Bosna HersekBosna-Hersek; Balkanlar'da 51.197 km2'lik yüzölçümü ve 4.500.000 nüfusu olan olup başkenti Saraybosna'dır.Bosna Hersek'in her bir tarafı Osmanlı izlerinin sürdüğü ve buraya göç eden Türk halkı ile yoğun ilişkiler kurmuş bir halktan oluşmaktadır. Etnik çatışma sonucu yaşanan savaşta (1991-1993)bu dostluk daha da pekişmiştir.
 
Geziniz & Görünüz 
 
Bosna Hersek, turizm çeşitlerinin cazibe merkezlerinden biridir.Tarih kokan bu ülkede ; yapımı çok eskiye dayanan ve yıkıldıktan sonra yeniden inşaa edilen Mostar  , Baş Çarşı , hikayesi ile ünlü Gazi Hüsrev Bey Camisi dikkat çekmektedir ve yurtdışı seyahata çıkanların gezip görmeden dönmeleri imkanızdır.Baş Çarşı özellikleri bakımından ülkemizde Bursa ilindeki çarşıya benzemektedir. Bu sebepten  dükkanlara girdiğinizde sizleri esnafın çok sıcak bir şekilde karşıladıklarını görecek ve kendi topraklarınızdaymış hissine kapılacaksınız. Aynı zamanda Türk asıllı vatandaşlarımızın da yaşadığı Balkan ülkelerine gidişlerde en çok tercih edilen bölge olduğunu söyleyebiliriz. Farklı bir kültür deneyimi yaşamak isterseniz Bosna Hersek yurtdışı turları arasında en popüler olanıdır.
 
Kültür & Eğlence
 
1.Dünya Savaşının başlangıcı olarak kabul edilen ve farklı kültürlere ev sahipliği yapmış ülke çok sayıda tiyatro , kütüphane ,sanat galerisini bünyesinde bulundurmasıyla da turistlerin gidip görmek istedikleri,ilgilendikleri coğrafyadır.Saraybosna Film Festivali Balkanlarda gerçekleşen önemli bir sanat etkinliğidir. Dağlık bir alana sahip olmasıyla da kış turizmine elverişlidir.Sırplarla yaşanan savaş zamanında bombalanan şehrin bazı binaları bugün hala o günlerde olduğu gibi bırakılmıştır. Bosnaya giden yabancı turistlerin ilgi odağı olan bu yerler savaşın çarpıtıcı yüzünü ortaya koymaktadır.
 
Yeme İçme
 
Yemek kültürleri açısından Türk mutfağına uzak olmayan bir mutfaktırdır.Ortak osmanlı kültürünün verdiği benzerlik yemeklere de yansımıştır. Farklı hazırlanışı ve sunumuyla Cevabi köftesi , odun ateşinde pişirilen böreği, isde yapılan  kuru et Boşnakların en çok tercihleridir. Lokumla beğeninize sunulan Türk Kahvesi ülkede popüler içecektir ve çok fazla tercih edilmektedir. Boşnakların en çok vazgeçemedikleri yöresel içecekler ise  ayran,rasol meyve suları,değişik tat da şerbetlerden oluşmaktadır.Yurtdışına yapacağınız balkanlar gezisi hem kültür hemde tarih olarak sizi etkileyecektir.
 
Alışveriş
 
Saraybosna şehrinde yer alan Eski Kent,buraya özgü hediyelik eşyaların satın alınabildiği turistlerin uğrak yeridir. Türklerin de ikamet ettiği Baş çarşı kuyumculuk başta olmak üzere ,çömlek işlerinin satıldığı pazarıyla ünlüdür. 

 


Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim