TokyoTokyo Şehir Rehberi

Japonya'nın başkenti Tokyo, ülkenin en kalabalık şehridir. Japon hükümeti ve imparatorluk ailesi Tokyo'da ikamet eder. Ülkenin güney kıyılarında yer alan Tokyo'nun merkezi, Tokyo Körfezi'nin kuzeybatısındadır. İki ada zinciri (Izu Adaları ve Ogasawara Adaları) kent merkezinden Pasifik Okyanusu'nun içlerine doğru uzanır. Dünyanın önemli finans merkezlerinden Tokyo’da global banka ve sigorta şirketlerinin genel merkezleri yer alır. Başkent, ülkenin ulaşım, medya ve basın-yayın merkezidir. Tokyo Borsası, sermaye büyüklüğü ile New York Borsası'ndan sonra dünyanın ikinci büyük borsasıdır.

Gezilebilecek Yerler

Tokyo'ya caddelerinden baktığınızda neon ışıklarıyla bezenmiş bir şehir görürsünüz. Otobanları, demir yolları, ünlü tapınakları ve ulusal parkları ile benzersiz bir kenttir.

Tokyo'nun Taito ilçesinin bir bölümü olan Asakusa, tapınaklarıyla ünlü bir yerleşim alanıdır. Asakusa'da bulunan Sensōji (Asakusa Kannon), kentin en büyük Budist tapınağıdır. Tapınak, hem yerli hem de yabancı turistler için önemli bir uğrak yeridir.

Kentte çok sayıda ulusal park vardır. Taito-ku'da yer alan Ueno Park (Ueno-Kōen), çok sayıda tapınak ve müzeye ev sahipliği yapar. Bu park, rengarenk çiçekleri görmek (hanami) isteyen insanların akınına uğrar.

Shibuya-ku'daki Meiji-jingū, kentte bulunan en önemli tapınaktır. 1920 yılında inşa edilmiştir.

Mitaka-shi'de yer alan Ghibli Müzesi, ilk bakışta karikatüristik mimarisi ile göze çarpar.
Müzenin içindeki sergiler, video gösterimleri ve galeri ziyaretçileri müzeye çeker.

Taitō-ku'da bulunan Tokyo Ulusal Müzesi, mutlaka görmeniz gereken mükemmel koleksiyonlardan birine sahiptir. Özellikle Japon ve Asya sanat çalışmalarından örneklerin bulunduğu ve yaklaşık 69. 000 çalışmanın sergilendiği bu müzede Japon kültür hazinesine tanıklık edebilirsiniz.

Kültür ve Eğlence

Japon kültürü oldukça zengin ve özgündür. Geleneksel el sanatları, dövüş sanatları, geleneksel giysiler (Yukata) ve festivaller Japon kültürünü oluşturan önemli özelliklerdir.

Çok çeşitli otantik el sanatları, Tokyo kültürünün önemli yansımaları olarak ortaya çıkar. Murayama-Oshima Pongee (hoş desenlerle süslenmiş ipek veya pamuk elbiseler), Golden Hachijo (elbise türü), oyuncak bebekler, gümüş eşyalar, ipek iplikler, lake eşyalar, mihraplar, saç süsleri, fildişi eşyalar, Yukata (yaz kıyafeti), kesme cam eşyalar, nakış işleri, oyma ağaç eşyalar ve Shamisens (üç yaylı bir enstrüman) kentin sınırsız el sanatlarındandır.

Karate, Judo, Kendo ve Aikido yerel kültüre özgü dövüş sanatlarıdır. Ayrıca Zazen (oturularak yapılan meditasyon), iç huzurun ve dengenin yakalanması için yaygın olarak yapılan faaliyetlerdendir.

Tokyo, ülkenin sahne sanatları merkezidir. Noh ve kabuki gibi geleneksel Japon müzikal dramaları kent tiyatrolarında yaygın olarak sahnelenir.

Kent, yıl boyunca çok sayıda festivale ev sahipliği yapar. Asakusa Tapınağı'nda düzenlenen Sanno ve Sanja Festivalleri, kentin dört bir yanından insanları biraraya getiren etkinliklerdir. Mayıs’ta yapılan Kanda Matsuri iki yılda bir gerçekleşir. Matsuri, ülkenin birçok kentinde düzenlenen festivallere verilen addır. İlkbaharda kiraz ağaçlarının çiçek açmasıyla, yüz binlerce insan kiraz ağaçlarını görmek ve görüntülemek için parklarda (Ueno Park, Hamarikyu Bahçeleri, Kinuta Park v.d.) toplanır.

Tokya gece hayatının kalbi, Roppongi ilçesinde atar. Doyasıya eğlendikten sonra ya da gecenin hareketli ritmine ayak uydurmadan önce Asakusa'daki Sumida Nehri'nde keyifli bir sandal turuna çıkabilirsiniz. Tokyo’nun Miura-hanto ve Kamakura plajlarında yüzebilir, halk hamamlarında (Sento) veya  ılıcalarda (onsen) dinlenebilirsiniz.
Beyzbol, buz hokeyi, basketbol, voleybol ve rugby de kentte gerçekleştirebileceğiniz sportif faaliyetler arasındadır.

Yeme İçme

Her cebe uygun her türlü lezzetin sunulduğu kaliteli restoranlar ve mekanlar, kent mutfağının zenginliğini ortaya koyar. Dünya mutfaklarından (Çin, Asya, Doğu, Güney ve Orta Amerika ve Batı mutfakları) en güzel örnekleri tatmadan kentten ayrılmamanız gerekir.

Tokyo'nun mutfak kültürü, içinde sınırsız yerel lezzetler barındırır. Suşi, geleneksel mutfağın en ünlü lezzetlerindendir. Nigiri-zushi (tatlı sirkeyle tatlandırılmış pirinç), en bilinen suşi çeşididir. Yakitori (barbekü tavuk), diğer önemli yerel lezzetlerdendir. Kaiske Ryori (bir çorba ve üç yemekten oluşan menü sunan mekanlar), Kaiten Zushi (cazip fiyatlarla hizmet veren suşi restoranları) ve Izakaya (çeşitli yiyecek ve içeceklerin sunulduğu Japon usulü tavernalar), kent kültürüne özgü restoran çeşitleridir.

Alışveriş

Alışveriş, tüketim ekonomisinin ön planda olduğu Tokyo'yu tanımlamanın en iyi yollarından biridir. Büyük mağazalar (depāto) ile kentin her noktasında karşılaşırsınız.

Akihabara (Elektronik kent) ve Shinjuku semtleri, elektronik alışveriş merkezleridir. Harajuku ve Shibuya, modanın merkezidir. Bu semtler, modaya uygun ve muhteşem kıyafetlerin, aksesuarların satıldığı dükkanlarla doludur. Harajuku'da yer alan Oriental (Doğu) Pazarı ve Asakusa'daki Nakamise çarşısı, geleneksel hediyelik eşyaların ve el sanatlarının satıldığı önemli alışveriş merkezleridir. Kent, sokak pazarları ile de ünlüdür. Ueno'daki Ameyoko ve Taito'da bulunan Yanaka Ginza, kentin en önemli açık pazarları arasındadır. Chuo-ku'da yer alan Tsukiji Merkezi Balık Pazarı, dünyadaki en büyük balık pazarlarındandır.


Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim