LuzernReuss Nehri'ne dökülen Dört Kanton Gölü'nün batı ucunda yer alan 63.000 nüfüsa sahip bir şehridir.Luzern Gölü ile bütünleşen şehir doğal güzellikleri ile beraber modern tesisleriyle de Avrupa' da isim yapmıştır.
 
Geziniz & Görünüz
 
Luzern'e gittiğiniz zaman karşınıza ilk olarak Chapel Köprüsü çıkmaktadır.Nehir üzerinden karşıya geçmek için tamamen tahtadan yapılmış 1333 yılından kalma tarihi köprüyü kullanabilirsiniz.Köprünün her iki yanında da yüzlerce kırmızı sardunya bulunmaktadır. Sardunya İsviçre'nin her tarafında rastlayabileceğiniz türden bir çiçek.34 metre yüksekliğinde şehrin simgelerinden olan sekizgen planlı bir su kulesi Chapel'in yanı başında yer almaktadır. 14.yy'dan kalam RAhip Meclisi binası ilgi çekici bir yerdir.Fransız ordusundaki İsviçrelilerin kılıçtan geçirilmesini anmak için dikilen Luzern Aslanıilginç bir anıtdır.1821 yılında doğal kayaya oturtturularak yapılan aslan figürü için Amerikalı yazar MArk Twain bu heykel dünyanın en etkileyici ve özgün heykeli yorumu dile getirmiş.Luzern dağları ,dağ köyleri ve özellikle de gölü ile yurtdışı turlar ile buraya gelen ziyaretçileri büyülemektedir.Göl etrafında düzenlen tekne turlarına katılabilir,bisiklete binip buranın keyfini çıkarabilirsiniz.
 
Kültür & Eğlence
 
Meraklıları için kültür,sanat,konser ve festival etkinliklerinin yoğun olduğu bir bölge olan Luzern'de çok sayıda aktivite mevcut.Müzik ve opera severlerin göremesi gereken biryer Richard Wagner 'in altı yıl yaşadığı ve şuan müze olarak kullanılan evidir.Rosengat Müzesi ise Picasso tablolarının yer aldığı bir yer olup , modern sanat meraklıları için ise Luzern Sanat Müzesi görülmesi gereken yerdir.Luzern Kültür ve Kongre MErkezi 12 bin metrekareye yakın devasa çatısı ile konser,toplantı etkinliklerine ev sahipliği yapmakta ve büünyesinde rstoran , kafe ve bar bulundurmaktadır.Luzern Festivalleri boyunca dünyaca ünlü orkestra şefleri,virtüözler burada konser vermekten büyük tad almaktadırlar.Dört resmi dil konuşulan İsviçre ve Luzern'de ağırlık Almanca'da. 'Gururlu Şehir' diye İsviçreliler tarafından dile getirilen şehir mayo ile smokinin kesiştiği bir yer. Mayosunu giyip göle girenleri de görebilirsiniz , smokinlerini giyip konserler gidenleri de.Heybetli dağların eteğinde , özellikle de göl kıyısında romantizm , tarih ve sanatı bir arada görebileceğiniz bir yer Luzern. Yurtdışı turları arasında ilgi çekici bir yerdir.
 
Yeme & İçme
 
Zengin bir mutfağa sahip olan Luzern'de ilk etapta ALman etkisi göze çarpsa da Fransız restoranın ve ya bir pizzacıyı tercih edebilirsiniz.Değişik tarz da hazırlanan sosis çeşidi Longeole, sebze salatası ( Cardons ) burada çok popüler.Bal , peynir , marmelat ve mısır gevreği kahvaltının vazgeçilmezleri arasındadır. Yöreye özgü sosla hazırlanan süt danası ve özel tenceresinde yapılan ve her yörede değişik bir peynirin kullanıldığı et yemeği Fondü de ilginç lezzetler arasındadır.Üretilen peynir çeşitleri ile peynir cenneti de denmektedir .Her kesimin sevdiği çikolota burası için önemli bir konumda. Alkollü çeşitlilerinden fındıklılarına kadar pek çok çeşit rafları süslemektedir.
 
Alışveriş
 
Şehir normal standartların üstünde bir pahalılığa sahip olsa da bölgeye özgü yöresel el işi hediyelik eşyalardan sevdiklerinize alabilirsiniz. Saat markaları ile meşhur İsviçre 'de , Luzern şehrinde de bolca mağaza yer almaktadır. 
 

Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim