Romanya 

 
Orta Avrupa'nın güney doğusunda yer alan Romanya ,Balkan Yarımadası'nın kuzeyinde bulunmaktadır. Ülkenin kuzeydoğusunda Ukrayna,güneyinde ise Bulgaristan bulunmaktadır.Karadeniz kıyısı olan ülkenin başkenti Bükreş'tir.Romanya'da turizm gelirleri ülke ekonomisinde önemli bir boyuttadır.Doğal ve tarihi güzellikler sayesinde ülkeye her sene milyonlarca turist gelmektedir.Ülke; Dünya Gezi ve Turizm Konseyi'nin araştırması sonucu turizm alanında en hızlı büyüyen 4. ülkedir.Diğer Önemli kentleri ise Köstence, Braşov ve Yaş olarak sıralanabilir.
 
Geziniz & Görünüz
 
Romanya'da turizm son derece hareketlidir.Ortaçağ kasabaları,kale ve hisarlar,manastırlar,kaplıcalar,yabani hayatıyla insanı cezbeden alanlar insanların ilgisini çekmektedir.Çok sayıda kale ve hisarın yer aldığı Romanya ortaçağ tarihinin yansıtan ülkelerin başında gelmektedir.En güzel kalelerden olan Peles kalesi rönesans mimarisini en iyi yansıtan örneklerden biridir.Bu kale 160 odaya sahiptir.Bunun yanında Bükreşte bulunan Kraliyet,Parlemento ve Cantacuzino sarayları ile Cluj'da yer alan Banffy sarayı şehrin diğer önemli yapılarındandır. Transilvanya'nın en önemli mimari yapıları,evleri ve kaldırımları Brasov,Sibiu ve Sighisoara'da bulunmaktadır.Ortaçağ kasabaları olup bu zamana kadar iyi şekilde korunmuşlardır.Avrupa'nın en iyi ve zengin deltarından biri olan Tuna Nehri deltası burada yer almaktadır.Bitki va balık türüyle insanı etkileyen doğası sizi huzurla buluşturacaktır.Bölgede isterseniz sandalla güzel bir nehir gezisi yapabilirsiniz.Ayrıca delta da kum ve çamurdan yapılmış plajlar,ormanlar,yerleşim alanlarıda bulunmaktadır.Mangalia'dan Mamaia'ya kadar uzanan plajları ile eğlence ve barınma imkanıda sağlamaktadır.Romanya yurtdışında gezilecek elit destinasyonlardan birtanesidir.
 
Kültür ve Eğlence
 
Ülkenin Orta ve Doğu Avrupa arasında bir geçiş noktasın olması kültürüne de yansımıştır. Avrupa ülkeleri ve aynı zamanda komşu Balkan  ülkelerinin kültürlerinin bir karmaşası görülmektedir.Öncelikle Sırp ve Ukrayna ,akabindeki dönemlerde Türk ve Müslüman kültüründen etkilenen ülkede son yıllarda özellikle Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinde Batı Kültürü ağırlık  kazanmıştır.Rumen Kültürüne bağlı değişik alt kültürlerin bulunduğu Romanya'da, Çingene kültürü de önemli bir yere sahiptir.Kültür farklılıkları nedeni ile sahne sanatları da oldukça gelişmiştir. Bale,opera,müzik, tiyatro  ve eğlence türlerinden sirkler,sinemalar,festival,etkinllikler kültürün çok yönlülüğünü ortaya koymaktadır.I.L. Caragiale Ulusal Tiyatrosu,Teatrul Evreiesc de Stat (Ulusal Yahudi Tiyatrosu),Teatrul National (Ulusal Tiyatro),Constantin Tanase Revue Tiyatrosu ve  kentin başlıca sahne sanatları merkezlerindendir. Romanian Athenaeum (Ateneul Roman) kent merkezinde yer alan ve 1888'de açılmış bir konser salonudur.Rumen George Enescu Philharmonic Orkestrası'na ev sahipliği yapan bu muhteşem bina.Ulusal Odalar Orkestrası (National Chamber Orchestra) ve Ulusal Radyo Orkestrası kentteki senfonik müziğin temsilcileridir.3500 izleyiciye hizmet veren ve 1960 yılında kurulan Bükreş Globus Sirki ( Circul Globus Bucuresti),eğlence dolu preformanslarla her defasında 3500 kişiye hizmet verebilmektedir.Ülkede eğlence yaşamı başkent olmak üzere bir çok şehirde hareketlidir.Çok sayıda kulüp, bar ve disko gibi canlı müzik ve dans alternatifi sunan mekanlar mevcuttur.Başkent Bükreş'te Ulusal Tiyatro'nun yanı başında yer alan Laptaria Enache kentin en popüler müzik kulüplerindendir.
 
Yeme İçme
 
Rumen mutfağı oldukça zengin ve çeşitlidir.Yerel halk buraya gelen turistleri ekmek,tuz,erik rakısı ve şarap ile karşılarlar.Şehrin köy kısımlarında lahana sarması ,et yemeği, sulu köfte,mamaliga ve balık ağırlıklı olarak tercih edilmektedir.Romenlerin dünyaca ünlü ve tanınmış şarapları mevcut.Bu şaraplar uluslararası yarışmalarda ödül almıştır.Bunlara örnek vermek gerekirse; Tarnave,Cotnari,Muscat Otonel,Cabarnet Sauvignon,Pinot ve Merlot'dur. Kent mutfağının olmazsa olmaz malzemeleri ; et,balık,sebze,süt ürünleri,yumurta ve meyvedir.Elindeki malzemelerden oldukça iyi faydalanan Romenler uluslararası mutfakta da da oldukça başarılıdır.Her kategoriden yemek ve restoran bulabilirsiniz.Romenlerin popüler aktivitesi dans eşliğinde yemek yemektir.Bu yüzden restoranların çoğunda dans pistine rastlarsınız.Kahve içilen yerlerde şehirde oldukça önemlidir.Türk kahvesinin popülerliği bir yana sütlü kahve,nescafe,espresso ve rumen kahvesi de tercih edilen içeceklerdir.
 
Alışveriş
 
Ülkede her bütçeye uygun çok sayıda sanat galerisi,özel dükkanlar,alışveriş merkezi, kitapçılar, uluslararası zincirler ve butikler bulunur.Seramikler,çömlekler, kristal ve cam bardaklar,antikalar ülkenin başlıca el sanatları ve hediyelik eşyalarıdır.Başkent Bükreş'te antika gibi otantik eşyalar ve çömlekçilik kentin en önemli sanat ve zanaat ürünlerindendir.Historical Center (Tarihi Merkez) ve Calea Victoriei ve yakınlarında bulunan sanat galerilerinden kente özgü antikalar bakabilir,sevdiklerinize armağan edebilirsiniz.

Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim