DohaDoha Şehir Rehberi

Katar’ın başkenti Doha, oldukça çağdaş ve hızla gelişen bir şehir. Önümüzdeki birkaç yıl içinde bulunduğu bölgenin önde gelen şehirlerinden biri olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Ekonomik açıdan oldukça etkin bir merkez olan Doha’da, ülke nüfusunun yüzde sekseni yaşıyor. Kuruluş tarihi 1825 yılı olan bu genç sayılabilecek şehir, oyunlar tarhinde en geniş katılımlı turnuva olan 2006 Asya Oyunları’na ev sahipliği yaptı. 2011 yılında bu kez Asya Fubol Kupası’na ev sahipliği yapan Doha, 2022 yılında düzenlenecek Dünya Kupasına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Gezilebilecek Yerler

Al Corniche, kesinlikle Doha’nın görsel açıdan bütün güzelliğini sergilediği bir kıyı şeridi. Doha Koyu’nun etrafını çevreleyen bu geçiş ve kentin gökdelenleri çok hoş bir manzara oluşturuyor. Corniche boyu genellikle öğleden sonra, yoğunlaşıyor.

Rumeila Parkı, Corniche bölgesinde bulunuyor. Bu geniş gezi alanında açıkhava tiyatrosu, sanat galerisi, çocuklar için oyun alanları bir arada bulunuyor. Birçok dükkanla alışveriş olanağı sunduğu gibi kafetaryasından doyurucu yiyecekler tadabiliyorsunuz.

Corniche çevresinde parkları gezerken birçok heykelle karşılaşabilirsiniz. Bunlardan en dikkat çekeni devasa, renkli bir sporcu ceylan heykeli. 2006 yılında 15.’si düzenlenen Asya Oyunları’nın maskotu olan ceylan Orry’nin devasa heykeli özellikle çocukların gözdesi. Corniche’in güney ucunda bulunan büyük “İstridye ve İnci” şehrin geçmişinde önemli yer tutan bir başka anıyı canlı tutuyor. Dünyanın en çok inci çıkartılan yerlerinden biri Doha ve inci şehir halkının yaşamında yıllarca çok önemli yer tutmuş. Japonlar’ın kültür incileri üretmeye başlamasıyla bu özelliğini uzak asya ile paylaşıyor. İslam Sanatları Müzesi’nin hemen yanında bulunan “Su Çömlekleri” anıtı ise aynı zamanda oldukça rahatlatıcı fıskiyeli bir havuz.

Kültür ve Eğlence

İslam Sanatları Müzesi Doha Limanı’nda bulunuyor. Burada Orta Doğu, Asya, Afrika ve Avrupa’da hüküm sürmüş Müslüman hanedanlarına ait çeşitli sanat eserleri sergileniyor.

Mathaf, bir modern sanatlar müzesi olarak gezilebilir. Arap dünyasının neredeyse tamamınden gelen sanatsal işler burada sanatseverlerle buluşuyor. Bu müzenin bir diğer özelliği de okuldan dönüştürülmüş bir yapıyı kullanıyor olması. Müzenin, diğer birçok eğitim kurumunun da yer aldığı Al-Lukta Caddesi’nin köşesinde bulunduğunu belirtelim.

Al Khor Müzesi, deniz kıyısındaki aynı adlı yerleşimin yanı başına kurulmuş. Al Khor bölgesinden çıkarılan, Neolitik çağ ve Orta-Bronz çağına kadar uzanan kalıntılar burada sergileniyor. Doha müzeler bakımından oldukça zengin. Oryantalistler Müzesi, Silahlar Müzesi, Şeyh Faysal Koleksiyonu, Fotoğraf Müzesi gezilesi diğer kültür duraklarından bazıları olarak anılabilir.

Doha Hayvanat Bahçesi, Sports City adlı spor kompleksinin yanında gezilebilir. Birçok hayvanın yanı sıra yalnız Doha’da yetişen ceylan türü de burada görülebilir. Doğa ve hayvanlar için biraz daha zaman ayırabilecek gibiyseniz, 57 km uzakta bulunan “Al Shahaneya” doğa alanını gezmelisiniz. Bu yetiştirme çiftliğinde deve, ceylan, ünü tüm dünyayı sarmış arap taylarını kendi doğal ortamlarında görebilirsiniz.

Öğleden sonralarının tipik bir Ortadoğu etkinliği olarak bir “sheesha” kafe bulup meyve aromalı tütünleri denemelisiniz. Bunun için gidilecek mekânlar Hindistan’daki kırmızı renkli yapıları anımsatıyor.

Yeme İçme

Doha’da nüfusun gösterdiği çeşitlilik mutfağa da yansıyor. Hint, Çin, Filipin, Tayland, İtalyan, Kore ve tabii ki tipik Ortadoğu mutfağından örnekler bulmak mümkün. Deniz ürünleri ve özellikle balık Doha mutfağında önemli yer tutuyor. Kentin yıldızı bol otellerinin lüks restoranlarında dünya kalitesinde yemek yemek mümkün. Aynı şekilde tüm dünyaya yayılmış Amerikan fast-food markalarının şubelerinden Doha’dan oldukça bol sayıda bulunuyor.

Alışveriş

Şehir merkezi, büyük mağazalar ve alışveriş merkezlerinin bulunduğu bölge olarak öne çıkıyor. Hava sıcaklığı nedeniyle alışveriş merkezleri ancak akşam saatlerinde canlanıyor.

Eski tarzda pazarları da görmek istiyorsanız Doha’da onlardan da bulunuyor. Souq Waqif kesinlikle görülmesi gereken bir Arap pazarı. Corniche’e oldukça yakın konumda bulunuyor. Labirenti andıran koridorlarında saatlerce dolaşabilirsiniz. Bu pazarda hemen hemen herşey satılıyor. Haloul Caddesi üzerinde, Salwa Yolu’nun paralelinde bulunan Omani Souq, gezilesi bir başka Doha pazarı. Sebzeleri, baharatları ve eşyaları ile Doha pazarları oldukça hoş bir deneyim yaşatıyor.


Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim