Varşova 

 
Polonya'nın başkenti olan Varşova,Vistula Nehri üzerinde kurulmuştur.Kent aynı zamanda,Polonya'nın 16 idari bölgesinden biri olan Masovian Voivodeship’in de başkenti'dir.Komünist rejimin çökmesinden sonra, kent bir yatırım patlaması yaşamıştır.Ülkenin 2004 yılında Avrupa Birliği'ne dahil edilmesiyle Varşova geçmişten günümüze en büyük ekonomik patlamasını yaşamaya başlamıştır.
 
Geziniz & Görünüz
 
Savaşın çarpıcı yüzü Varşova'yı derinden etkilemiştir.Müzeler,kütüphaneler savaşta  yıkılmıştır.Bu dönemde tahrip olan,yıkılan yapıların birçoğu yeniden inşa edilmiştir.Varşova'nın en eski yapılarından olan Eski Kent(the Old Town) UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer almaktadır.Zygmunt'un Sütunu (King Zygmunt's Column),Barbican, Kral ve Varşova Tarih Müzesi,Krallık Kalesi (Royal Castle) II. Dünya Savaşı'ndan sonra yeniden restore edilmiştir.Şehrin bu önemli simgelerini Eski Kent'te görebilirsiniz.Yurtdışı turlar ile kente gelen turistlerin önemli anıtlardan Zygmunt Sütunu görmeleri gerekmektedir.Bu anıt Kral Zygmunt III. Waza'nın heykelini taşımakla beraber, Varşova'yı Polonya'nın başkenti ilan etmiştir.Şehirdeki halka açık en eski park olan Saxon Bahçesi (Ogród Saski) ile  18. yüzyıl kraliyet parkı Lazienki Parkı mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.Lazienski;Polonya'nın son kralı Stanishlaw August Poniatowski’nin yazları bulunduğu yer olma özelliğine de aynı zamanda sahiptir.ülkenin en uzun binası Kültür ve Bilim Sarayı Financial semtinde bulunmaktadır.Çok sayıda ofisin bulunduğu bu kompleks Sovyetler Birliği döneminde inşa edilen önemli bir sergi merkezidir.Buranın 30. katından tüm şehir manzarası gözler önüne serilmektedir.Savaş sırasında Alman askerlerinin dokunmadığı ender yapıtlardan olan Deniz kızı Heykeli elindeki kılıç ve kalkanı ile şehri koruduğu iddaa edilmektedir.Varşova'da ruhunuzu dinlendirecek huzurlu bir ortam aramak isterseniz doğru adres hiç şüphesiz Vistül Nehri olacaktır.Şehir merkezine 40 km uzakta olan nehir görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.Özellikle kış aylarında karlı kaplı manzarası ve buz tutan tabakası ile şahane bir görüntü oluşturmaktadır.
 
Kültür & Eğlence
 
Varşova şehri aynı zamanda Polonya'nın kültür başkentidir. Kültür,eğlence ve sanat adına ne varsa bu kentte bulmak mümkündür.Çok sayıda yerli,yabancı sanat koleksiyonu ve sergiye ev sahipliği yapan kent kültürel ağırlıklı turlarda önemli bir merkezdir.Çağdaş Sanatlar Merkezi,Zacheta Galerisi,Kraliyet Kalesi ve Wilanow Sarayı kentin en önemli galeri ve sergi merkezlerindendir.Başkent  Varşova'da çok sayıda tiyatro,konser salonları ve çok sayıda müzik merkezi yer almaktadır. 1778'de açılan Büyük Tiyatro (Teatr Wielki) ve 1765 yılında kurulan Ulusal Tiyatro kentin en önemli tiyatrolarıdır. Büyük Tiyatro Polonya Ulusal Operası'na,Ulusal Tiyatro ise müzikallere ev sahipliği yapmaktadır.Guliwer ve Lalka,Baj başlıca kukla tiyatrolarıdır.Varşova'nın en önemli müzikal mekanları ise Roma ve Buffo'dır.Uluslararası Poster Bienali Uluslararası Çağdaş Müzik Festivali,Eski Müzik Festivali,Uluslararası Tiyatro Toplantıları,Frederick Chopin Uluslararası Piyano Yarışması,Caz Jamboree, Varşova Yaz Caz Günleri,Moniuszko Uluslararası Vokal Yarışması ve Mozart Festivali,şehirde düzenlenen festival ve etkinliklerdir.Renkli gece hayatına sahip şehirde, Rodmiecie bölgesinde yer alan Ul.Mazowiecka isimli caddede gece hayatı sabaha kadar devam etmektedir.
 
Yeme & İçme
 
Kentte bulunan restoranlarda her türlü ulusal ve uluslararası lezzetleri bulmak mümkündür.İtalya,Asya,Lübnan,Japonya,Çin, Meksika,mutfaklarından spesiyallerle beraber,vejetaryan ve et yemekleri Varşova'nın kaliteli restoranlarında yemek severlerin beğenisine sunulur.Balık ve deniz mahsulleri kent mutfağında ön sıralarda yer alır.Sledz (ringa balığı), Kulebiak (mantar ve lahanalı hamur işi),Barszcz (pancar çorbası), Bigos (lahana turşusu, soğan, lahana, et),rosol (biftek veya tavuk çorbası), zrazy zawijane (mantarlı biftek), bu destinasyona gelenlerin mutlaka tatması gereken lezzetlerdendir.Sliwowic, tarniowka, zubrowka ve pieprzowka Polonya'nın en popüler votkalarıdır.
 
Alışveriş
 
Komünizmin çöküşünden sonra ülkede alışveriş merkezleri ve mağazalar canlanmıştır.Kent merkezinde yer alan başlıca alışveriş caddeleri ; Chmielna, Nowy Swiat, Marszalkowska ve Jerozolimskie'dir.Modaya uygun giysiler,geleneksel kıyafetler ve spor kıyafetler başta olmak üzere yüzlerce çeşit ürün satılmaktadır.Hediyelik eşya için en uygun yer ise Eski Kent bölgesidir.

Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim