YanbuYanbu Şehir Rehberi

Mısırlı tacirler Kızıldeniz’i geçmeden binlerce yıl önce kurulmuş Yanbu kentinin geçmişi, neredeyse milattan 2500 yıl öncesine uzanıyor. Kurulduğu günden beri liman kenti kimliği ile beliren Yanbu, Doğu-Batı doğrultusunda uzanan boru hattının bir terminali olduktan sonra; endüstriyel açıdan çok büyük değer kazanmış. Sıvılaştırılmış doğal gaz taşıyan bu boru hattı, çöl ve dağ silsilelerini aşarak yaklaşık 1300 km kadar bir yolu kat ediyor. Cidde ve Medine şehirlerini birbirine bağlayan Kral Abdul Aziz Yolu, Yanbu’nun endüstriyel gelişimine ivme katan bir diğer faktör olmuş.

Gezilebilecek Yerler

Yanbu ilk bakışta; Al-Balad, Al-Nakil ve Al-Sanayii olmak üzere üç bölüme ayrılıyor .Kent, petrokimya tesisleri bakımında önemli bir merkez olma özelliğini koruyor. Kıyı kesiminin uzunluğu 15 km.’yi buluyor ve bu özellik Yanbu’nun Kızıldeniz kıyısındaki en geniş petrokimya ihraç merkezi olmasını sağlıyor. Kentin neredeyse üçte birlik alanını bu türden tesisler kaplıyor. Süveyş Kanalı’nın diğer deyişle Dünya’ya açılan kapının 206 km kadar yakınında olması limanın ve dolayısıyla kentin önemini bir kat daha arttırıyor.

Tarihi kent olarak nitelenebilecek bölge ile yeni yerleşim merkezi birbirine oldukça yakın mesafede bulunuyor. Kent içinde taşıtlar kadar yayaların da güvenli ulaşımı için gerekli düzenlemeler yapılmış. Havalimanı, kent merkezinden 6 km., sanayi bölgesinden ise 25 km uzaklıkta bulunuyor.

Sahil kesiminde kuşkusuz en sık karşılaşacağınız görüntüler, yüzen, balık tutan, başta yelken olmak üzere birçok su sporuyla uğraşan insanlar oluyor. Marinası, kumsalları ile olduğu kadar piknik alanları ile de sahil kesimi önemli bir çekim merkezi.

Kentin görece daha genç nüfusa sahip olduğu söylenebilir. Belki de bu yüzden özellikle bu yaş grubuna hitap edecek etkinlik alanlardan şehrin dört bir yanında karşınıza çıkıyor. Futbol ve diğer oyun alanları, parkların yanı sıra; yüzme, tenis, jimnastik gibi sporlar için olimpik düzeyde merkezler de unutulmamış.

Kültür ve Eğlence

Yanbu’da dalış ve su altı sporlarına kesinlikle ayrı bir başlık açmak gerek. Cidde ya da benzeri yerlere göre su altı görünürlüğü oldukça yüksek olan bu sularda; ayrıca balık sayı ve büyüklükleri de oldukça fazla. Kuzey bölgesindeki görece daha boş olan kumsal kesimi scuba diving için kullanılıyor.

Barakuda Kumsalı ve Mercan Bahçeleri olarak bilinen yerler en gözde dalış noktaları olarak öne çıkıyor. Şahin Gagalı Kaplumbağa, Dugong ya da diğer adıyla denizineği, yunus ve balinalar sıklıkla karşınıza çıkabilir. Görebileceğiniz 450 den çok tür arasında ayrıca; deniz turnası diğer deyişle barakudanın yanı sıra orkinos ve köpek balığı gibi büyük balıklar, deniz altında bulunuyor. Kulüp biçimi ile 1980 yılında hizmet vermeye başlayan Dalış Merkezi ününü tüm dünyaya duyurmuş.

Yanbu kumsallar bakımından oldukça zengin. Al-Eega, Al-Ageefa, Khoor Al-Shamy ve Yanbu’dan 10km kadar uzakta bulunan Ashjar Al-Shora öne çıkan plajlar. Kumsal bölgelerinde yalnız büyükler için değil küçükler için de oyun ve benzeri alanlar bulunuyor. Plajların ziyaretçileri kent sakinleri ile sınırlı değil. Dışardan gelenlerin sayısı da oldukça fazla.

Müzeler, kütüphaneler ve kongre merkezleri bakımından da donanmış bir kent Yanbu. Özellikle geleneksel kültürün, festivaller, gösteriler ve benzeri etkinlikler yoluyla yaşatıldığı bir merkez.

Yeme İçme

Yanbu’da; aralarında Filipin, Hint, Çin, Pakistan gibi ülkeler olmak üzere,  daha değişik ülke mutfağından yemekleri bir arada bulabilirsiniz. Restoran çeşidi ve sıklığı bakımından merkez bölge Al-Balad öne çıkıyor.
Arap yemeklerinde genellikle pirinç ve bulgur pilavı bulunuyor. Mercimek, humus, kuzu ve tavuk eti hemen her sofra da karşınıza çıkıyor. Bütün yemeklerin değişmez katığı ise tanıdık bir tat olan pide. Tadına bakılası yöresel lezzetler arasında Kabsa sayılabilir. Künefe ve sert bir “Arap Kahvesi” ise yemek sonrası kesinlikle denenmeli.

Alışveriş

Özellikle tarihsel kent kesimine yönelirseniz, başta halı olmak üzere el emeği ürünler bakımından oldukça çok ve seçkin alışveriş olanağı bulunuyor. Al-Balad, yani kent merkezi alışveriş olanakları bakımından bir çok seçeneği bir arada sunuyor. Ancak AVM tarzı bir alışveriş olmasa da çok çeşitli ürünler satan, bağımsız dükkanlar bulabilirsiniz.


Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim