Wellington 

 
Yeni Zelanda'nın başkenti Wellington harika doğa güzellikleri ile modernleşmiş elit dünya şehirlerinden biridir.Engebeli sahilleri ve muhteşem limanı ile ün yapmıştır.Avusturalya kıtasının en kalabalık şehirlerinden biri olan Wellington çok sayıda üniversite mezununu içerisinde barındırmaktadır.Siyaset ve sanat merkezi durumunda olan şehir, eğlence etkinlikleri, canlı sanat performansları ile turistleri büyülemektedir.
 
Geziniz & Görünüz
 
Wellington doğal güzellikleri ile birçok filme konu olmuştur.Avatar, Yüzüklerin efendisi ve King Kong gibi filmlere ev sahipliği yapmıştır.Her zaman esen şiddetli rüzgarları ile ılıman bir iklime sahiptir.Eğer wellington'ı ziyaret etmek istiyorsanız en uygun zaman yaz mevsimine denk gelen Aralık,Ocak ve Şubat aylarıdır. Kültür ve Sanat şehri olan Wellington, müze ve galeri ile ünlüdür. Te Papa Tongarewa Müzesi buranın en ünlü müzesidir. Müzenin kısaltılmış adı bizim yerimiz anlamına gelmektedir.Müze içerisinde yayıncılık bölümü,konferans merkezi ve sanatsal ürünlerin satışa sunulduğu mağazalar bulunmaktadır.Wellington Elektrikli araba müzesi ve Deniz Müzesi de ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır.Bolton Sokağı Anıt Parkı şehrin en huzur verici mekanlarındandır.Tarihsel kişilerin mezarlarının yanında bilgi verici panolar yer almaktadır. Ülkenin bir diğer kültür merkezlerinden biri olan Ulusal Kütüphanesi halkın yararına sunulmak için kurulmuştur.Kitapları,fotoğrafları,el yazması eserleri ve zengin içeriği ile görülmesi gereken yerler arasındadır.Sanat hayatının dinamik bir öğesini oluşturan Wellington Şehir Galerisi, 1980 yılında kurulmuş olup dünya standartlarındaki sergileri ile oldukça ünlüdür. Yeni Zelanda'nın ikinci büyük mezarlığı olan Karori Anıt Mezarlığı 40 Hektarlık alan üzerine kurulmuştur.Burası Wellington tarihinde yer eden 2 önemli olaya sahiptir. Denizcilik tarihinin en korkunç gemi kazasında ölenlerin mezar ve anıtları burada korunmaktadır.Bunun yanında Savaşçıların yürüyüşü denilen bir başka anıt mezarda ise Kore,vietnam ve Dünay Savaşlarında hayatlarını kaybeden Wellingtonlu şehitlerin anıtları bulunmaktadır.Ülke de birbirinden farklı birçok aktivite bulunmaktadır.Rüzgarlarıyla ünlü bir şehir olduğu için deneme amaçlı yapılan Brooklyn Rüzgar Değirmeni, şehri daha güzel görebilmek ve limanı seyredebilmek için ideal bir noktadır.Wellington farklı yapısı ile yurtdışı turları arasında ziyaretçilerin ilgisini çeken bir bölgedir.
 
Kültür ve Eğlence
 
Süprizlerle dolu bir şehir olan Wellington birçok farklı seçeneği içerisinde barındırır.Eğer doğayı seviyorsanız botanik bahçelerinde gezebilir veya uzun bir yürüyüşe çıkabilirsiniz.Oldukça hareketli bir gece hayatına sahip Wellington'da kültür sanat aktiviteleri ile tiyatro veya opera oyunu izleyebilir veya gece geç saatlere kadar canlı müzik ve dans eşliğinde gecenin keyfini çıkarabilirsiniz. Eğer daha sakin bir eğlence arıyorsanız sıcak atmosferli restoranlarda lezzetli Wellington mutfağının tadına varabilirsiniz.Buranın müzik kültürü Maori kültürü ile İngiliz kültürünün etkilerini taşmaktadır.Wellington sanat merkezi konumunda bulunduğu için birçok tiyatro alternatifi de bulunmaktadır.St James Tiyatrosu , Downstage Tiyatrosu, Yarasa Tiyatrosu ve Ulusal Maori Tiyatrosu ile şehir ön plandadır. Wellington her kesime uygun eğlence seçenekleri sunar, oldukça eğlenceli bir gece hayatı vardır.Gençlere hitap eden bölge Courtenay Place'dır, kulüp ve barların ağırlıklı olduğu bir bölgedir. The Terrace ve Lambton Limanı ise daha sakin ve oturaklı gece eğlencesinin olduğu mekanlardır.Küba sokağı eğlence denince herkesin aklına gelen ünlü bir yerdir.Otantik bir görüntüsü vardır ve pek çok farklı türde canlı müzik dinleyebilirsiniz.Yıl boyunca düzenlenen birbirinden farklı festival ve karnavalları bulunmaktadır.Küba sokağı karnavalı,Giyilebilir Sanat Dünyası Festivali, Yeni Zelanda Uluslararası Komedi Festivali ve Alternatif Tiyatro Festivali bunlardan başlıcaları ve en çok talep edilenleridir.Farklı bir kültür deneyimi ve keyfi yaşamak isteyenler için ideal bir yurtdışı destinasyonudur.
 
Yeme İçme
 
Wellington'da Malezya mutfağı çok popülerdir.Avrupa ve Asya mutfaklarından da lezzetler tadabileceğiniz mekanlar bulunmaktadır.Wellington'da Türk restoranına rastlarsanız şaşırmayın çünkü bizim kebabımız orda oldukça ün yapmıştır.Brunch kültürü aynı bizim gibi çok gelişmiş olan ülke de hafta sonları kafe ve restoranlarda zengin mönülü brunch servisi alabilirsiniz.Kuzu eti,domuz eti,geyik eti,ıstakoz,midye,istiridye başlıca yemek çeşitlerindendir.Yeni Zelanda'nın ulusal tatlısı pavlova tatlısı çok ünlüdür.Buraya özgü tatlı arayanlara meşhur chil biberli,kivili ve lavantalı çikolatalar önerilebilir.Kalitesi ve lezzeti ile dünya çapında ünlü şaraplarıyla tanınan Wellington'da özellikle pinot,grigio,chardonnay özel tatlar arasındadır.
 
Alışveriş 
 
Şehrin en meşhur ürünleri arasında aromalı çikolatalar,tahta veya doğal taştan yapılan oyma takılar,ulusal kivi kuşu figürleri bulunmaktadır.Bunun yanında şarapları ile de ünlüdür.Alışveriş kalbi Lambton Limanın'da atmaktadır.Burası ünlü uluslararası mağazaları ve butik dükkanları ile ünlüdür.Sanat ve antika eşya sevenler için Thordon semti görülmesi gereken yerler arasındadır.En kalabalık pazarlarından biri olan Frank Kitts yer altı pazarı ise her cumartesi ziyaretçilerine hizmet vermektedir.İthal egzotik eşyaları,sanat eserleri ve hediyelik eşyaları burada bulabilirsiniz.Wellington'da pazar günleri şehir pazarı kurulmaktadır ve burada farklı eğlence olanakları ile güzel yiyecek ve içecek keyfi yaşayabilirsiniz.

Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim