Zaragoza 

 
Aragon Özerk bölgesinin başkenti ve en kalabalık şehri olup Zaragoza bölgesi çok geniş  yeşil meraları, büyük ormanları ve yüksek tepeli dağları ile bir doğa harikası görünümündedir. Zaten şehirde yer alan basilika ve katedrallerinin çoğu Unesco tarafından Dünya en iyi miraslar listesine alınmıştır.İspanya ülkesinin en kalabalık 5.şehri konumunda olan Ülke sahip olduğu kayak merkezlerinin fazlalığı ile de turist çekmekte ve popüler olmaktadır.
 
Geziniz & Görünüz
 
Meryem Ananın doğduğu yer olarak rivayet edilen ve 11.yy dan kalma Basilica Del Pilar ile gezinize başlayabilirsiniz. Ekim aynın her on ikinci günü bu alanda inanılmaz bir ambiyans olmakta ve farklı tapınma şekilleri ile dualarla karşılaşabilmektesiniz.Calle Alfonso diye anılan yaya yolunda dış cepheleri parlak kubbesi ve minaresiyle Osmanlı camii görüntüsü vermektedir.Katedralin yer aldığı meydan çok etkileyici görünmde olup bunların yanında restoran ve kafeteryalar da bulunuyor.Şehir merkezine doğru yürüyüş yaparsanız cadde ve sokaklarda mağaza ve dükkanlardan alışveriş yapabilirsiniz.Ancak yazın çok sıcak olduğundan bazı dükkanlar kapalı olmaktadır.Şehrin simgesi olan Basilica Del Pilar Katedralinin ülke için  hristiyanlığın ortaya çıkmasında da etkili olmuştur.Unesco tarafından Dünya Mirası listesine alınıp korunma altına alınmıştır.Aragon ve barok tarzı mimari stili görülmektedir.Katedral içinde 20'ye yakın şapel bulunmaktadır.Çeşitli dönemlerden getirilmiş ganimetlerle zenginleştirilmiş, o dönemlere ait taşlar,eşyalar ve hediyeler bulunmaktadır. 19.Yy tarihi yaşatan Zaragoza bu eski yapılarıyla oldukça ünlüdür; Pilar kilisesi,San Salvador Katedrali, San Miguel, Santa Magdalena, Santa Engracia,Daroca ,Belchite gibi büyüleyici güzellikteki eserleriyle turistlerin ziyaret akınına uğramaktadır.
 
Kültür & Eğlence
 
Zaragoza şehrinin tarihinin M.Ö.19 yy kadar dayandığına dair bilgiler var. Tarihi yapıları ile çok zengin bir görüntüdedir. Zaragozanın ; İspanya ülkesinin güney bölgesinde yer alan Endülüs şehirlerinden olan Sevilla,Cordoba,Granada ile en popüler olan Barselona yada başkent Madrid kadar çekiciliği bulunmaktadır.İspanya ülkesi 16.yüzyıldan beri ülkeye önemli sanatçılar kazandırmıştır.Bunların arasında yer alan Goya Zaragoza için önemli bir sanatçıdır.En çarpıcı değişim dönemlerinde insanlık tarihini en dolaysız şekilde yansıtmıştır.İspanya festivaller ülkesi olarak tanınmaktadır.Dünyanın en önde gelen organizasyonları burada gerçekleştirilmektedir.Bu heyecan 4 mevsim sürmektedir.Ülkede ortak bir çok festival dışında yöresel ve bölgelere özel festivaller de düzenlenmektedir.Zaragoza'da Ekim ayında Pilar Ana'nın doğum günü etkinlikleri olmaktadır. Bu etkinlik dans ve şarkılar eşliğinde kutlanmaktadır.Yurtdışı turları arasında İspanya destinasyonları şu anda çok popüler.
 
Yeme & İçme
 
İspanyolların kahvaltıya verdikleri önem bu şehirdede göze batmaktadır.Kahvaltıda kızarmış ekmek üzerine zeytinyağı bolca tüketilmektedir.Saat 10 veya 11 gibi yapılan ikinci kahvaltı sizleri şaşırtabilir.Restoranlar bu ikinci kahvaltıda bizim bildiğimiz patatesli omleti değişik servis ederek misafirlere sunmaktadırlar.Zeytinyağı ile birlikte jambon,sosis,peynir, patates ,balık ve mevsimin sebzeleri ile hazırlanan bir salata olan TAPAS gece boyu yenilmekte ve sabah kahvaltısına pek gerek bırakmamaktadır.Marmelatlar ,dondurma veya meyvelerle tatlandırılmış börekleri de çok meşhurdur.Meydanda bulunan restoran ve kafeteryalarda kısa bir mola vererek biranızı ve şarabınızı yudumlayabilirsiniz.Şaraplardan özellikle beyaz şarap daha çok tüketilmekte ve kırmızıya oranla daha hoş bir tadı bulunmaktadır.
 
Alışveriş
 
Kent meydanında yer alan birçok mağaza ve dükkandan buraya özgü hediyelik eşya ve kemer,çanta veya cüzdan satın alabilirsiniz. 

Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim