Tel AvivTel Aviv Şehir Rehberi

Doğu ile Batı'nın buluştuğu Tel Aviv, İsrail'in Akdeniz sahilinde yer almaktadır ve ülkenin en büyük kentidir. İsrail nüfusunun üçte biri burada yaşamaktadır. Tel Aviv, müzeleri ve Akdeniz sahili boyunca uzanan plajlarıyla muhteşem bir kenttir. Kentin Bauhaus mimarisi, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndedir.
 

Gezilebilecek Yerler

Yafa Limanı ile Kuzey Tel Aviv arasında yer alan Tel Aviv turuna, Eski Yafa ve Yafa Limanı'ndan başlayacaksınız. Buradaki eski kiliseler, olağanüstü taş binalar ve ağaçlı yollar, sizleri geçmişe doğru bir yolculuğa çıkaracaktır. Bir balıkçı limanı olarak kullanılan Yafa Limanı, tarihin ta kendisidir.

Bauhaus, 1919 ile 1933 yılları arasında Almanya'da bulunan bir sanat ve mimarlık okulu için kullanılmaktadır. Bauhaus mimari tarzı, bu okuldan mezun olmuş Arie Sharon ve Yaakov Rechter tarafından Tel Aviv'e getirilmiştir. Kent merkezinde yer alan bu tür güzel binalar ve yapılar koruma altına alınmıştır. Burası, Tel Aviv'in Beyaz Kenti (White House)'dir.

Azrieli Merkezi, üç gökdelenden meydana gelmektedir. Bu kompleks, Orta Doğu'daki en yüksek gözlemevidir.

Yehoshua Bahçeleri (Hayarkon Parkı), Hayarkon Nehri boyunca bulunan dikili bir alandır. Bu park, benzersiz bahçelerin yanı sıra geniş çimenlik alanlara ve suni bir göle ev sahipliği yapmaktadır.

Tel Aviv, çok sayıda sanat, kültür ve tarih müzesine sahiptir. Ülkenin en büyük müzelerinden üçü Tel Aviv'dedir. Eretz İsrail Müzesi, cam, seramik ve etnografya müzeleri başta olmak üzere çok sayıda müzeyi bünyesinde barındıran bir komplekstir. Tel Aviv Sanat Müzesi ve Yahudi Diaspora Müzesi diğer iki müzedir.
 

Kültür ve Eğlence

Tel Aviv müzik, dans, tiyatro, kültür merkezleri ve kütüphaneleriyle canlı bir kültüre sahiptir. Her türlü dansın eğitiminin verildiği toplum merkezlerine sahip Tel Aviv, ilk Yahudi tiyatrolarına ev sahipliği yapan bir tiyatro merkezidir.

İsrail Ulusal Tiyatrosu (Habima), Cameri Tiyatrosu, Beit Lessin Tiyatrosu ve Gesher, kentin başlıca tiyatrolarındandır. Tzavta, Suzann Dellal ve Tel Aviv Sahne Sanatları Merkezi, başlıca dans, tiyatro, müzik ve kültürel etkinlik merkezleridir.

Tel Aviv, İsrail'in popüler Bat Sheva, Inbal ve Bat Dor dans şirketlerine ev sahipliği yapar. Yeni İsrail Operası, İsrail Filarmonik Orkestrası ve İsrail Oda Müzik Orkestrası, Tel Aviv'dedir.

Ulusal Gençler Caz Yarışması, Senelik Piyano Konseri ve Oda Şölenleri ve Tiyatro Sonbaharı, Tel Aviv'de düzenlenen kültürel etkinliklerdendir.

Kentin uzun kordon boyu, plajlar, kent limanından kalkan deniz turları ve gece hayatının ritim kazandığı mekanlar, kentin yerli halka ve ziyaretçilere sunmuş olduğu eğlence imkanlarındandır. Kentte 12'yi bulan plaj bulunmaktadır.

Yarkon Estuary (liman alanı), kentin eğlence merkezidir. Tiyatrolar, gece kulüpleri, kafeler, barlar ve restoranlar, kentin bu bölümünü doldurmuştur.
Yeme İçme
Tel Aviv, zengin bir mutfak kültürüne sahiptir. Ev yemekleri, Asya, Avrupa, Etiyopya, Yahu mutfağı, Akdeniz, Tayvan, Hindistan, deniz ürünleri, vejetaryen, et, fast food ve balık, kent mutfağının başlıca tatlarıdır.

Dizengoff Merkezi Ev Yiyecekleri Panayırı, ev lezzetlerinin satıldığı bir pazardır. Cholent (fasulye güveçi)'ten malouweh (kızartılmış börek)'e kadar yahudi mutfağının tüm lezzetlerini burada bulabilirsiniz.

Kent caddeleri boyunca sıralanan kafe restoranlar, oldukça popülerdir. Plaj yakınları, Sheinken Caddesi ve Rothschiid Bulvarı, tercih edilen ünlü mekanlardır.
 

Alışveriş

Tel Aviv; alışveriş merkezleri, tasarım mağazaları, moda butikler ve pazarlarla ön plana çıkar. Alışverişin kentteki sosyal yaşamın ayrılmaz bir parçası olduğunu keşfedeceksiniz.

Moda mağazalarının yer aldığı, Dizengoff Caddesi kentin en prestijli alanlarındandır. Sheinkin Caddesi'nde de çok sayıda alışveriş dükkanı yer alır.

Nachlat Benyamin Yaya Gezi Yeri, kentin en önemli alışveriş merkezlerinden biridir. Burada bulunan pazarda hediyelik eşyalar, yiyecekler ve yerel ev sanatları bulunmaktadır.

Bezalel Çarşısı, Carmel Pazarı ve Dizengoff Merkezi'nin Yiyecek Pazarı, kentin başlıca üç pazarıdır.


Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim