Nürnberg 

 
Nürnberg,Almanya’nın güneydoğusundaki Bavyera eyaletinin Münih’ten sonraki ikinci büyük kenti olan Nürnberg,115 kilometre uzunluğundaki Pegnitz Nehri'nin iki yakasında kuruludur.500 binden fazla nüfüsa sahip Nürnberg kentinde nüfusun %10 'unu Türkler oluşturmaktadır.
 
Geziniz & Görünüz
 
Tarihi ve kültürel zenginliği ile ön planda olan kentte Yeni Sanat ve Tasarım Müzesi,Alman Ulusal Müzesi ve Albrecht-Dürer Evi gibi sergi alanları;  çeşmeler,kiliseler ve anıtlar gibi yapılar mevcuttur.Nürnberg’in gerçek bir simgesi olan ve şehrin yükseklerinde kurulu olan Kaiserburg, Kutsal Roma İmparatorluğu döneminde, 1050 ile 1571 yılları arasındaki en önemli Kral rezidanslarından biridir. Ana binadaki kral odaları ile o döneme ait silahlar ilginizi çekebilecek boyuttadır.Nürnberg de yaşamış ve olan grafik,resim,matematik alanlarında etkili aynı zamanda sanat teorisyeni olan Arbrecht Dürer'in yaşadığı ev müzeye dönüştürülmüştür.Hümanizmin ve reform döneminin en önemli isimlerinden olan Dürer'in evinde hem  eserleri hem de kullandığı özel eşyaları yurtdışı turlar ile buraya gelen seyahat severler tarafından görülebilmektedir.Nürnberg’in eski şehir meydanında yer alan ve kentin simgelerinden olan kalenin ismi Weisser Turm.İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra restore edilen kulenin önüne,80 li yılların başında bir çeşme yapılmıştır.Tutku ile başlayıp ölümle noktalanan bir evlilik betimlemesi olan çeşme, görülmesi gereken bir yapıdır.St. Egidien, St. Jacob,St. Elisabeth,St. Klara kiliseleri ve St. Lorenz, St. Sebald bazilikaları şehrin önemli mimarı yapılarıdır ve görülmesi tavsiye edilir.Ayrıca bu bölgenin ilk gotik ve Helenik kilisesi olan Frauenkirche,yıkılan eski bir sinagogun 1355 yılında Kral IV. Karl tarafından onarılmasıyla kiliseye dönüştürülmüştür.Kentte mutlaka görülmesi gereken bir diğer nokta ise Eski kent kalesi ve kuleleriyle çevrili olan ve tarihi havası ile ön plana çıkan Handwerkerhof'tir. 
 
Kültür & Eğlence
 
Özellikle müzik festivalleri ve müzeleriyle öne çıkan Nürnberg'de Ortaçağ dönem eserleri,II.Dünya Savaşı ve endüstri kültürünü anlatan müzeler ve oyuncak müzesi,trafik müzesi gibi 10 tane müze bulunmaktadır.1951’den bugüne yaz aylarında düzenlenen Uluslararası Orgel Haftası (Internationale Orgelwoche) önemli müzik etkinliğidir.Klasik müziğin Woodstock’u olarak tabir edilen Nürnberg Open Air festivali 2000 yılından bu yana Temmuz ve Ağustosta düzenlenmektedir.Avrupa’nın en büyük klasik müzik organizasyonu olan etkinliğe 100 bin civarındaki izleyici katılmaktadır.Nürnberg kentinde Zeppelinfeld stadında gerçekleşen ve Avrupa’nın en büyük rock festivallerinden biri Rock im Park,büyük ilgi çekmektedir.
 
Yeme & İçme
 
Dünyada iki yiyecekle dikkat çeken Nürnberg mutfağında baharatlı çörek olan lebkuchen’da badem, fındık ya da ceviz benzeri bir kuruyemiş ile bal,yumurta ve turunçgil gibi besinler bulunur.1926 yılından bu yana Nürnberger 'Lebkuchen' adıyla tescillidir.Çok büyük olmayan üç sosisin bir ekmeğin içine koyulduğu sandviç olan 'bratwurs' ise,turistlerin en çok ilgi gösterdiği fastfood türü yemektir.“Ochsenmaul“ adlı yiyecek ise domuz eti bulunmayan ve sığır etinden yapılan bir yemek olup,aynı zamanda bu etle salata da hazırlanmaktadır.Gelenekselin dışında kentte özellikle İtalyan mutfağından seçeneklere de kolayca ulaşabilirsiniz.
 
Alışveriş
 
Şehrin eski kent bölgesinde alışveriş yapmak idealdir.Avrupa'nın en büyük caddelerinden biri olan 1996 yılında yenilenen yürüme yolunda renkli alışveriş mağazaları,lüks butikler bulunmaktadır.Lorenz Kilisesi’nin çevresinde ise her bütçeye uygun alışveriş imkanları bulunmaktadır.Tren istasyonunun tam karşısındaki Handwerkerhof’da ise özellikle el sanatları çok ünlü olup,kıyafetten hediyelik eşyaya,takıdan oyuncağa kadar pek çok sayıda el işi ürün alınabilir.

Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim