Tacikistan 

Tacikistan Cumhuriyeti,  Orta Asya'da denize çıkışı olmayan bir ülkedir. 
 
Geziniz & Görünüz 
 
Tacikistan’ın kurucusu Somoni’nin heykeli, Duşanbe de'dir.Ayrıca önemli günlerde ve bayramlarda törenler yine bu heykelin önünde yapılır.Duşanbe’de ziyaret edilmesi gereken müzelerin başında Tacikistan Ulusal Antika Müzesi gelmektedir. Müzede sergilenenler ülkenin tarihi hakkındaki detaylarını ortaya seriyor.İsmini 15. ve 16. yüzyıllarda yaşamış minyatür sanatçısı Kamoliddin Behzod’dan alan The K. Behzod National Müzesi, Fine Arts Müzesi ve Gurminj Zavqibekov Müzikal Enstrümanlar Müzesi diğer önemli ziyaret noktaları arasında başta geliyor. 
 
Kültür ve Eğlence
 
Tacik kültüründe “Şaşmakom” müziğinin ayrı bir yeri bulunmakla beraber Şaşmakom, dünyanın ilk senfonize ortamında çalınan müzik türü olma özelliğine sahip. Tacikistan sanat dünyasına birçok ismi hediye etmiş bir kültüre de sahip. Edebiyatçı Sadriddin Ayni ve Mirzo Tursunzade, Tacik balesini dünyaya tanıtan Malika Sobirova, aynı başarıyı Tacik dansı ile gösteren Malika Kalandarova, sinemacılar Ato Muhamedcanov ve Boris Kimyagarov’un eserlerini görmeniz ülkeyi ve Duşanbe’yi tanımanızı sağlayacaktır.Tacikistan Cumhuriyeti’nin Bilimler Akademisi El Yazıları Enstitüsü’nde çeşitlere medeniyetlere ait olan 13 bin ismin el yazısı eserleri bulunuyor. Ebu Reyhan Biruni, Firdevsi, İbn-i Sina, Nasır-ı Hüsrev, Ömer Hayyam gibi bilim, felsefe ve edebiyat alanında büyük iz bırakmış isimler bunların sadece birkaçıdır.Tacikistan kültürü ile ilgili aradığınız bilgileri yurtdışı destinasyonlarında bulabilirsiniz.
 
Yeme  İçme
 
Tacikistan geleneksel yemekleri “halwa” gibi tatlılarla başlar, sonrasında çorba, etli yemekler ve geleneksel bir tat olan “plov” gelir. Plov, parça koyun etleri, şalgam ve pirinç ile büyük bir tavada kızartılarak yapılır. Ülkenin kendine özgü mantısı ve “pirmeni” denilen özel yemekleri de tadılmayı hak ediyor. Çay en yaygın içecek özelliğinde. Her yerde bulup içebileceğiniz çayın bölgeye has farklı bir lezzeti var.Yoğurttan yapılan “kefir” genellikle kahvaltıda servis ediliyor. Duşanbe’de, Tatar Mutfağı dışında, Avrupa, Çin, Gürcü, Türk mutfakları gibi değişik kültürlere ait yemekler yapan pek çok restoran bulabilirsiniz. Özellikle Rudaki Caddesi’nde değişik zevk ve bütçelere yönelik restoran yer alıyor.
 
Alışveriş
 
Pazar ve sokak marketlerinde el işi ürünler ve yemek temin edebilir, Somoni Heykeli’nin çevresinde de hediyelik eşya edinebileceğiniz mağazalar bulunmaktadır. Ayrıca resim galerilerden yerel ressamların çalışmalarını da satın alabilirsiniz.

Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim