Makedonya 

 
Makedonya ;  1993 yılında BM tarafından tanınan bir Balkan ülkesi olup eski bir Osmanlı yerleşim birimidir.Tarihsel Makedonya bölgesinin kuzey ve kuzeybatı kesimlerini kaplar.Başkenti Üsküp olan ülkenin diğer önemli şehirleri Bitola,Tetovo,Prilep ve Kumanovo. Nüfüsun % 4'lük kısmında Türkçe konuşulmaktadır.
 
Kültür & Eğlence 
 
Makedonya, Arnavut ve Türk kültürünün en iyi şekilde izlerinin yer aldığı topraklardır. Hristiyanların bulunduğu taraf modern bir Avrupa kentini andırırken Müslümanların tarihten beri yerleşim yaptıkları topraklar eski yapılar olma özelliğini korumaktadır.Vardar Nehri çevresinde bol sayıda dinlenme alanı bulunuyor.Üsküp ve özellikle Ohrid gece hayatı bakımından yoğunluk taşımaktadır.Her türden müziğin çalındığı bölgede müzik şenlikleri de düzenlenmektedir.
 
Geziniz & Görünüz
 
Başkent Üsküp tarihi çok eskilere dayanan yerleşim merkezidir.Old Bazaar içinde osmanlıdan günümüze kadar korunmuş Mustafa Camii, Kurşunlu Sulu Han ve Davut Paşa Hamamı bulunmaktadır.Güneyde yer alan Ohird gölü Ohrid kentinde yer almaktadır. Derinliği 286 metre olan göl dünya üzerinde yer alan ve en berrak suya sahip olma özelliği ile listede ilk dörtte yer almaktadır.Yurtdışı turlarda seyahat severlerin en çok tercih ettikleri bölege yine Ohrid ve civarıdır.  
 
Yeme & İçme
 
Balkanların vazgeçilmezi börek yine bu ülkedenin damak tadıdır. Ispanaklı Üsküp böreği, Sarmsa ve Tiyasina diğer tatlar arasındadır.kendilerine özgü yemeklerde başı kaymakçina almaktadır. Manca bir diğer adıyla Yugoslav salatasının tadına mutlaka bakılmalıdır.patlıcan, domates, yeşil sivri biber ile misafirlere sunulmaktadır .Kemikleri alınmış kuzu etinden sunulan  “Makedon yahnisi” de apayrı bir tada sahiptir. Odun ateşinde güveç içinde pişirilen kuru fasulye de mevcut.
 
Alışveriş
 
Türk Çarşısı alışveriş severler tarafından tercih edilen ve ziyaret edilen merkezdir.Üsküp'ün eskiye ve yeniye ait bir çok Üsküp hatırası bulabilirsiniz. Çarşı da Makedonya'da yetişen taze sebze ve meyvelerden alıp tadına bakabilirsiniz.

 


Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim