Bologna 

 
Bologna kenti Floransa’nın kuzeyinde Reno ve Savena nehirlerinin arasında yer almaktadır.Kent İtalya’nın güneyi ile kuzeyini birbirine bağlayan kara ve demiryolu ağının merkezinde yer almaktadır. 
 
Geziniz & Görünüz
 
Yürüyerek rahatça dolaşabileceğiniz kent merkezinde tüm yolların kesişme noktası Piazza Maggiore'dir.İşten ve okuldan çıkanlar nefes almak,kahvelerini yudumlarken derin sohbetlere dalmak için burada buluşmaktadırlar.Büyük sekiz piskoposluk merkezinden biri olan Basilica Di San Petronio (San Petronio Bazilikası) adını 431–450 yılları arasında burada yaşayan azizden almıştır.İtalyan Rönesans mimarisinin bir başyapıtı kabul edilen devasa yapının içinde Papa II. Jean Paul’un cenaze töreni düzenlenmiştir.Tomasso Lauretti tarafından 1563’te yapılan çeşme nin bulunduğu Piazza del Nettuno (Neptün Meydanı),Bologna'nın bir başka buluşma yeri olma özelliğine sahiptir.Günün her anında kalabalık olan meydandaki çeşmeden su içmek de mümkün.Yaklaşık sekiz kilometrelik kemerli bir arktan yürüyüşle ya da dolmuşlarla varabileceğiniz kentin en yüksek noktası Basilica di S. Luca (San Luka Bazilikası) yurtdışı turlar ile buraya gelen seyahatseverlerin uğrak yeri olma özelliğini taşımaktadır.12. yüzyılda inşa edilmiş Two Towers (İki Kule) Asinelli 'nin yüksekliği 97 metre olup,Garisenda kulesininki ise 48 metre'dir.498 basmağın ardından en tepeye çıkıldığında kızıl bir kentle karşılaşmış oluyorsunuz.İtalya’da inşa edilen ilk Gotik yapılardan biri olan Basilica Di San Francisco (San Francisco Bazilikası);yapımı 1263 yılında tamamlanmıştır.Gotik özellik bilhassa tüm iç ve dış mekânlarda uygulanmıştır. 
 
Kültür & Eğlence
 
Tarihten kalma kuleler ve iç kısımlarında kemerli sokakların süslediği kent Eski Roma kasabasının yıkıntıları üzerine kurulmuştur.Kuleler kenti unvanına sahip Bologna çok önemli bir tarım pazarı ve sanayi merkezi olmasının yanı sıra Avrupa’nın en eski üniversitelerinden birine sahiptir.11. yüzyılda kurulan Bologna Üniversitesi 12. ve 13. yüzyılda ünlü öğretim üyeleri sayesinde Avrupa’nın en saygın üniverisitelerinden biri olmuştur.Villanova,Etrüsk,Roma ve antik Mısır eserlerini görebileceğiniz Museo Civico Archeologico (Arkeoloji Müzesi);kentte yer alan bir Ortaçağ yapısıdır.İtalya’nın diğer şehirlerinden gelip yapıyı görenlerin sayısının çok fazla olduğu gibi kent halkıda bu müzeye büyük ilgi göstermektedir.Pavarotti’nin doğduğu kent olmasının yanı sıra ünlü İtalyan araba üreticilerine (Ferrari,Bugatti) ev sahipliği yapan kent te ayrıca 12. yüzyılda inşa edilen San Geminiano Katedrali’nin rölyeflerinin tursitler tarafından mutlaka görülmesi gerekmektedir.Bernini, Guido Reni gibi ünlü sanatçıların eserleri kentin ana meydanını çevreleyen galerilerde  sergilenmektedir.Avrupa’nın en önemli resim galerilerinden biri olan Pinacoteca Nazionale'nin yapımı 1803 yılında tamamlanmıştır.Reni,Barbireri,Carracci gibi ressamların eserleri bu resim galerisinde sergilenmektedir.Yurtdışı turları arasında İtalya çok popüler bir bölgedir.
 
Yeme & İçme
 
Bolonya’da İtalyan usulü yemekler tercih edilmektedir.Dünya mutfağından ise az sayıda da olsa Hint lokantasından Türk lokantasına, herkesi doyuracak yiyecekler yenebilmektedir.Ülkenin sebze ve meyve bahçesi olan Bologna,bolonez makarna sosunun çıktığı yerdir.Şehirde  et yemekleri özellikle çok lezzetlidir.Bu keyifli yemeklerin yanında bir de bölgeye has Sangiovese veya Barbera üzümlerinden üretilen kırmızı şaraplarını,sonrasında ise Grappanızı içebilirsiniz.Et suyundan etli Tortellini denenmesi gereken tadlardandır.Trüf mantarı soslu hindi göğsü Bologna'da tercih edebileceğiniz diğer bir alternatiftir.Tadı şahane olan kahvelerin yanında en güzel kurvasanları da tadmanız gerekmektedir.
 
Alışveriş
 
Kentten alınması gerekenlerin başında el yapımı makarnalar gelmektedir.Aynı dükkanlardan yine ev yapımı değişik tipte peynirler de alınabilmektedir.Pahalı ve marka alışverişi sevenlerin uğrak yeri 'Galleria Cavour' tercih edilebilir.Alternatif bir diğer alışveriş adresi de ''Via San Felice'' dir.

Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim