Ho Chi Minh CityHo Chi Minh City Şehir Rehberi

Vietnam'ın en büyük şehri Ho Chi Minh, adını Kuzey Vietnam'ın lideri Ho Chi Minh'ten alıyor. Ondan önce Saygon adıyla anılan kent, Fransız Koçinçin kolonisinin başkenliğini de yapmış. Güney Vietnam'ın başkenti olarak 1975 yılına kadar kalabilmiş. Bugün 24 yönetim bölgesine ayrılmış şehirde 12 bölgenin adı değil numarası var. Saygon adı her ne kadar resmen değiştirilmişse de, halk arasında şehrin en ortasındaki bölgenin adı olarak kullanılıyor. Şehrin dört yanını birçok ırmak, dere ve kanal sarıyor. En büyükleri yine Saygon adını taşıyor. Kentin limanı 1862 yılında kurulmuş ve saygon için hep yaşamsal önem taşımış.

Gezilebilecek Yerler

Nam Ky Khoi Nghia Caddesi’nde bulunan Bağımsızlık Sarayı, Vietnam Savaşı’nın izlerini taşıyor. Herşey Kuzey’in Güneyi ele geçirdiği 1975 yılında olduğu gibi bırakılmış. Beş katlı 60 lardan kalma bu yapının neredeyse sadece adı değiştirilmiş, “Yeniden Bütünleşme Sarayı” olmuş. Girişinde bulunan tank maketi o anı ölümsüzleştirmek için konulmuş gibi.

Savaş Kalıntıları Müzesi Güney Vietnam yönetimi düştükten 5 ay sonra açılmış. Vo Van Tan Caddesi üzerindeki müzede yalnız Vietnam ordusunun teçhizatlarını değil, ele geçirilen ABD savaş araçlarını da görebilirsiniz. Savaşın cani yüzü fotoğraflarla destekleniyor, ancak savaş sonrası gelen barışa da göndermeler yapılıyor.

Nguyen Hue Caddesi’nin son bölümünde şehrin yönetim binası görülebilir. Özgün adı Hôtel de Ville olan bu yapı, halk meclisi olarak hizmet veriyor. Fransız koloni döneminden kalma eser, özellikle gece krem ve sarı renklerle daha göz alıcı gözüküyor. Hemen önünde yer alan Ho Amca anıtı şehrin simgelerinden biri.

Le Duan ve Nguyen Binh Khiem caddelerinin kesiştiği yerde bulunan Vietnam Tarih Müzesi görülmeli. Müzenin özellikle antik dönem kalıntıları ilgi çekici.

Ho-Chi-Minh Müzesi Vietnamın kurucusu anısını yaşatıyor. Şehre adını veren ve ülkenin babası olarak görülen Minh’in yaşam öyküsü bu müzede anlatılıyor.

Kültür ve Eğlence

Dinsel yapılar arasında şehirde bulunan 12 camiiden biri olan Dong Du Caddesi’ndeki Merkez Camii görülebilir.Bu camii 1935 yılında yapılmış ve Güney Hindistan’dan gelenlerin hizmetine sunulmuş. Bugün Pakistan ve Endonezya’dan gelenler de bu camiide ibadet ediyor. Her camii gibi Cuma günleri en kalabalık olduğu zamanlar.

Han Thuyen Caddesi’nde bulunan Notre Dame Katedral’i Fransız Katolikleri tarafından yapılmış. Thien Hau, Nguyen Trai Caddesi üzerinde bir pagoda, yani hindu budist tapınağı. Mart ayının 23.günü tapınak alanında bir şölen düzenleniyor. Quan Am ve Phung Son Tu görebileceğiniz diğer pagodalar.

Xin Chao, Vietnam tarihinde ve kültüründe özel yeri olan destansı bir performans. 50 den fazla kişi tarafından sahnelenen bu özel gösteri Pham Ngu Lao bölgesinde görülebilir. Nguyen Van Huong Caddesi’nde bulunan restoranlarda yemek yerken, Vietnam’ın geleneksel sanatı sayılan Su Kukla Gösterisini seyretmelisiniz. Cumartesileri akşam üstü, ırmak kenarındaki restoranların bir hizmeti olarak terasta sunuluyor bu gösteri.

Eğlenceli zaman geçirmek için Dam Sen Su Parkı’na gidilebilir. 1999 yılında açılan su parkı şehrin hemen merkezinde bulunuyor.

Yeme İçme

Yöresel yemeklerde, Vietnam mutfağı dışında koloni dönemi Fransa etkisi görülüyor. Kullanılan peynirden etin pişirlime usulune kadar bu etki gözleniyor.
Nghia Caddesi’nde sokağa taşmış kahveler ve restoranlar bulunuyor. Savaş kalıntıları Müzesi’nin Güneyindeki Le Quy Don Caddesi’nde bölgeye özgü dondurmadan tadabilirsiniz.

Vietnam Tarih Müzesi’nin hemen yanındaki Hayvanat ve Botanik Bahçeleri hem rahatlatıcı bir alan, hem de oldukça ucuza ve kalabalıktan uzakta karın doyurulabilecek bir adres.

Alışveriş

Saigon Square alışveriş merkezi haftanın her günü açık dükkanları ile her zaman alışverişe uygun.
Dong Khoi de bulunan Averie Gallery otantik Vietnam ürünleri satın alabileceğiniz bir yer. İkinci katı özellikle görülmeye değer. Çok renkli ve capcanlı bir pazar olan Cho Ben Thanh, birbaşka alışveriş adresi olabilir. Ben Thanh,  Le Lai’nin güneybatı ucunda bulunuyor
Huynh Thuc Khang, bölgesinde elektronik ürünler satılıyor. Teknolojiyi yakından takip eden bu pazarda sahte ürünlere dikkat etmek gerekiyor.


Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim