hemen ucuzdur.İran'ın en önemli tanınmış unsurları İran Kedisi ve İran Halısı'dır.


Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim