Verona 

 
Verona Kuzeydoğu İtalya'da yer alan yaklaşık 300 bin nüfuslu bir şehirdir.İtalya'nın en önemli turizm merkezleri arasında yer almaktadır, bunun sebebi de mimari ve kültürel eserleridir.Unesco Dünya Mirasları listesinde yer alan Verona'da Orta çağ ve Roma döneminden kalma kasik sanat eserleri bulunur.
 
Geziniz & Görünüz
 
Turizm kenti olan Verona müzeleri,gösteri alanları ve tiyatrolarıyla şehrin gözde mekanı haline gelmiştir.Piazza Delle Erbe orta çağda Verona idarecileri tarafından inşa edilen meydandır ve burası yapılırken mermer heykel ve taşlar kullanılmıştır.M.Ö 1.yy'da yapılan Roma Tiyatrosu'nun içine özel evler yapılmıştır.Ancak daha sonra zengin bir Veronalı tarafından bu evler alınmış ve yerine Roma tiyatrosu tekrardan düzenlenmiştir.Roma döneminde Verona şehrinin ana caddesinde kurulan Arca di Gavi'ye bu eseri tasarlayan Romalı mimarın adı verilmiştir.Romalılar zamanından kalma bir de Taş duvarlı köprü bulunmaktadır (Ponte di Pietra). Porta Borsari şehrin kutsal yoludur. Porto leoni ise M.Ö yy'dan kalma bir sur kapısıdır. Romalılar zamanından kalma Santa Apostoli Kilisesi ise hristiyan kilisesidir. Bazilika ve katedralleri ile kültürel zenginliği ön planda olan Verona; San Zeno,San Lorenzo,Verona Katedrali Santa Maria Antica görülmesi gereken yerler arasındadır.Verona yurtdışı destinasyonları arasında mimari ve kültür yoğunluğunu yaşatan bir bölgedir.
 
Kültür ve Eğlence
 
Verona mimari ve kültür bakımından ön planda olduğu için burası için en önemli olan eser William Shakespeare'nin hikayesinden adı geçen Juliet'in evi. Burada yer alan  Antik Roma anfi planlı gösteri merkezi olup Roma'da yer alan Kolezium ile Antik Kapua şehrinden sonra İtalya'nın üçüncü büyük anfisidir.İki katlı dış duvarları ile dıştan görünümü etkileyecidir.Bu eski görüntü hala popüler olup o döneme ait tiyatro temsilleri ve açık hava opera temsilleri için faydanılmaktadır.Sanat eserleri ,heykelleri ve resim koleksiyonları ile Castelvecchio Müzesi ve Doğa Tarihi Müzesi şehrin cazibe merkezidir.Yurtdışı turları arasında yer alan Verona kültür şehri olmasıyla birçok turistin ilgisini çekmektedir.
 
Yeme İçme
 
İtalya denince akla hemen makarna ve pizza geliyor, hem lezzet açısından hemde fiyat açısından.Ancak İtalyan pizzaları tabiki Amerika pizzalarından farklı boyutta ve lezzetle oluyor.Daha az malzeme ve hamurun daha ince oluyor.Ancak konu makarnaya gelince Verona klasik bir italyan şehri olduğu için Tortellini denilen ve mantıya benzetilen yemeği deneyebilirsiniz,oldukça lezzetli ve ördekle servis edilmektedir.Pizza ve makarnadan sonra en popüler yemek 'Gnocchi'  adı verilen , ana malzemesi ıspanak ,patates,lor peyniri ve renkli olması için haşlanmış sebzelerden oluşan farklı bir lezzettir.Eğer isterseniz Garda gölü çevresinde taze balık da deneyebilirsiniz. Tatlı olarakda tercih edilenler arasında dondurma ve tiramisu yer almaktadır.İtalya cappucino ve espresso'nun ana vatanı olduğu için burada oldukça fazla tüketilmektedir.Bunun dışında klasik kahve zincirlerine pek rastlanmaz.
 
Alışveriş
 
Via Mazzini ve via Capello, Verona'nın en önemli iki büyük alışverişleri arasındadır.Corso Sant'Anastasia çevresinde antikacılar mevcut ama genede burda alınacaklar sırasında kırmızı şarap ve füme etler gelmektedir.Alışverişi de şehri gibi renkli olan Verona'da aradığınız herşeyi bulabilirsiniz.

Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim