KıbrısSicilya ve Sardunya'dan sonra Akdeniz'in üçüncü büyük adası olan Kıbrıs; Türkiye'nin güneyinde bulunmaktadır. 1983 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir ancak Türkiye dışında hiçbir ülke tarafından bağımsızlığı tanınmamaktadır. Başkenti Lefkoşa'dır.
 
Geziniz & Görünüz
 
Girne, Kuzey Kıbrıs'ın gözbebeğidir. Girnenin doğusunda yer alan gotik sanatının eşsiz örneklerinden biri olan Bellapais manastırını görmeden geçmeyiniz, tüm Girne'yi kuşbakışı görebileceğiniz enfes manzaralı bir yerdir. Kentin en ilginç tarihi eserlerinden bir tanesi ise Girne Kalesi'dir. Sahil kenti olan Girne, bir Avrupa şehrinin sağladığı tüm çağdaş imkanları sunarken Karpaz yöresinde ise köyler sanki başka bir dönemde yaşar gibi. Kumsalları, dağları, kaleleri ve ortasındaki kuru mesarya ovası ile ziyaretcilere görülmeye değer enfes bir görsel ziyafet sunmaktadır. Adrenalin tutkunu turistlerimize ise Ayia Napa'da bulunan Bungee Jumping'e katılmalarını tavsiye ederiz.
 
 
Kültür & Eğlence
 
Kıbrısın tarihinde etkin olan Yunan, Mısır, Asur, Pers gibi uygarlıklar buraya çeşitli eserler bırakmışlardır. Orta çağ sırasında batı uygarlığı ise adaya daha çok kiliseler bırakmış, Osmanlılar da bu kiliselerin birçoğunu camiye dönüştürmüştür. Aynı dönemde birçok cami, hamam, kaleler ve hanlar inşa edilmiştir. Bu özellikleriyle Kıbrıs uygarlıkların buluşma yeridir. Kıbrıs’ta gece hayati oldukça hareketli ve eğlenceli geçmektedir. Gece hayati Girne basta olmak üzere Lefkoşa ve Magosa’da da hareketlidir. Eğlence yerleri  çoğunlukla çarşamba, cuma ve cumartesi geceleri özel programlarla misafirleri ağırlamaktadır. Kıbrıs denince akla gelen diğer bir şey ise şüphesiz kumarhaneleridir. Kıbrıstaki kumarhaneler lüks otellerin içerisinde veya kendilerine ait büyük binalarda Kuzey Kıbrıs'ın büyük şehirlerinde yer almaktadır. Haftasonları Türkiye'den gelen ünlü sanatçılar bu casinolarda sahne alıp, misafirlere unutulmaz anlar yaşatmaktadır.
 
Yeme İçme
 
Kıbrıs mutfağı, tarih boyunca değişik kültürlerden etkilenmiş oldukça zengin bir mutfağa sahiptir. Birçok meze çeşitlerinin yanısıra mantı, pirohu, tavuk-et kebap, molohiya gibi kendine özgü yemek çeşitleri bulunmaktadır. 'Molohiya' aslen araplara özgü bir yemek olsada, gerek sunumu gerekse lezzeti ile Kıbrıs mutfağının vazgeçilmez  lezzetlerinden biridir. Rakı, Şarap, Brandi ve Zivaniya yerel içkilerden en sevilenleridir.
 
Alışveriş
 
Kıbrısta Avrupa mallarının yanısıra, Kıbrıs'a özgü el sanatları mevcuttur. Nargileler, tavla setleri ve Türk bebekleri bulunmaktadır. Kumaşlar olsun deri elbiseler olsun oldukça uygun fiyatlara satılmaktalardır ve oldukça kalitelidirler. Pazarlık yapılmamaktadır. Birçok dükkan yaz aylarında 08.00-13.00 ile 14.30-18.30 arası açıktır. Kış aylarındada aynı saatler geçerlidir ancak öğle tatili yapılmamaktadır. Ayrıca özel pullar ve Kıbrıs posta tarihinin satıldığı birçok dükkan bulunması pul koleksiyoncuları için oldukça güzel yerlerdir.

Önerdiğimiz TurlarKategoriler

Bölgede Uygun Otel Kaydı Bulunamadı


Sosyal Medyada Entaş
© 2014 | Gizlilik İlkesi
Tüm Hakları Saklıdır

Faydalı Linkler

E-Bülten

İletişim Bilgilerimiz
0 (212) 354 24 24
entas@entas.com.tr
faks: 0 (212) 354 24 98
Anasayfa | Entaş Turizm Hakkında | Enka Grup | İnsan Kaynakları | Sıkça Sorulan Sorular | Kişisel Verilerin Korunması | İletişim