Türkmenistan 

Türkmenistan Cumhuriyeti, Orta asya'da yer alan Türk cumhuriyetidir.En çok yapılan spor dalları tenis,boks,güreş,cirit atma,ata binme'dir.Komşuları iran,kazakistan,özbekistan ve afganistan'dır.Resmi para birimi Manat'tır.
 
Geziniz & Görünüz
 
Başkent Aşkabat civarında Merkez Karakum Çölü'nde yer alan kraterin popülerliği herkes tarafından bilinmektedir.Özellikle turistlerin  ilgisini çeken bu çukur Cehennem Kapısı olarak anılmaktadır.Unesco'nun Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan Merv şehri'nin kendine ait pazarı da burada yer almaktadır.Şehir mezar ve türbeleri ile oldukça ünlüdür. Sultan Sancar Türbesi ve  Abdullah Han Kalesi herkes tarafından bilinen yerler arasındadır.Genci yaşlısı herkes tarafından ziyaret edilmektedir.
 
Kültür ve Eğlence
 
Türkmenistan'da başkent ve diğer şehirlerde olmak üzere yaklaşık 30 müze bulunmaktadır.Türkmenistan ve Cumhurbaşkanı Ulusal Müzesi ziyaretçilerin akınına uğramaktadır.Burada tarih ve kültürel miras korunmuş olup restorasyona büyük önem verilmektedir.Ülke de tiyatro sanatı son derece gelişmiştir.Devlet yardımlarıyla da tiyatro sanatı hızlı bir ilerleme kaydetmiştir.Türkmenistan antik dünya uygarlıkları arasında yer almıştır.Türk kültürünü yakından yaşamak isteyenler için yurtdışı turları arasında ideal bir destinasyondur.
 
Yeme İçme
 
Yemek Kültürü olarak bize çok da yabancı olmayan Türkmen Mutfağında erişte ve şiş başlıca yemekleridir.Kabak,ıspanak,patates ve soğan'da her yemeklerinde mevcut.Pirinçleri de bol ve çeşitli.Etli Türkmen pilavı oldukça meşhurdur.Türkmen tatlılarından göze çarpanlar şekerpare,pişmaneye ve helva'dır.
 
Alışveriş 
 
Şehrin ünlü Merv pazarından kumaş ve giysinin yanı sıra çeşitli hastalıklara iyi gelen otları alabilirsiniz.Kadınlar için cennet sayılabilecek Çol pazarın da ne ararsanız var.Ulaşımın çok ucuz olduğu pazarda el işleri,örtü,halı,keçe,takılardan kitap,mevye,sebze ve seyyar restoranlara kadar herşeyi bulabilirsin

Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim